EĞİTİM-BİR-SEN KSÜ’de İftar verdi

EĞİTİM-BİR-SEN KSÜ’de İftar verdi

Kahramanmaraş Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şubesi üyeleri Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Yerleşkesi Merkez Kafeterya Yemekhanesinde geleneksel iftar yemeğinde buluştu.

Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş Üniversite Şubesi tarafından verilen iftar yemeğine Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Kıllı,  Dekanlar, Enstitü ve Yüksekokulu Müdürleri, Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 2 Üniversite Şubesi üyeleri aileleriyle birlikte katıldı.

İftar sonrasında değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şube Başkanı Doç. Dr. Hasan Furkan, konuşmasında, manevi hazzın ve lezzetin zirve yaptığı  başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azat olan mübarek Ramazan ayının eşsiz ve mana yüklü derin ikliminden millet olarak feyizlenme dileğinde bulundu.

Şube Başkanı Doç. Dr. Hasan Furkan, Cenab-ı Allah’tan, tutulan oruçları ve yapılan duaları kabul etmesini ve üzerimizden ihsanını, mağfiretini ve himmetini esirgememesini, isteyerek konuşmasında şunlara yer verdi: “Yardımlaşmanın, dayanışmanın, cömertliğin, şefkatin ve merhametin ete kemiğe bürünmesi özellikle bu rahmet ayında gerçekleşmektedir. Ne var ki, idrak ettiğimiz bu Ramazan ayında yoksulluğun ve sefaletin pençesine düşmüş insanlar için aynı şeyi söylememiz çok zordur. Bir tarafta çok tüketen, israf ve lüks içinde yaşayanların varlığı söz konusu iken, diğer tarafta içecek su, karnını doyuracak aş bulamayanların hazin tablosu yüreklerimizi burkmaktadır. Fakr-u zaruret içinde olanların gönülleri dumana boğulmuş bir eve benzer. Sen onları dinleyerek gönüllerinde bir pencere aç ki, onların dumanı çekilsin-nefes alsınlar, diyerek yolumuzu aydınlatan Mevlana’yı ve medeniyet değerlerimizin taşıyıcısı ve inşacısı diğer öncüleri referans alan Eğitim Bir-Sen insan onurunun gerektirdiği mali, özlük ve sosyal haklara sahip kılmak için mücadele ediyor, etmeye de devam edecektir.

Şube Başkanı, “Halka Hizmet Hakk’a Hizmet” parolasıyla insanı merkeze alan Eğitim Bir-Sen’in, milletimize ve insanlığa “Nasıl bir iyilik yapabilirim?” diğergamlılığını esas alan erdemliler hareketi olduğunu ama yaşanılan zaman diliminde bunca tecrübeye, bilim ve teknolojinin gelişmişliğine rağmen, insanlığın “aynı ölçüde ters orantılı olarak” paylaşım, iyilik ve ahlak konusunda gerilediğine şahit olunduğunu dile getirerek konuşmasına devam etti: “Bilim ve teknolojinin ahlak normu üretemediğinin/üretemeyeceğinin fakat ahlaki bir kör dönüşüme de sebep olduğunun bilincindeyiz. Tam da bu noktada tarih bize yeni bir görev yüklüyor. Bu görev içeride ve dışarıda yozlaşma değirmeni olarak işleyen çarkları durdurmak, milleti kendi tarih,  kimlik ve coğrafyasıyla buluşturacak sistemler ve kurumlar inşa edip faaliyetler sürdürmektir.”

“Bizim sendikacılık anlayışımızda sadece muhalefet etmek yok.” diyen Furkan, sorunların çözümüne katkıda bulunmak için akla kapı açıp ihtiyarı elden almamak düsturu ile hareket ettiklerini belirtti.  Bu görevi yaparken, içinde bulunulan toplumun, çalışılan müessesenin vakar ve onurunu düşünerek seviyeli ve bilimsel bir sendikacılık yapma gayreti içinde olduklarını söyledi.

Sivil toplum örgütü olma görevini yaparken “Elbette kırmadan, dökmeden, yapıcı eleştirilerimiz yine olacaktır.” diyerek konuşmasında şunları vurguladı: “Biz şunu çok iyi biliyoruz: Ertelenmiş eleştiri hataya en büyük davetiyedir. Ali Şeriati’nin deyimiyle, eleştirinin olmadığı yerde putçuluk başlar ve hatayı ayıklamadıkça o hata, hata olmaktan çıkıp zamanla alışkanlığa dönüşür. Sezai Karakoç’un söyleyişiyle de; “Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. Hâlbuki biz sussak, tarih susmayacak. Tarih sussa, hakikat susmayacak. Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak. Hâlbuki bizden kurtulsalar, Vicdan azabından kurtulamayacaklar. Vicdan azabından kurtulsalar, Tarihin azabından kurtulamayacaklar. Tarihin azabından kurtulsalar, Allah’ın gazabından kurtulamayacaklar.”

Eğitim-Bir-Sen Üniversite Şube Başkanı Doç. Dr. Hasan Furkan, konuşmasını şöyle bitirdi: “Baki olan Allah’tır, biz varlık şiirinde küçük bir noktayız. Yapabileceğimiz, insanlık tarihine Hakk’tan yana bir harf çizebilmek ve bir kelime içinde yer alabilmektir. Belki daha yücesi Hakk’tan yana bir beytin içinde yer alabilmektir. Bu duygularla herkesi tekrar selamlar, saygılar sunarım.”

Sendika üyelerinin, Ramazan vesilesiyle iftar düzenleyen şube yönetimine ve emeği geçenlere teşekkür etmeleriyle, program sona erdi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co