EL BAB’IN ÖNEMİ…

EL BAB’IN ÖNEMİ…

EL BAB’IN ÖNEMİ…

Coğrafi olarak El Bab çok önemli konuma sahip bir bölge IŞİD ve PKK uzantısı YPG’ ninde elinde bulundurmak istediği stratejik bir bölge, bu nedenle önemi artmaktadır.

Türkiye’nin “Fırat Kalkanı”  hareketiyle başlattığı operasyon tüm hızıyla devam ediyor. Cerablus’ u temizleyen Türk askeri ile ÖSO. PKK uzantısı YPG ve IŞİD’ in Türkiye’ye yönelik saldırıları kesildi.

El Bab’ın terörden temizlenmesiyle IŞİD önemli bir bölgeyi kaybedecek, daha da zayıflayacak.

El Bab’ın tamamen terör örgütlerinden temizlenmesi, terör örgütü IŞİD ve PKK/YPG’ nin Türkiye sınırından daha da uzaklaşması demektir.

El Bab’ ın IŞİD’den temizlenmesi ile PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ nin elinde bulundurduğu Afrin ve Münbiç’in önünü kesecek.

El Bab Halep ve Rakka’nın tam ortasında bir yerleşim alanı. Güneyinde Suriye rejim güçleri, kuzeydoğusu ve doğuda ise YPK terör örgütü var.

El Bab Akdeniz  kıyısı Lazkiye’den başlayan, İdlib, Halep ve Menbic’ ten yol alarak Irak’ a doğru uzanan M4 otobanının kuzeyden gelen en önemli yollarından biriyle kesişme noktasında yer alan önemli bir kavşakta bulunuyor. Bu nedenle, Cerablus ile birlikte El Bab IŞİD’ in başkent olarak ilan ettiği Rakka ve Deyr ez zor’a giden ana yolun üzerinde bulunması da bölgenin önemini artırıyor.

El Bab sınırımıza otuz kilometre mesafede, iç savaş öncesi önemli sanayi ve ticaret bölgelerinden önemli bir şehir. Halep’in kuzey doğusunda nüfusunun çoğunluğunu Sünni Müslümanlar oluşturuyor.

El Bab koridoru Türkiye ve ÖSO’ nun Rakka’ ya ilerleyişini kolaylaştıracak önemli geçiş noktasıdır.

El Bab’ın IŞİD terör örgütünden temizlenmesi,  PKK’ nın Suriye uzantısı PYD/ YPG’ nin Afrin ve Kobani kantonlarını birleştirme arzusuna darbe indirecektir. Suriye yönetimi açısından da El Bab önemli,  rejim tarafından alınması bu önemli geçiş noktası kontrol edilecek hem de Doğu Halep kuşatmasının yoğunluğu konusunda güç kazanmak istemektedir. Türkiye’nin bu yolda attığı her adım ulusal güvenliğimiz için zaruridir.

Bu konuda Devlet Bahçeli’nin operasyona tam destek vermesi yerinde bir karardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan her konuşmasında terörle mücadelesinde kararlılığını ifade ederek “Bu terör belasını toprağa gömeceğiz. Hiç endişeniz olmasın. Bakınız şu anda El-Bab. Birileri kurusıkı atıyor. Dünyayı biz mi kurtaracağız diyor. Kilis’e bomba düşünce neredesin hükümet diyorlar. Kilis’e bomba atanların peşine düşünce “Dünyayı biz mi kurtaracağız” diyorlar. Bunlar ne saf insanlar. Sabır sabır sabır anlamadılar. Sadece ülkemizde değil terörün üzerine orada da gideceğiz dedik.  Şimdi El-Bab neredeyse hallolmak üzere.” diyen Erdoğan Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güneyinde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz dedi.

Ne yaparlarsa yapsınlar ok yaydan çıkmıştır. Türkiye hedefine ulaşmadan “Fırat Kalkanı” Harekâtından vazgeçmeyecektir.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co