ELİ ÖPÜLESİCELER

ELİ ÖPÜLESİCELER

ELİ ÖPÜLESİCELER

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bize emanet edilen yavrularımız ellerindeki güllerle elimizi öperek, saygılarını ifade ettiler.

Sonrası okul müdürümüz, bir demet gül ile öğretmenler odasına girerek, düğmelerini de ilikleyerek, hepimizin tek tek gününü kutladı. 37 yıldır çalışıyorum, ilk defa bir müdürün bizleri anması karşısında inanın, büyük bir mutluluk yaşadık…

Hemen ardından velilerimiz, topluca gelerek yine ellerinde çiçekler ile günümüzü kutlaması karşısında mutluluğumuz zirve yaptı…

Peki, bunları anlatmak için mi bu yazıyı yazdım. Hayır, öyleyse hemen anlatayım.

Yaklaşık 25 yıl önce mezun ettiğim şu anda öğretmen olan bir öğrencim,  dün sınıfıma kadar gelerek, elimi öpmesi karşısında gözyaşlarımı tutamadım, çocuklar şaşırdı. Bir tanesi bakın öğretmenimiz ağlıyor diyerek, kendisi de ağlamaya başladı. Hemen onu teselli ettim, gözyaşlarımın mutluluktan olduğunu söyleyince susuverdi…

Sonra, öğrencim eski yıllara dönerek,  benim sınıfıma geldiği ilk gün yaşadıklarını anlattı. Aynen şöyle dedi; “ Hocam, ben köy okulundan sizin sınıfa gelmiştim. Önce başka öğretmene verdiler. Ancak, evin yolunu bulamamıştım. Babam, o halde benimle okula gelip gidersin kızım, seni bir başka öğretmene yazdıralım diyerek, sizin sınıfınıza getirdi. Ancak siz sınıfta, benzeşme, yumuşama, küçük ve büyük ses uyumu gibi daha önce benim hiç duymadığım konuları anlatıyordunuz, dersleriniz bana ağır geldi. Teneffüstü babamın yanına koştum, tekrar eski sınıfıma göndermesini istedim. Babam sordu, neden anlattım durumu. Siz ise arkada duruyormuşsunuz. Bana şöyle seslendiniz: “ Kızım seni hiçbir yere göndermem. Gerekirse oturup, yeniden o konuları sana öğretirim. Korkmayacaksın, çalışacağız. Senden çok iyi öğretmen olur…” demiştiniz.  Bu durum beni etkiledi.

Bunun üzerine, çalıştım, ilkokuldan mezun oldum. Verdiğiniz bilgilerle liseyi dışarıdan bitirdim, üniversite sınavını kazandım, şimdi ana sınıfı öğretmeni olarak çalışıyorum.

Hayatım boyunca anlattıkların ve öğrettiklerin yaşamım üzerinde etkili oldu, ne zaman bir yanlış yapacak olduysa, sizin nasihatlerinizi düşündüm.

Siz bize, hep namazımızı kılmamızı öğütlediniz. Elhamdülillah, namaz bizim kurtuluşumuz oldu…” dedi ve elimi öperek ayrıldı…

İLKOKUL ÖĞRETMENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Öğretmenlik mesleği çok önemli, hele hele ana sınıfı ve sınıf öğretmenliği ayrı bir önemli. Çünkü eğitimin temelini bu iki öğretmen atıyor. Ancak anneleri de unutmamak gerek…

Burada öğretmenlik mesleğine doyamadığımı yazmak istiyorum. Ancak, her şeyin bir sonu olduğu gibi, bu mesleğinde bir sonu vardır. Rabbim müsaade ve nasip ederse, bu yıl emekli olmak istiyorum. Meslekte tam 37 yıl oldu.

Diyeceğim şu ki, bir toplumda önce anneler iyi eğitimle olmalı.

Tabi öğretmenlerde. İnsanı sevmeyen, sabrı olmayan insan bu mesleği yapamaz. Bu meslek para ile yapılacak bir meslek de değil.

Ancak şunu da ifade edeyim artık sevmeye korkar olduk!

ÖĞRETMENLER İTİBAR GÖRMELİ

Bir öğretmen arkadaşım dün anlattı. “Doğuda bir ilde öğretmenlik yapmak için ilk atamam olmuştu. Bizi karşıladılar, bir eve gittik. Bizi yukarda oturtan ev sahibi ve misafirler kendileri yerde oturdu. Sonra anladık. Halen ülkemizin bazı bölgelerinde ilim öğrenmek ve öğretmek kutsal biliniyor. Bundan dolayı öğretmenlere itibar edilip, saygı gösteriliyordu.  Şimdi öyle mi?

Bu değerleri kaybetmemek öğretmene saygı gösterme kültürünü sürdürmek zorundayız!

Bu duygularla, bizleri telefonla arayan, mesaj atan, birzat gelip elimizi öpen, herkese teşekkür ediyor, onların şahsında tüm öğretmenlerimizi anan sizlere minnetlerimi ifade ediyorum.

Son söz olarak şunu söylemek istiyorum. Öğretmeni değerli kılmak, çocuklarımızı değerli kılar. Öğretmen, okuluna koşarak giderse, çocuğumuza daha fazla emek verir.  Öğretmen, sorunsuz okuluna giderse, başarı artır, bilgi toplumu olma yolunda hedefimize daha çabuk ulaşırız.

Hadi kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co