Elmada Biyoteknik mücadele yöntemleri yaygınlaşıyor

Elmada Biyoteknik mücadele yöntemleri yaygınlaşıyor

Kahramanmaraş’ta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinesinde Biyoteknik mücadele yöntemlerinin yaygınlaştırılması için çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda Afşin ilçesinde elma ağaçlarına çiçeklenme döneminde monitör tuzaklar asıldı. Bu tuzaklarda elma iç kurdunun erginleri ilk görüldüğünde feromon yayıcıları bağlandı.

Yapılan çalışmalar hakkında Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanlarına bilgi veren Ziraat Yüksek Mühendisi Sefari Bağcı; “Elmada kimyasal mücadeleye alternatif olarak kullanılan biyoteknik mücadele son yıllarda Kahramanmaraş’ta yaygınlaşmaya başladı. Özellikle popülasyonun düşük olduğu bahçelerde ya da iyi izole olmuş diğer elma bahçelerinden ayrılan bölgelerde daha başarılı uygulanabilirken, havza şeklindeki elma bahçelerinin yoğunlukta olduğu yerlerde toplu uygulamayla başarıyı elde edebiliyoruz” dedi.

Bağcı, Mücadeleyi yaparken dikkat edilecek konu kenar sıralara daha özenli davranılması gerektiğini vurguladı. Mücadelenin yapılacağı bahçenin 80 metre yakınında başka bir elma bahçesi varsa ve o bahçede biyoteknik mücadele yapılmıyorsa kenar izolasyonun daha sık yapılması gerektiğini söyledi.

Afşin İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Muttalip Kurt ise Biyoteknik mücadelenin Afşin ilçesinde de yaygınlaşması için çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, elimizden geldiğince çiftçilerimizin daha iyi ürün elde edebilmeleri için insektisit kalıntılarını en aza indirmek istiyoruz bu nedenle biyoteknik mücadele yöntemlerinin yaygınlaştırılması önem arz etmektedir” dedi.

Biyolojik mücadelenin avantajları şu şekilde; Seçici bir yöntemdir, Entegre mücadelenin ana unsurudur, Yan etkisi yoktur, Doğadaki etmenlerden yararlanılır, Zirai ilaçtaki gibi dayanıklılık sorunu yoktur, İnsan ve çevre sağlığına zararlı değildir.

Biyolojik mücadelenin Hedefleri ise şu şekilde; Sürdürülebilir tarımı sağlamak, Kaliteli ve ilaç kalıntısı bulunmayan ürün elde etmek, Faydalı organizmaları korumak ve desteklemek.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co