Dönüşüm lisesi ile ilgili bilinmeyenleri Muhammed Kasap cevapladı

Dönüşüm lisesi ile ilgili bilinmeyenleri Muhammed Kasap cevapladı

Sınavlara hazırlık liseleri (Dönüşüm Lisesi) ile ilgili merak edilenleri Pİ Analitik ve Pi Özel Dershane Genel Müdürü Muhammet Kasap cevapladı.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Muhammet Kasap sorulan sorulara şu cevapları verdi.

Dönüşüm süreci ve süresi nasıl olacak?

5580 sayılı özel öğretim kurumları kanununda   14.03.2014  tarihinde yapılan yeni düzenleme ile dershaneler 1 Eylül 2015 tarihine kadar okul türlerinden birine dönüşecek ya da faaliyetlerine son verecektir.

Dönüşüm müracaatını yapıp okul olma sürecine dahil olan dershaneler mevcut binalarında 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının bitimine kadar anaokul-ilkokul,ortaokul veya temel lise olarak faaliyet gösterebileceklerdir.

2)Sınavlara hazırlık okullarına gelen öğrenciler başka bir desteğe ihtiyaç duyabilirler mi?

Dershaneler  eğitim sistemindeki  aksaklıklardan  dolayı rağbet gören kurumlar haline geldi ve ciddi bir sektör oldu .Dönüşüm okullarına gelen öğrenciler artık  okul+dershane arasında mekik dokumayacak birini tercih edecek ,bu kurumlara gelen öğrencilerin çoğunluğu özel ders   vb.  gibi takviyelere ihtiyaç duymazlar.

3)Diğer okullarda ki öğrencilerle aynı haklara mı sahipler?

Evet. Diploma ,teşvik,okulda verilen milli eğitim kitapları gibi haklardan           yararlanıyorlar.Diğer  okullardan hiçbir farkı yoktur.

4) Fen ve Anadolu liselerini ya da kolejleri bırakıp yeni  açılan dershane liselere gitmek daha mı avantajlı?

Tabii ki Ülkemizin köklü Fen,Anadolu ve kolejleri öğrencilere en kaliteli eğitimi vermek için çaba gösteriyor.Ve bunda da başarılılar ki,puanları yüksek ve herkes tarafından tercih edilerek kontenjanla öğrenci alıyorlar.Bu kurumlar şuan için Eğitim yarışında açık ara önde ancak ,onların öğrencileri de geçen yıllarda dershanelere gidiyorlardı. Demek ki okulun yanında şimdi birde üniversite hazırlığı düşünmek zorundalar,yoksa 11,12 sınıflardan ,temel liselere kaçış yaşanabilir.Nitekim orta öğretim  puanın sıkıntılı olduğu zamanlarda birçokFen Lisesi öğrencisi,Düz liselere kaçıp buradan alacağı yüksek O.B.P puanların hesabını yaptı.Demek ki bazı öğrenciker için önemli olan kazandığı üniversite ve bölüm ,mezun olduğu Lise değil.

5)  Bu okullarda yoğun bir şekilde sınavlara hazırlanacağı doğrumu?  Evet, doğru. Bu yeni açılan Temel liseler geçmişteki sınav tecrübelerini ,mutlaka bu yeni oluşumlara aktaracak ve bu konuda hiç acemi olmadan olaya uyum sağlayabilecekler.Kazanma garantisi değil de yoğun kazanma motivasyonu verileceği kesin.Çünkü dershaneler yıllardan beri  sınav odaklı çalışan kurumlar  ,bundan dolayıda öğrenciler diğer okullara gidenlerden bir adım daha önde olur.

6) Öğrenim haftada 6 gün mü olacak?

Evet,büyük çoğunluğunda 6 gün olacak .Zaten yasa da buna izin veriyor böylece 6 güne yayılan  çok yoğun bir ders proğramı ,etütler ve ek dersler olacak.

7) Ücretleri diğer kolejlere göre çok ucuz mu olacak? Örneğin 10 bin liranın altında mı olacak?

Evet,birçok kolejden daha ucuz olacak.Şuanda yeni açılan bu okullar arasında ufuk bir fiyat araştırması yapıldığında ortalama fiyat  makası 3.500-11.000 tl arası olduğu görülüyor.

8) Bu okullara 3 bin liralık devlet yardımı kesinlikle olacak mı?

Geçen sene dönüşenlerin çoğu bu yardımı aldı.Geçen sene ki rakamlar 180 binler civarındaydı bu sene devletin ayıracağı rakam ise tahmini  500 bini kapsayacak.

9)Diğer liselere göre,öğrenci başarısı açısından daha mı avantajlı olacaklar?

Hem okul hem de sınav hazırlık  beraber olacak aynı zamanda  hızlı ve yoğun bir eğitim planlanıyor ama  öğrenci başarısı için okul başarısı yanında kendi çaba ve gayreti de çok önemli .

10) Açılır açılmaz tüm sınıflar olacak mı?

Evet,tüm lise grupları olacak.

11) Yemeği ,servisi ,laboratuarı,spor salonları olacak mı?

Laboratuar  ve spor salonu zaten açılması için gerekli şartlardan aksi takdirde Ruhsat alamazlar, ama yemek olayı velilerin isteğine bağlı olacak.

12) Eğer beğenilmezse ,tekrar eski okullara dönüş yolu açıkolacak mı?

Evet,bu imkan her zaman var. Zaten yalnızca bu liselerde  degil gerekli koşullar sağlandığında tüm öğrencilerin Devlet ve Özel okullarından nakil hakları bulunuyor.

13)Bu kolejler eğitim çıtasını yükseltebilirler mi?

Evet yükseltebilirler.Dershane tecrübelerini buraya aktarırlar.Bu da diğer okullarla rekabeti artırır.Rekabette başarıyı getirir.

14)   En önemli soru  ise kolejlere ve iyi devlet liselerine ciddi bir rakip olurlar mı?

Bizce olma ihtimalleri yüksek çünkü neticeye yoğunlaşmış bir milletiz. Bu kurumlarda yıllardan beri sonuca odaklı hizmet verdi .Eğer Temel  Liseler  (Dönüşüm Lisesi) iyi anlatılırsa tercih sebebi bile olabilirler.

SON SÖZ: Sınavlara hazırlık liseleri özel  okulculukla  dershaneciliği ,bir araya getiren yeni  bir eğitim sistemidir. Kurumlarımızın  ,velilerimizin ve kıymetli öğrencilerimizin yararlarına olan eğitim yerleridir..Bundan dolayıda öğrencilerimizi ve velilerimizi bilgi almak için Pi Analitik ve Pi Özel  Dershanelerine bekliyoruz.

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co