Elbistan da zehirlenen sayısı 20 bini geçti..

Elbistan da zehirlenen sayısı 20 bini geçti..

Elbistan da zehirlenen sayısı 20 bini geçti..

Elbistan ilçesinde 20  bin kişi sudan zehirlendi

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde şebeke suyundan bulaşan bakteri nedeniyle yirmi bin kişi hastanelik oldu.

Salgın nedeniyle Elbistan Devlet Hastanesi başta olmak üzere, özel hastaneler, aile hekimleri, tüm eczaneler, gece boyunca açık tutulyor..

KASKİ Kahramanmaraş Büyükşehir Su ve Kanalizasyon işleri genel müdürlüğünün  su dağıtım merkezinde gerekli ilaçlamaların yapılmadığını iddia eden vatandaşlar, yaşanan sağlık probleminin biran önce kontrol altına alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

Elbistan ilçesinde; ishal, yüksek ateş ve kusma şikayetleri ile çoğu çocuk binlerce kişi hastanelere akın ederken, Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Vatandaşların iddiasına göre; içme suyundan kaynaklandığı belirtilen olay nedeniyle, Elbistan genelindeki hastaneler yetersiz kalınca, Elbistan Kaymakamlığı şehir merkezindeki tüm aile hekimlerini göreve çağırdı, tüm eczanelerin açılmasını istedi. Elbistan Devlet Hastanesi Acil Servisi ile Kadın Doğum ve Çocuk Servisi Acili ve özel hastanelerin acilleri, vakalara ulaşmada yetersiz kalınca, tüm aile hekimlikleri göreve çağrılarak, aile hekimliklerine serum setleri dağıtıldı.

Elbistan Kaymakamlığı, ishal, yüksek ateş ve kusma şikayetleri nedeniyle gelen vakalara en kısa zamanda müdahale edilebilmesi için bazı tedbirler aldı. Elbistan’da çoğunluğu çocuk yaklaşık 4 bin kişinin ishal, yüksek ateş ve kusma şikayeti ile hastaneye başvurmasının altındaki nedenler araştırılırken, Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı da, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kahramanmaraş Valiliği’nden yapılan açıklamada, ilçede 26 Ağustos saat 24.00’ten itibaren Elbistan Devlet Hastanesi ile Elbistan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine bulantı, karın ağrısı ve ishal şikayetiyle başvuru olduğu anımsatıldı.

Sağlık personelinin gerekli tetkik ve muayenelerinden sonra tedavileri yapılarak vatandaşların taburcu edildiği belirtilen açıklamada, Halk Sağlığı Müdürlüğünce de tüm aile sağlık merkezlerinin açılarak aile hekimlerinin tamamının göreve çağrıldığını kaydedildi.

İlçedeki eczanelerin de açık tutularak ihtiyaç halinde vatandaşlara hizmet vermelerinin sağlandığı vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Konuyla ilgili gerekli ilaç ve malzeme tedariki sağlanmış olup ilçe merkezindeki tüm hastane ve aile hekimliklerine gönderilmiştir. İshal, bulantı, karın ağrısı gibi şikayetlerle ilgili hastane ve aile hekimliklerimize müracaat eden vatandaşlarımızın hiçbirinde hayati tehlike söz konusu olmayıp, gerekli tıbbi müdahaleler yapılarak taburcu edilmişlerdir. Ayrıca İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce su numuneleri alınarak Halk Sağlığı İl Müdürlüğümüze gönderilmiş ve detaylı laboratuvar çalışması yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın laboratuvar sonuçları kesinleşinceye kadar içme suyunu kaynatarak kullanması uygun görülmektedir.”

Açıklamada, Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığınca da konuyla ilgili gerekli adli işlem ve soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ : Sudan bulaşan virüsün, bir kişe bulaşması ile evdeki diğer kişilerede bulaştığını bu yolla yayıldığını söyledi.

Bakan Akdağ: Suyu içen değil, insanların bir birine bulaştırıldığını tesbit edildiğini ve şu an için kontrol altında alındığını söyledi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co