Duyda İnanma !

Duyda İnanma !

Bizde adet böyledir, vatandaş hep devletin önünden gider!

Biz söyledik, biz yazdık, biz dinledik, vatandaş yine devletin önünden gidiyor.

Suriye de iç savaş çıktığı zaman ve Türkiye toplu sığınma olayları başladığında çadırkentler kurulduğu dönemde çok yazmıştım: “Bunları çadırkentte hapis etme yerine, illere gönderelim, çalışarak ekmek yesinler. Örnek okullara temizlikçi olarak verelim, çadır kentte yaptığımız masrafı kendilerine maaş olarak verelim yesinler, halkla kaynaşsınlar, çalışarak ekmek yesinler ” diye.

Suriyelileri Diyarbakır Karpuzu gibi yatarak büyüme yerine, dilendirme yerine: çalışmaya teşvik edelim, çalışarak üreterek ekmek yemelerini teşvik edelim, diye. Çok yazdık ama dinleyeni getir.

2011 yılında dünya bankalarının gözü Suriyeli zenginlerin parasında idi, 2013 yılındaki uydurma operasyon ile bizde bulunan 4 trilyon dolar para yurt dışına kaçtı ama bununla beraber çok küçük belki sözünü bile etmeyecek kadar küçük paralar ülkemize yatırıma dönüştü. Dönüşmeye devam ediyor.

Hazıra dağ dayanmaz diyen: Suriyeli elindeki parasını Türkiye de kendi mesleğine yatırım yapıyor. Bunu gören batı ise Türkiye de zaman zaman iç olaylar çıkarak yabancı yatırımcının gözünü korkutuyor!

Suriyeli zengin kardeşlerimizin bir bölümü ülkemizde küçük yatırım yapıyorlar.

En alt tabaka ise Suriyelilerin yaşadığı mahallede bakkal dükkânı açarak ekmek parası çıkarmaya çalışıyor.

Suriyeli bakkal, kasap, fırın, konfeksiyon, lokanta başta olmak üzere şehrimizde oluşmaya başladı, aslında bu güzel bir gelişme.

İhracatta yönelik yatırım yapanda var ama: burada benim gördüğüm elimizdeki elması çadırkentte hapis ediyoruz. Ustaları, doktorları, öğretmenleri, tüm meslek sahiplerini çadırkentte hapis ediyoruz.

Hükümetimizin yapması gereken bana göre şudur:

Acil olarak çadırkentte yaşayanların aile reislerini Türkiye genelindeki tüm resmi kurumlara temizlik görevlisi olarak göndermesi, ev kirası ve maaşını vermesi böylece bunların içinde bulunan cevherler 4 yıl sonra da olsa üretime geçecektir.

Sokak başından Şazibey caminin oradan Suriyeli bir kardeşimizin yaptığı tavuğu alarak iş yerimizde yedik. Gerçekten çok güzel yapmış. sizlere de tavsiye ederim…

Bizdeki gibi değil, özel bir tat, özel bir lezzet, işin doğrusu ustalığını konuşturmuş, herkese tavsiye ederim alıp yiyiniz. bir kere deneyiniz!

Bu Suriyeli ustamız: hem ekmek parasını kazanıyor, hem işine bakıyor. Ekonomiye katma değer katıyor… Bir Suriyeli kardeşimiz ise Hellim peyniri yapıyor, kendi imkânları ölçüsünde. Bir şeyler üretiyor.

O zaman bunları çadırkentte hapis etmenin mantığı nedir?

Suriye deki iç savaş bitse bile birçok Suriyeli uzun yıllar burada kalacak gibi duruyor.  Hal böyle olunca bunları yiyen, tüketen bir toplum değil, üreten bir toplum haline getirmeliyiz.

Bizler nasıl çalışıp üretiyorsak onlarda öyle çalışıp üretsinler.

İmkân verildiğinde herkes kendi mesleğini yapıyor.

Su dağ başından akmaz, su dereyi bulur dere yatağından kıvrım kıvrım akarak gider. Giderken de birçok bereketi dereye bırakır etrafındaki hayvanlar ondan yararlanır.

Suriyeli kardeşlerimiz buraya geldi. Onları çadırkent hapis etmek yanlış bir uygulama.

Geçici Türk Vatandaşlığı vererek, hepsini kayıt altına aldıktan sonra tüm illere dağıtmak gerekir, çalışıp üretime katkı sağlasınlar.

Ben çalışayım onlar yesin yok böyle bir şey: hep beraber çalışalım, hep beraber yiyelim, önemli olan da budur. Herkes üretmelidir. Herkes çalışmalıdır. Ülkemizde tembelliğe yer yoktur, herkes gücü ölçüsünde çalışmalıdır.

Bugün şuda bir gerçek ki: Kahramanmaraş’ta Suriyelilerin büyük katkısı var, işçi açığını büyük ölçüde kapattılar ancak yeterli, değil devletimiz fabrikalarda çalışacak Suriyelilere izin vermeli, geçici vatandaşlık numarası ile SSK yapılarak çalışmalıdırlar.

Bugün her fabrikanın önünde işçi alınacak diye yazı var işçi bulamıyoruz, üretim düşüyor oysa Suriyeli kardeşlerimizden yararlanmamız gerekir.

İyi günler.





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co