Ekinözü’nün hem suyu hem de çamuru şifa dağıtıyor

Ekinözü’nün hem suyu hem de çamuru şifa dağıtıyor

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesinde 3 ayrı kaynakta bulunan şifalı Acısu Kaplıcalarına olan ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye’nin faklı illerinden gelen yüzlerce kişi şifalı sulardan içip çamur banyosu yaparak hastalıklarına deva arıyor.

Ekinözü Orta İçmelerde Şifalı çamur nörolojik kronik hastalıklar, kalp damar, staz ülserin, cilt ve vönüz dolaşım, egzama ve sedef gibi rahatsızları bulunan vatandaşlarca tercih ediliyor.

Orta İçmeler mevkinde Şifalı Acısu’nun yanı sıra Şifalı Çamuruda gelen vatandaşlara şifa dağıtıyor. Bölgede, “Kil çamurunun insan vücudunda bir takım dış etkilere, yaralara iyi geldiği söylenir. Deri üzerine sürüldüğü zaman yara ve lekelerin kapanmasına faydalı olan bir çamur. Yıllardır da kullanılmaktadır.

Ekinözü’nün hem Suyu hemde Çamuru Şifa Dağtıyor (1)

Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, Orta İçmelerde bulunan çamurdan insanların çamur havuzundan şifa aldığını, sivilcelere, eklem ağrılarına, romatizma ve vücuttaki yaralara iyi geldiğini gördük. Çamuru yüzüne sürerek maske olarak kullanan Misafirlerimiz var. İçmelerimize şifa aramaya gelen misafirlerimiz arınmış bir cilt ile havuzdan çıktıklarını hissettiklerini belirtiyor. Çamurun hiçbir yan etkisi yok. Herkes çok memnun. Kendiliğinden oluşan kükürtü su havuzunda duş alıyorlar ve Böylece vücut kendini yenilemiş oluyor

Başkan Çeleğen, çamur banyosunun günde bir kez 3-5 seans uygulandığına dikkati çekerek, en yaygın kullananların vücuttaki yaraları bulunanlar olduğunu dile getirdi. Çamur bağışıklık ve sinir sistemini de güçlendiriyor. Ciltte akneleri temizliyor, siyah noktaları gideriyor. Sedef ve egzama gibi hastalıkları iyileştirdiği de kanıtlanmıştır” diyen Çeleğen, Misafirlerin kas sorunlarına ve strese de iyi geldiğini ifade ettiğini kaydetti.

“Çamur rahatsızlıklarıma iyi geldi”

Ailesi ile birlikte Şanlıurfa Siverek’ten gelerek Çamur havuzunda şifa arayanlardan Hacı Hüseyin Banka, her yıl Ekinözü İçmelerine geldiğini özelikle gelme sebeplerinden birisi çamur banyosu olduğunu ve yıllardır bu çamurdan şifa buluyoruz. Allaha Şükürler olsun eşimde bel fıtığı olduğunu, birçok tedavi yöntemi denemesine rağmen ağrılarının geçmediğini anlatarak, tavsiye üzerine çamur havuzuna girdikten sonra ağrılarının sona erdiğini çamurun ve suyun, romatizma ve eklem ağrılarına da iyi geldiğini aktaran Hüseyin Banka, “Sağlıklı yaşamak için her hafta kaplıcaya geliyoruz. Çamur rahatsızlıklarıma iyi geldi. Çamur banyosu strese de iyi geliyor. Herkese bu şifadan faydalanmasını tavsiye ederim” diye konuştu.

Ekinözü’nün hem Suyu hemde Çamuru Şifa Dağtıyor (2)

Şanlıurfa’dan Ekinözü’ne geldiğini kaydeden Sinan Çetiz ise, tavsiye üzerine çamur banyosu yaptığını ve memnun kaldığı için herkese tavsiye ettiğini ifade etti.

Şimdi ben burada bu toprağı topluyorum ve suda erittikten sonra da vücuduma sürüyorum. Yarım saat vücudumda kaldıktan sonra duş alıyorum. Böylece vücudumda bir dinçlik hissediyorum” dedi.

Çetiz, çamuru sürdükten 15 dakikaya kadar beklettiğini ifade etti. 20 – 25 senedir Ekinözü’ne geldiğini ve çamur banyosu yaptığını söyledi. Çetiz “Romatizma hastalıklar, cilt hastalıkları ve sivilceler için burası çok tercih edilmekte. Şeker hastaları burayı tercih etmekte ve bu şifadan yararlanıyor” diye belirtti.

Diyarbakır’dan gelen Fatma Yıldız ise, Çocuklarının ve kendisinin içmeceler sayesinde şifa bulduğunu aktardı. Yıldız, “Burada doğadan kendiliğinden oluşan bu kükürtlü suyu da banyo yaparak ve içmelerde maden sularından içerek akciğer hastalıklarına, mide hastalıklarına ve bağırsak rahatsızlıklarına şifa oluyor. Benim kızım hastaydı, doktora götürdüm, doktor hiçbir çaresi yok dedi. Şifası bu şifalı su oldu” ifadesini kullandı.

Diyarbakırlı Zini Yiğit ise 25 senedir Ekinözü’ne geldiğini belirterek, içmeceler sayesinde ameliyat olmaktan kurtulduğunu anlattı: “Midemden çok rahatsızdım ve ameliyat olacaktım. Buraya bir tavsiye üzerine geldim. Doktora tekrar gittiğimde durumumun iyi olduğunu söyledi. Her sene buraya gelirim ve ameliyat olmaktan kurtuldum” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co