ELOĞLU, TÜRKOĞLU OLMUŞ

ELOĞLU, TÜRKOĞLU OLMUŞ

Hatırlıyorsunuzdur,  geçtiğimiz günlerde Türkoğlu ilçesinde yaşayan fanatik Fenerbahçeli Adnan Orçan, çocuklarından birinin adını “Hanifi Alex”, diğerinin adını ise “Musa Sow” koyduğu için gündeme gelmişti. Dostlar, bu haber üzerine ilçeye günü birlik bir gezi yapmayı önerince kıramadım.

Geçtiğimiz hafta dostlarla gittik, gezdik, gördük, notlar aldık.  Yol boyunca gezi arkadaşlarımla birlikte, Kahramanmaraş’ımızın temel sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştu,  ilçeye vardığımızda, değişimi hemen fark ettik.

Yanımdaki gazeteci arkadaşım, ilçe merkezine giden yollara dikkat çekerek, kent girişleri çok önemli, bu nedenle imara dikkat etmek ve yanlış yapılaşmaya dikkat etmek gerek, başkana iletelim dediler.  İlettik.

Eski adı Eloğlu, yeni adı ile Türkoğlu olan bu şirin ilçemiz birkaç yıl öncesine kadar böyle hareketli değildi, şimdi ki hali nerede, eskisi nerede kıyaslanmayacak kadar, olumlu değişimler yaşamış.

Öğrendiğimize göre de yeni projeler de varmış. Demek ki, Türkoğlu yakın zamanda, daha da hızla büyüyecek diye ortak kanaate vardık. Zaten bu günlerde ilçede arsa ve arazi fiyatları da artmış…

Öngörümüz şu ki Türkoğlu ile Kahramanmaraş merkez ilçe zamanla birleşecek, en azından şimdilik böyle görünüyor.  Bunun için de gerek ilçe Belediyemiz, gerek Büyükşehir Belediyemiz birlikte el ele vermişler çalışıyorlar.

MEDİNE TREN İSTASYONU TÜRKOĞLU’NA GELECEK

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş ve Kaymakam Serdar Kartal’ın çalışmalarını sorduğunuz vatandaşlar, oldukça memnun olduklarını ifade ediyorlar.  Öğrendiğim kadarı ile ilçemizde, yakında Adliye Sarayı yakınlarına güzel bir hükümet konağı yapılacakmış.  Yine İlahiyat Fakültemizin kaba inşaatı devam ediyormuş, yüksek okulumuz bitmiş(yanlış anlamadıysam, Yüksek İslam Enstitüsü olacakmış). Önümüzdeki günlerde Veterinerlik Fakültesi düşünceleri var.

Ayrıca ilçeye 24 Derslik bir okul binası yapılmış. Fen Lisesi olması için yoğun çaba sarf ediliyor. Çok da yerinde olur…

Yine İmam Hatip Lisesi projesi var. Fatih Sultan Mehmet Han Cami bitmek üzere, bugün yarın açılışı yapılacakmış.  İçerisinde Kuran’ı Kerim eğitimlerinin yansıra, İngilizce, yüzme, at biniciliği ve diğer spor kurslarının verileceği dört dörtlük özel bir kreş var. Bu da Türkiye’de bir ilk olacakmış. Buda bizim ilçemize yakışır diyorlar.

Camiyi dışarıdan bizde gezdik, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Çünkü her beldenin böyle bir camiye ihtiyacı var. Camiyi görür görmez, Abdulhamid Han’a kardeş cami gelmiş dedim.

Sonra Başkan  Okumuş’un sıcak bir çayını içtik, bize, ilçe merkezinde yaptığı ıslah çalışmalarından bahsetti, at yarışları, diğer sportif etkinlikler v.s uzun uzun anlattı.

En çok ilgimi çeken ise, ilçe merkezine Medine’de ki Sultan Abdulhamid Han’ın yaptırdığı Tren İstasyonunun bir benzerini yapacağı açıklaması oldu.  Yapacağı proje aynı zamanda kütüphane olacakmış.

 

EL ELE VERİLDİĞİNDE

Türkoğlu iklim ve toprak yönünden çok şanslı bir ilçemiz, ancak fay hattı üzerinde bulunuyor. Dolayısı ile ilçedeki yapılaşma çok önemli.

İlçe merkezini gezerken, sağlam yapılar dikkatimizden kaçmadı, modern bir yapılaşma gördük. Dere ıslah edilmiş, çevresine yürüyüş ve bisiklet yolları yapılmış. Sosyal tesisler düşünülüyor. Belediye, özellikle küçük ve orta ölçekli sanayicilerin önünü açmak amacıyla ilçenin farklı noktalarında altyapı ve üstyapı çalışmaları da başlatmış. Yakın bir zamanda yeni kurulan fabrikalarla ilçe adından söz ettireceğe benziyor. Şunu söyleyebilirim, genelinde başlatılan dönüşüm, yol açma, imar ve konut çalışmaları vatandaştan büyük destek buluyor.

Türkoğlu ilçemiz şu hızla tren projesi hayata geçtiğinde çok daha merkezi bir konuma gelecek diye düşünüyorum.

Buradan bu ilçe halkına daha fazla kültürel ve sosyal etkinlik yapılmasını, bu yolla halkın eğitim düzeyinin yükseltilmesini gerektiği düşüncemi bir defa daha belirtmek istiyorum.

Bu vesile ile de bizlere acı kahvelerini esirgemeyen ilçe halkına ve yöneticilerine teşekkür etmek istiyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co