Dr. Yener: “Halkımız için gece gündüz çalışıyoruz”

Dr. Yener: “Halkımız için gece gündüz çalışıyoruz”

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, 2012-2017 yılları arası yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Türkiye’de birçok yeniliği yaparak Sağlık Bakanlığı tarafından defalarca ödüllendirilen Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener faaliyetlerinin devam edeceğini belirterek; “Halkın sağlığını korumak ve geliştirmek, sağlık için risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Halkımızın yaşam kalitesini yükseltecek alışkanlıkları kazandırarak toplumdaki tüm bireylerin sağlığını geliştirmek; hatalı beslenme alışkanlıkları, obezite, sigara, ağız otu ve benzeri zararlı maddelerle mücadele konularında eğitimlerimiz aralıksız devam etmektedir. Faaliyetine yeni başlayan Sağlıklı Hayat Merkezlerimiz vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Bu merkezlerde Amacımız kişilerin kilolarının sadece fizyolojik değil psikolojik bir rahatsızlık olduğunun da farkına vardırıp davranış değişikliği ve eğitimler ile zayıflatmak ve zayıflattıktan sonra kilosunu koruma becerisini kazandırmak. Yani kişilerin artık neyi ne kadar ve nasıl yemesi gerektiğini bilerek, kendine güvenen ve yemek için değil, yaşamak için yemek yiyen bir birey olarak göndermektir” dedi.

Yapılan yatırımlardan da bahseden Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, 2013 den 2017 ye kadar toplam da 8.882.524,41 TL Bakım-Onarım harcaması gerçekleşmiş olup Sağlık evleri ve Aile Sağlığı Merkezlerini güçlendirmek için gerekli bakım onarım çalışmaları yapıldığını belirtti.

“SURİYELİLERE AYRI SAĞLIK MERKEZLERİ YAPILIYOR”

Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener, Suriyeli mülteciler için yeni yapılan projelerini de burada anlattı.

Yener şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ta bulunan Suriyeli misafirlerimize birinci basamak sağlık hizmetini Göçmen sağlığı merkezinde ve konteyner kentteki sağlık tesisimizde vermekteyiz” diyen Yener: “Ayrıca Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçemizde sağlık çalışanları Suriyeli olan 2 tane daha göçmen sağlığı merkezi 1 ay içerisinde faaliyete geçecektir. Tüm Suriyeli misafirlere yönelik muayene, bağışıklama programı, bebek, çocuk, gebe, lohusa izlemleri gibi Birinci Basamak Sağlık hizmetinin sunumu sağlanacaktır. Hastanelerin yükünü alarak bu rahatsızlık giderilmiş olacak” dedi.

Ahmet Yener (1)

“ESKİ SSK HASTANESİ YIKILARAK MODERN SAĞLIK KOMPLEKSİ YAPILACAK”

Eski SSK hastanesi yıkılarak yerine sağlık kompleksi yapılacağını belirten Yener; “Trabzon Caddesi eski SSK Hastanesi alanını alarak altına iki kat otoparkı olan üzerinde külliye tarzında bir mimarı olan bir yapı düşündüğümüzü bakanlığımıza belirttik. Bakanlığımızda örnek projeleri verdiler. İnşallah Trabzon Caddesinde görselliği ve işlevselliği olan büyük bir Aile Sağlığı Merkezi, sağlıklı yaşam merkezi, toplum sağlığı merkezi ve 112 olan bir sağlık kompleksi için çalışmalarımız devam ediyor.

“BU PROGRAM İLE YÜZDE YÜZ ZAYIFLAYACAKLAR”

Obezite ile mücadele konusuna da değinen Yener; “Eski Kamu Hastaneleri Başkanı aynı zamanda o da Kahramanmaraşlı Prof. Dr. Alper Cihan, Obezite ve kiloyla mücadele projesi vardı, Oxfort programı diye. Bu programı Kahramanmaraş’ta ki personelleri 3 ay eğitim vererek öğretti. Şu anda hizmete açmış bulunuyoruz. Bedeni 30’un üstüne hastaları kabul ediyoruz. Bir sene düzenli olarak programı uygulayacaklar olanlar yüzde yüz zayıflayacaklar. Biraz zahmetli ve zor bir program. Gelen hasta ile sözleşme imzalanıyor. Sözleşmeye uymazsa cezası var” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZA ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI YAPILIYOR”

Kahramanmaraş halkını ücretsiz kanser araştırma merkezlerine davet eden Yener; “İlimizde kanser tanımasında iyi bir seviyedeyiz. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye birinciliğimiz var ama biz bunu yeterli görmüyoruz. Kanser araştırma merkezlerine halkımızı bekliyoruz. Tamamen ücretsiz nezih bir ortamda vatandaşlarımızı tarıyoruz. Erken teşhisin önemini her zaman dile getiriyoruz. Bizim taramada ki maliyetimiz 250 TL, ama bir kanser hastasının devlete maliyeti 250 bin TL ve yaşadığı acılarda cabası oluyor. Bu konuda halkımızı sürekli bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Gelin ücretsiz olarak kanser taraması yapalım” açıklamalarında bulundu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co