Düşünmez misiniz ?

Düşünmez misiniz ?

DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ?

Bir işletmeci fabrikasını kurmadan önce, geniş bir fizibilite yapar. Fabrikayı nereye kuracağını, kaç işçi çalıştıracağını, Pazar payını, kimlerle ekibini oluşturacağını araştırır, edindiği bilgiler ışığında ön çalışmasını tamamlayıp, projesi doğrultusunda işine başlar. Sonra alacağı makineleri alır, üretime başlar. Sonra ilk mamullerine bakar, aksaklık varsa düzeltir, satışa sunulur, şikayet gelemiyorsa yoluna devam eder. Ya şikâyet gelirse? İşte o zaman, makinesinin ayarlarını değiştirir ya da yeniler yoksa iflasa gider.

Bunları niye anlatıyorum; geçen hafta okuduğum bir haberden sonra ürperdim.  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’de boşanmaların ve evliliklerin istatistiklerini yayınlamış. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Kahramanmaraş’ta evlenmelerde %5,1 azalma meydana gelirken, boşanmalarda ise %12,6 artma olmuş, vay halimize…

Haber şöyle devam ediyor.  Kahramanmaraş bu oranlarla Türkiye’de en kötü illerden biri oldu. TÜİK verilerine göre Kahramanmaraş’ta 2013 yılında 1313 kişi boşanırken bu sayı yüzde 12,6 lık artışla 1478’e yükseldi. Kahramanmaraş’ta 2013 yılında 9018 kişi evlenirken bu oran 2014 yılında yüzde 5,1 düşüşle 8556’ya geriledi. Ülkemizde evlenmelerde önemli bir değişim gözlenmezken boşanmalar %4,5 arttı. Hatay’da evlenmelerde %0,3 boşanmalarda ise %1,5 artma olmuştur. Kahramanmaraş’ta evlenmelerde %5,1 azalma, boşanmalarda ise %12,6 artma olmuştur.

Evet toplumun temel taşı olan aile bu durumda, rakamlar her şeyi anlatıyor, artık boşanmayan falan demeye de gerek yok. Derdim, boşanmış çifteler değil, onların özel hayatı kendilerini ilgilendiriyor, benim derdim dağılmış aile çocuklarının toplumda açtığı yaralardır.

Bakın bu çocuklar ilerde ciddi manada sorunlar yaşıyorlar, rehabilite etmeleri ise çok zorlu, ya agresif oluyorlar, ya da içlerine kapanıyorlar… Neyse…

YA DİĞERLERİ

Uyuşturucu kullanımı almış başını gidiyor.

Terör,

Trafik kazaları,

İsraf, tüketim çılgınlığı,

Ya hastalıkların yaygınlaşması,

Duyarsız ve sorumsuz çocuklar,

Sadece sınava endekslenmiş sistemimiz daha nice sorunları da beraberinde getiriyor.

Yani fabrika özürlü mamul üretiyor.

Allah aşkına tarihimizde hırsızlık var mıydı?

Hani biz müslümandık, hadi bunu da geçtik, hani soylu bir ırktık…

Yıllarca andımızı söyledik, bu çocuklar büyüklerimize saygı, küçüklerimize sevgi diye her gün haykırmadılar mı?

Hani?

Demek ki bir yerde yanlışlık yapıyoruz.

Tabi ki çocuklarımızı evliliğe hazırlamadan, evlendirmişsek, çocuk bakamını bilmiyorsa, eş hakkını, kaynana hakkını bilmiyorsa elbette aile müessesesi yıkılacaktır.

‘Gavur’ dediğimiz insanlar kadar çevreyi koruyor muyuz? Toplumsal sorumluluklarımızı yerine getiriyor muyuz? Sahi okuyor muyuz v.s!

Hadi geçelim, bir Müslüman gibi dost doğru yaşıyor muyuz?

Etrafınızda kaç tane güveneceğiniz insan var?

Kaç insana namusunuzu ve paranızı güvenebilirsiniz?

Dar günde kaç insan yardım elini uzatır size?

Yani bu eğitim sistemi içinde bir yerde üretim hatası yapıyoruz.

Yuvaların dağılmasını istemiyorsak, hırsızlık, arsızlık, yolsuzluk, uyuşturucu gibi toplumumuzda ciddi sorunlar oluşturan problemleri aza indirmek adına, gelin birlik olalım.

Bir eğitimci olarak, insanın düzelmediği bir toplumun düzelmeyeceğine inananlardanım.

Düzelmiş insan tipleri ise, kimsenin olmadığı yerde beni Allah(cc) görür diyebilen, vicdanlı, sorumluluklarını bilen, rollerini en iyi yapan insanlardır diye düşünüyorum

Sahi siz ne düşünüyorsunuz?

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co