Ehl-i Beyt Aşıkları KSÜ’de Buluştu

Ehl-i Beyt Aşıkları KSÜ’de Buluştu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve KSÜ Kültür ve Medeniyet Topluluğu tarafından “Ehl-i Beyt Aşkına” konulu konferans düzenlendi.
Üniversitemiz öğrencilerinden Somalili Mahmut Muhammet tarafından okunan kuran tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. Hz. Peygamberimizin emanetine toplumun birlik ve beraberliğine zemin hazırlayan bir anlayışla yaklaşmalıyız diyen Rektör Deveci “Ehl-i Beyt yaklaşımlarımız toplumun ayrışmasına yol açmamalıdır” diye konuştu.

Bu ayrıştırıcı yaklaşımın bu gün Müslüman coğrafyasında yaşanan hüzünlerin kaynağı olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci “Müslümanların izzet ve onuru bugün bizzat kendileri eliyle yok oluyor. Etrafımızdaki hüzünleri ve acıları yaşamamak için Hz. Peygamberimizin torunlarının uğruna can verdiği adalet ve merhameti doğru anlamalıyız” dedi.

Müslümanların kardeş olduğunu görerek kardeşlerimize gönüllerimizi açmalıyız diyen Rektör Deveci “Kısır çekişmelerin ve anlayışların içerisinde olmamalıyız. Tarih boyunca mazlumların umudu olmuş aziz milletimizi bölmeye, aramıza tefrika sokmaya, fesadı körüklemeye çalışan şer odaklarını bertaraf etmeliyiz” diye konuştu.
KSÜ Kültür ve Medeniyet Topluluğu Danışmanı Öğr. Gör. İsmail Göktürk de bir selamlama konuşması yaparak “Bize bu ortamı hazırlayan Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş Deveci’ye teşekkür ediyoruz. Yeniden köklerimize medeniyetimize dönmemize vesile olacak bu konferansın faydalı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Semerkand Dergisi yazarı Ali Yurtseven “Ehl-i Beyt” konulu konferans sunumunu gerçekleştirdi. Ehl-i Beyt’in Müslümanlar için örnek olduğunu hatırlatan Yurtseven, “Ehl-i Beyt sevgisi insanı feyz ve berekete götürür” diye konuştu. Müslüman âleminin içinde olduğu ortamı değerlendiren Yurtseven “Fitne ortamından ruhen ve fikren uzak olarak vatani görevlerimizi yerine getirerek şerleri hayırlara çevirebiliriz” dedi.
Program tasavvuf musikisi dinletisi ve aşure ikramıyla son buldu.

ehlibeyit (5)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co