Dut Sevgisi Kitap Oldu

Dut Sevgisi Kitap Oldu

Kahramanmaraş’lı  Gazeteci- Yazar, Usta gazeteci Bekir Doğan 35 yıllık dut sevgisini kitap olarak yayınladı.

Gazeteci Bekir Doğan: Şifa kaynağı olan dut meyvesi, dut ağacı, dut pekmezi, dut kurusu, dut pestili, dut yaprağı, ve ünlü Kahramanmaraş Dondurması içindeki dut ile ilgili 35 yıldır topladığı bilgileri kitap olarak yayınladı.

Daha önce : Ansiklopedilerde Kahramanmaraş bölümünü hazırlayan, Türkmenler, Türkoğlu, Osman Sayın, Basın’a Sünsür kitaplarını yayınlayan gazeteci – yazar Bekir Doğan yeni çalışması dut kitabı ilk okuyanlardan büyük beğeni kazandı.

Konu ile alakalı bir açıklama yapan Bekir Doğan: “Dut pekmezi ve ürünleri şifa kaynağı, doğal eczane, yaprakları çay gibi kaynatılıp içildiğinde iyi bir ağrı kesici.. 35 yıldır bu konu ile alakalı çalışma yaptım. Üniversiteler ve ilim adamlarını görüşünü aldım, Türkiye ve Dünya da ki dut meyvesinin gelişmesini takip ettim ve bütün bu çalışmalarımı 96 sayfalık kitap olarak yayınladım.

Bu alanda bu kitap bir ilk ve dut ile alakalı ne varsa tamamı bu kitapda, ilk günden yoğun ilgi gördü, önümüzdeki günlerde ikinci baskısını yapmayı planlıyorum..” dedi.

Dut sevgisini kitaba dönüştüren, herkese dut dikmesini tavsiye eden Doğan:” Bahçelerde sınır boylarına, yol kenarlarına dikilen dut ağacı bugün için çok güzel bir gelir kaynağı oldu, Kahramanmaraş’ın ünlü dövme dondurmasına da ham madde olan dut, Dutlu dondurma büyük ilgi görmekte, özellikle Urmu dut’u ağız yaralarının tek ilacı olması sebebi ile dutun önemi her geçen gün artmaya devam ediyor, istiyorum ki köylerde herkes dut diksin, kaplama dut bahçeleri kurularak dut meyveciliği Türkiye’mizde daha çok gelişsin,” diye konuştu..

Dutun Faydaları

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co