Elma içten içe çürürse !..

Elma içten içe çürürse !..

İnsanımız, elindeki nimetin kıymetini bilmiyor ..

Bunu kendi evinizde, iş yerinizde görürsünüz ! zira dün akşam benim gördüğüm gibi..

Atalarımız demişler ya : “An beni bir gozla: o da oğuk çıksın” Hatırla beni bir cevizle oda çürük çıksın, bu bağlamda bir sevgili dostumuz bağından bir poşet elma göndermiş, elmalar nedendir bilemiyorum, içten içe çürüyor, hanım her gün 3-5 çöpe atıyor..

Elmaların böyle çürüyerek çöpe atılmasına hiç gönlüm razı gelmedi..

Akşam eve vardım bir iki elma yiyelim dedim, çürümüş olduğunu gördüm sonra 122 yaşına da vefat eden, Türkmenler köyünün Ayşe nenesi,  o güzel nenem aklıma geldi..

Dedemin evinin önünde elma – erik – kaysı ağaçları vardı, kurtlanıp yere dökülenleri nenem toplar , kurtlu yerlerini keser geriye kalan bölümünü ya kuruturdu, yada taze hoşaf yapardı.. bizde hep beraber yerdik..

Kurutulan meyvelere O tarih de buna Şir derlerdi, Kurumuş olanları ise kışın hoşaf yapar yemeklerin yanına renk katardı…. çürüyen elmaları görünce aklıma nenem geldi ve bir poşet elmayı önüme aldım, bir de kazan aldım , ne kadar elma varsa soyarak çürük yerlerini kesip attım ve sağlam yerlerini kazana doldurdum..

Havalar soğuduğu için artık güneş de kurutma imkanı yok.. ne yapalım bizde taze hoşaf yapalım diye karar verdim..

Hanım ikide bir sesleniyor: Mutfakta ne yapıyorsun ?, haydi yat !..

Bende yatacak göz var mı elmaları boşa çürütür müyüm ? hepsini temizledim, üzerine bir de iki kilo şeker döktüm, kazanın azını kapattım..

Sabah namaza kalkınca : ocağın altını yaktım, sabah mis gibi evin içine elma kokusu yayıldı.. Pişirdim, dinlenmeye bıraktım, akşam elma hoşafımız hazır !..

Şöyle düşünüyorum da : bugün biz çok fazla israf ediyoruz.. çürüyen elmaları çöpe atmasını biliyoruz ama hoşaf yapmasını bilmiyoruz..!

Eski günleri özlüyoruz

Bilmem ne zaman kalkardı ama her halde sabah şafak da uyanırdı anacağım, sacayı ocağa koyar, üzerine kazanı yerleştirir, suyunu koyar çalı- çırpı- küçük odun kırıkları ile kazanın altını yakardı..

Hiçbir şey olmazsa : Pıt pıt lepesi yapar , turşu ile sabah önümüze koyardı..

Hep uyandığım zaman Annemin kazanın altını üflediğini görürdüm..

Çorba içilmeden işe gidilmezdi.. Bugün çorbayı ancak çarşıda lokanta da içe biliyorsun, evde çorba yapan hak getire.. Çorba tarihden silindi neredeyse !..

Oysa bugün çorba yapmak çok daha kolay, tüp var, Doğalgaz var, elektrikli ocaklar var, Anacığım gibi ateş de yakmayacaksın , ama o anayı getir, çorba yapacak bir anayı getir.. Anacığım bugün olsa da bize çorba yapsa diyorum..

Yazdan vurduğu turşu ile senin önüne : bazı gün pıt pıt lepesi, bazı gün : Bulamça, bazı gün, dövme çorbası, bazı gün mercimek veya Bekmezle çalgamlı tarhana çorbası pişirecek bir ana..!

Memurlar : elinde bir simit, yada ekmek arası bir şeylerle işe koşuyor, işçiler ise aç, Zeytin ekmek bulursa ne ala.. çorba yapacak bir hanım yok.

Analarımız , bacılarımız evde yatarak kilo almaya devam ediyorlar.. işe koşanlar ise aç..

Bugün hoşafla başladım, anladı ise : hanıma bir mesaj verdim, yarın sabah da çorba yapayım bari de belki bir gün sonra da kendisi ben yapayım der :  diye bekliyorum..

Bugün : Çalğamlı tarhana çorbası, yanında da Bertiz, üzüm bekmezi nasıl gider ?.. Bayat ekmekle vallah çok güzel gider, bu gece bunun çalışmasını yapayım, hanıma sabah ikram ederim, böylece belki hanım da alışırda bize sabahları çorba yapmayı öğrenir diye düşünüyorum..

Sözün özü : Evimizden her gün çöpe giden malzemeleri kurtara bilsek ülke ekonomisine çok büyük katkıda bulunacağız, ekmek kırıklarını ve bayatlarını sabah çorba ile içerdik var mı bugün içen : yok!.. Çürük meyveler kurutulurdu var mı bugün yapan : yok !..

Ekmek bayatladı : at çöpe, Elma çürüyor at çöpe, şu eskidi at çöpe , günümüzün anlayışı bu bunu değiştirmek bizim elimizde buyurun deneyin !.. Çürüyen elmaları hoşaf yapın !.

İyi günler..
14 Kasım 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co