Dulkadiroğlu – Onikişubat

Dulkadiroğlu – Onikişubat

Bu yazımı iyi okuyun: Kesip saklayın lütfen !
Önümüzde bir seçim var ve Dulkadiroğlu ile Onikişubat ilçelerimiz ilk defa belediye başkan adaylarını seçmekte, hep ilklerin adımını atmaktadır..
İlk olan sadece belediye başkanları mı ? .. elbette değil, Kaymakamlar, Müftüleri, ilçe milli eğitim müdürleri, İlçe Emniyet Müdürleri, İlçe Jandarma bölük komutanları, İlçe Nüfus Müdürlükleri, İlçe Tapu Müdürlükleri, Mal müdürlükleri olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların ilk müdür, hep ilk benim diyecek..ilk kaymakam ve belediye başkanını seçiyor veya atanarak geliyor.. hep ilk , yani birincisi..
Hepsi tarihe geçiyor: İlk müdürü beni, İlk müftüsü benim, İlk ilçe kaymakamı benim, ilk belediye başkanı benim, hep ilkleri Kahramanmaraş’ta bu iki ay içinde yaşayacağız.. yaşıyoruz, Kaymakamlarımız başta olmak üzere ilçe müdürlüklerinin bir çoğu atandı bile..
Aday adayı sürecinde : Özellikle Ak Parti aday adaylarının güzel projesi vardı..
Benim tuttuğum proje: Dulkadiroğlu İlçe Belediye Başkanı Necati Okay ‘ın projesi ki : Kaymakamlık, Belediye, Jandarma, Polis, tüm resmi daire müdürlükleri, Banka Şubelerinin baktığı bir büyük meydan ve ortasında bir saat kulesi, etrafında resmi kurumlar..Banka şubeleri, büyük alış veriş merkezleri ve ana bir cadde , büyük meydan..
Yani Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerimiz için iki ilçe merkezi ve bu merkezin etrafında gelişen yeni yerleşim alanı, projeler böyle yapılmış böyle tanıtılmıştı.. projeler..
Bugün görüyorum ki : 31 Mart 2014 günü sabah belediye başkanı olacak başkan adaylarımız ve şehir içinde bir okul, bir resmi kurum da tüm hizmetleri vermeye ve böyle bir düşünceden de vaz geçtiklerini görmeye başladım..
Kahramanmaraş Büyükşehir oldu, hep ilkler burada yapılacak ve bugün seçimle iş başına gelecek belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız, müdürlerimiz birer hata yapar, Belediye bir yerde, kaymakamlık bir başka yerde, tüm resmi kurum ilçe müdürlükleri ayrı ayrı yerde olursa işin altından çıkamayız, vatandaş da bu hatayı yapanlara iyi demez..!
Güneş balçıkla sıvanmaz: Görülen şu ki Dulkadiroğlu ilçe belediye başkanı Necati Okay olacak, Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek olacaktır..
İlçe kaymakamları atandı, Polis müdürleri atandı, Müftüler atandı, diğer kurumlarda yavaş’ta olsa oluşturuluyor..Hep ilkler belli gibi..
Burada halkın beklediği: Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız el ele vererek, yeni ilçe merkezlerini cazibe merkezi olarak oluşturmasıdır..
Buna da ihtiyaç var, Kahramanmaraş’ta arsa kalmadı, bugün büyük site yapacak arsa yok, şehir içinde kalan küçük arsalar ise çok pahalı.. belediyelerimiz yeni ilçe merkezleri ile şehre bir nefes aldırmalılardır..
Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerimizde birer meydan ve etrafında resmi kurumların yer alması ile yeni şehirlerin kurulması ki: Bu projeyi ilk ortaya atanda, daha aday adayı bile olmadan önce : Necati Okay’dır.. Projesine sahip çıkmasını istiyorum..
Devlet Planlamadan gelen Hanefi Mahçiçek, Belediye Başkanlığı yaptı, milletvekilliği yaptı, bilgili ve tecrübeli bir ağabeyimiz, işin doğrusu şehir içinde küçük binaya saplanacağını ben düşünemiyorum..mutlaka o da ilçe merkezini kurmalıdır..
Geçici olarak, Kahramanmaraş Büyükşehir belediyesinin bir odası bile kullanıla bilir, bir konteynır bile kullanıla bilir, bir çadır bile kurula bilir ama asıl olan ilçe merkezi kurulmasıdır.
Öyle bir ilçe merkezi planı yapılmalı ki: Meydan ortasında bir saat kulesi, etrafı yeşil alan, vatandaş burada oturup dinlenmeli, siyaset zamanı mitingi burada yapılmalı, ilçe meydanına gelen bir vatandaş, Belediye, Kaymakamlık, Polis Jandarma, Nüfus Tapu, tüm resmi kurumlarda işini burada bitirmeli, bu meydana bakan banka şubeleri olmalı, çok geniş otoparkları olmalı, ve ilçe merkezine gelen vatandaş tüm işini burada bitirip evine gitmelidir..
Dulkadiroğlu ilçesinin Doğu Kent daha doğusunda, Onikişubat ilçesinin merkezi ise Sır Barajı sahilinde olabilir , şehir merkezine sıkışmadan, ilçe dışında yeni cezibe merkezi ve yeni yerleşim alanı ile moderen şehir kurulmalıdır..
Kahramanmaraş Büyüdü !.. Büyükşehir oldu, Doğkent ten, Kavlaklı arası Kahramanmaraş şehir merkezi ve 22 km. mesafe var.. evimizin yanında, belediye olsun, evimizin yanında kaymakamlık olsun, evimizin yanında bilmem ne müdürlüğü olsun bu dönem bitti..
İki ilçenin merkez projesi aynı olmalı ve Kahramanmaraş Türkiye örnek bir şehir olmalı bu konuda ve bana göre adaylarımız demiyorum : belediye başkanlarımız 31 Mart 2014 de kadar bu bağlamda ön çalışmayı bitirmelilerdir..
Şehir içine sıkışır kalırsak, bir mahalle de belediye bir mahalle de kaymakamlık, bir başka mahalle de bilmem ne müdürlüğü bu doğru olmaz, Kahramanmaraş’a yazık olur, fırsat eldeyken ilk bizken gelin doğru olanı yapalım..
Bunun fikir babası Necati Okay ve ondan ilk adımı atmasını bekliyoruz.. Dulkadiroğlu ilçesine bir ilçe merkezi bekliyoruz.. Türkiye örnek alınacak bir merkez.. Şehir plancısı, Mimarı, Mühendisi 31 Mart ‘a kadar çalışmaları bitirmelidir..
İyi günler..
29 Ocak 2014

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co