EĞİTİMSİZ ASLA

EĞİTİMSİZ ASLA

Televizyonlarda, gazetelerde, dergilerde çok az sayıda eğitimle ilgili haber ve köşe yazarlarına yer verilir.

Önceki akşam A Haber’deki Kadraj programında özlediğimiz programlardan birini izledik. Program süresince konuklardan duymak istediğim temel konular vardı, işin doğrusu yüzeysel geçildi.

Alt yapı ve okullaşma, İmam Hatip Liseleri ve beraberinde meslek eğitimi, dershaneler gerçeği, müfredat, öğretmen kalitesi v.s herkonuda düşünceler söylendi. Ama bir sonuca varılmadı. Bir defa programın konusu ile ilgili sokaktaki insanların görüşleri alınmalıydı. Katılımcı sayısı çok olunca, konuşmacılara yeterli zaman verilmedi. Programı yapan hanım efendi, kendi kafasındaki sorulara cevap aradı. Olsan herşeye rağmen eğitim konuşuldu.

Programda son günlerde eleştiri konusu olan din eğitimi çocuklara küçük yaşta verilmeli mi, verilmemeli mi? Sorusunun da cevabı vardı. Tabi bu konuda toplumun büyük bölümü aynı görüştü, bütün aileler çocuklarının din ve ahlak eğitimi verilmesini istiyor, ancak karşıt görüşte olanlarda var, olacakda  demokrasilerde farkıl görüşler zenginlik olarak kabul görür…

Peki neden din eğitimine bazı kesimler karşı? Bunlar daha çok batıcı ‘aydınlar’! “Batılılar, şunu çok iyi biliyorlar: Bu toplumu, ayakta tutan, birbirine bağlayan, bu toplumun sigortasını oluşturan, bütün zorluklara göğüs germesini, dolayısıyla tarih yapmasını sağlayan yegâne kaynak, İslâm…”

İSLAM GÜZEL AHLAKLI İNSANLARI HEDEFLER

Bir defa dini iyi anlamak gerekir. Dinin amacı ile eğitimin amacı neredeyse aynıdır. Eğitim, insanda istendik davranışları hedefler. Din özellikle de İslam Dini de kamil yani güzel ahlaklı/erdemli insan yetiştirilmesinden yanadır. Bizim dinimizde hoş görü vardır, sevgi, sadakat, samimiyet, çalışmak, israf karşıtlığı v.s gibi insanı doğrulara çağırlan emirlerle donatılmıştır.

İslam dininde bir tek ayet bulamazsınız ki(haşa) insanları kötülüğe sevk etsin. O halde neden bazı insanlar ya da kesimler din eğitimin karşı geler? Anlamak mümkün değil.

Ben diyorum ki, din hakkıyla yeni nesle öğretilmediği için yaşadığımız sıkıntılarla karşı karşıya kalınmıştır.

Alkol ve uyuşturucu batağına düşen gençlerin durumu, dini eğitim verilmemesindendir. Uzatmayalım, her türlü olumsuzluğun arkasında dini doğru kaynaktan öğretilmeyişi vardır.

Haa yanlış yorumlanmış yanlış yaşanan dinden bahsediyorsanız, onu gerçek İslam zaten karşıdır.

Benim duyduğum en çok eleştirilen konu çok evliliktir, onun cevabını da bu güne kadar ulama vermiştir. Kaldı ki, çok evlilik bir ruhsattır, çoğu müslüman ise çok evli değildir…

GERÇEK AYDINLARA İHTİYAÇ VAR

Din eğitiminin gerekli olduğunu belirten aydınlar: şöyle bir eleştiri yapıyorlar.  “Eğitim kurumları, İslâm’ın diriltici, herkese, her görüşe hakkını verici, her tür fikre, düşünceye hikmet nazarıyla bakıcı kuşatıcı ve kucaklayıcı evrensel ilkelerine göre değil, bizi Batılıların zihnen kölesi hâline getirici, aşağılık kompleksinin eşiğine sürükleyici, tarih bilincimizi linç edici, ruhumuzu yok edici, Batı’yı kutsayıcı, bu topraklarda hiç bir karşılığı olmayan tepeden, jakoben yöntemlerle dayatılmakta…”( Yusuf Kaplan/Yeni Şafak)  Ve şöyle devam ediyor. Bu  yüzden yüzyıldır, tarihi yalnızca Batılılar yapıyor; bizse, bize biçilen palyaçoluk rolünü oynuyor ve tarihte tatil yapıyoruz! Meselenin insanı çıldırtan tarafı da bu işte: Bu ülkenin aydınları, elitleri, yaşadığımız bu kültürel ve varoluşsal intiharı göremeyecek kadar Batılıların kapıkulu.

Şunu göremiyorlar, zihinsizleştirilmiş bir zihne yani körleşmiş ve köleleşmiş bir zihne sahip olduğu için-: Ruh köklerini yitiren, dahası ruh köklerine savaş ilan eden, yalnızca ödünç akılla, ödünç zihinle ve ödünç bir kültürle yaşayan bir aydın, bu dünyaya ne verebilir ki?

Ruh köklerini yitiren, giderek ruh kökleriyle kavgalı hâle gelen bir aydın, bu dünyaya ruh üfleyebilir mi, insanlığa, insanlığın önünü açacak yeni bir şey verebilir mi?

Zihni, aklı, dünyası ödünç olan, taklidi yaşayan bir aydının -dolayısıyla genç kuşakların- dünyaya özgün şeyler verebileceğini sanmak, aslında zihnen köleleşmenin ve körleşmenin bir göstergesinden başka bir şey değil oysa!”

Din eğitimi konusunda, vatandaşın dediği çok önemli. Yavrularımız güzel ahlaklı yetiştirmek isteyenlerin sesine kulak verilmeli. Özellikle 0/6 yaş çocuklarımızın eğitimleri önemsenmelidir. Bu konuda anne ve babalara büyük görevler düşüyor.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co