Dostlar’a Teşekkür ediyorum

Dostlar’a  Teşekkür ediyorum

Dostlar Teşekkür ediyorum..

Bizde bir tabir var: “ Gazatacı yaz- bizim köyün eşek gitmez yollarınıda yaz gazatacı yaz !” deriz ama Gazetecilerin ne çektiğini bilemeyiz..

Bugün biraz da kendimizden söz edelim istiyorum..

Basın’a Sansür !…

Basın’a sansürün kaldırılışının bugün 106 yıl dönümü..

Basın’a Sansür kalktı mı ? hiç sanmıyorum bugünde devam ediyor..

Gazeteci para kazanmaz, gazete hep zarar eder, onun sevdası memleket meselesi, siyasi çıkanların ki ise kendi partisidir..

Bizde Gazetecilik hayatımız boyunca sansüre takılan yazılarımızın yer aldığı bir kitap yayınladım.. Ön kapakta tema olarak: “İlim adamları konuştu, Basın Yazamadı ! Basın’a Sansür” dedik, ve gözlerimizi, ağızımızı elle kapattık..

Görmüyormuyorum, Konuşamıyorum, Yazamıyorum diyerek kapağı tamamladım..

Arka kapakta ise : Sır Barajına giden temiz sularımızın (İlgililer öyle diyor)  ve çevre felaketinin resmini koyarak , yazamadığımız için özür diledim..

Kapak konusu ise :

Görmeyen, konuşamıyan, yazamayan gazeteci : Elin arkasında ise Arapça gazete, Türkçe gazete, İngilizce gazete ile ele elbise yaptık, çünkü bugün Sansür dünyada öyle veya böyle devam ediyor..

Türkiye de , Kahramanmaraş’ta Dünyada basın’a sansür halen devam etmekte , her doğru her yerde yazılamamaktadır..

Sevgili dostlar

Sanıyorum: güzel bir eser oldu, Kahramanmaraş kültür hayatımıza hayırlı olsun diyorum.. dün kitap haberini yayına verdikten sonra , bizi arayan Aksu Tv Genel Müdürü Cüneyit Beyit ‘e bizim güzel okuyucularımıza , dostlarımıza, haberimizi internet haber sitelerinde, gazetelerinde kullanan gönül dostlarına teşekkür ediyorum..

Bugün sabah baktım gazeteci dostlarımız haberimize gazetelerinde yer vermişler.. hepsine teşekkür ediyorum..

Basın’a sansür

Yakın dönem tarihimize bir ışık tutan , sanıyorum, gelecek nesiller için bir örnekleme oldu…

Aslında biz bu kitabı 4 yıl önce çıkaracaktık.. Ekonomik şartların el vermemesi sebebi ile çıkaramdık.. Bugün baskı’ya hazır sayıla bilecek bir diğer kitabımız ise “Zotlama Şiirler” diye bir de şiir kitabı yazdım hazır ama imkan, mekan var , imkan yok.. bugün için yok ..

6. kitabımız olarak bu şiir kitabında çok istiyorum.. Türkiye de bu kitapda bir örnek olacak bir eser, öyle bildiğiniz şiir kitaplarına benzemeyen bir kitap ama imkan meselesi !..

Benim bir kötü huyum var: yazdığım yazıları geri dönüp okumam, bu sebeple de harf hatası, noktalama, virgül koyma, işaret hataları maalesef çok olmakta bundan dolayı okuyucularımdan peşine özür dilerim..

Bu kitap da da böyle oldu.. bir Pazar günü yazmaya karar verdim, kısa sürede yazarak bitirdim, sayfa düzeni yapıldı, örnek baskı çıktı sonra: baskı için uzun süre bekledi..

Sevgili okurlarımın destekleri ile inşallah “Zotlama Şiir “ kitabını kısa sürede bastırım diye düşünüyorum..

Basın’a sansür : bizce güzel bir eser oldu, kaynak bir eser oldu..

Bize ne düşüyorsa emrindeyiz, gönder 20 kitap sana bir katkımız olsun diye telefon açan dostlarıma gönülden bir kere daha teşekkür ediyorum..

Destek olursa : “Zortlama Şiir”leri de yakında okuma şansını yakalarsınız diyorum..

Basın’a Sansür’ün 106 yıl dönümünde böyle bir kitap sanıyorum ilk oldu, Türkiye de ilk olduğu kanısındayım, internetten gezindim daha önce böyle bir kitap yazıldığını sanal alemde görmedim.. belki yazılmış olabilir ama bizim ki kendi alanında ilk olduğunu sanıyorum..

Adım hıdır – elimden gelen budur: diyerek, Basın’a Sansür” kitabının iyi günlerde güzel günlerde , tatillerde okumanızı diliyorum..

Dün bizden bir kitap almaya gelen ağabeyimiz: “ Bayram dan sonra 10 gün kaplıcaya gideceğim bu kitabınızı orada okuyacağım dönüşte düşüncemi söylerim,” diyerek , dostlarına da birkaç kitap ediye etmek üzere satın aldığı kitaplarla gitti..

Bizde kendi gücümüz imkanlarımız ölçüsünde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, davamız, sevdamız Kahramanmaraş !..

1908 den 2014 de tam 106 yıl Basın’a yapılan sansürün kaldırılışının 106 yıl dönümü ve Basın sansüre devam ediyor.. maalesef ki bir şekilde devam ediyor..

Kanuni sansür var

Ekonomik sansür var

Çevresel sansür var

Hatır gönül sansürü var !

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co