Dondurma Festivali – Trabzon Bulvarı

Dondurma Festivali – Trabzon Bulvarı

Dondurma Festivali- öyle oldu böyle oldu fena olmadı..

Vatandaş dondurma yedi, stres attı..

Bu Dondurma Festivali bize Trabzon bulvarını çok rantabıl kullana bileceğimizi gösterdi..

Trabzon Bulvarı  yayalaştırılması iyi oldu- kötü oldu ayrı bir konu ve tartışma konusu ancak gelinen sonuçta: Kahramanmaraşlılar enerji boşaltacak bir yer aradığı ortaya çıktı..

Dondurma Festivalinin fotoğrafırın iyi okumak gerekli !

Dondurma Festivali sebebi ile trafik akışına kapatılan ve halkın gönül rahatlığı içinde yürüdüğü cadde üzerinde kurulan stadlar bize bir çok şeyi öğretti..

Kahramanmaraşlı böyle bir caddeye özlemi varmış, yanmış kül olmuş farkında değilmişiz..

Dondurma Festivali bahane , gezmek şahane !

Gelinen noktada : Ayda bir defa böyle bir etkinlik yapmak gerekiyor..

Ne olabilir: Bugünden sonra Tarhana Festivali olur, Biber Festivali Olur, Elma Festivali olur, son bahar tarım festivali olur, olur da olur..! yeter ki yapmak iste adı bir şey olur..

Vatandaş : gezecek yer arıyor..

stres atacak yer arıyor.

Bunun adı Festival olur, bunun adı tanıtım günleri olur, bunun adı, bilmem ne olur olur önemli olan bir etkinlik yaparak hoş vakit geçirmek çok önemli..

Tabi bunu yaparken: Valilik kavşağından ulucamiiye kadar olan güzergahın tamamında yapmak bir gezinti mekanı çıkarmak gerekir..

İstanbul da Karadenizliler günü, Veya Rizeliler günü olur, yüzlerce hamsici yan yana durur vatandaşa hamsi ekmek verir..

Havalar soğuduğunda : Niye bir irişkit günü düzenlenmesin, kasaplarımız yaptıkları irişkitleri getirerek sergilesinler, vatandaşa ikram etsinler, soğuk havada güzel gider, hele yıl başına doğru daha da güzel olur..

Niye olmasın: Kahramanmaraşlılar 10-11 ve 12 Şubat akşamları Trabzon bulvarı üzerinde mahalle çeteleri ile gezinti yaparlar o gün akşamları böyle bir organize niye olmasın ?..

Dondurma Festivalinde : Dondurmacılar için yapılan stadlar çok şıktı bunun benzerini yaparak bir uçtan bir uca kadar daha çok esnafın katılımı ile ayrı bir şölene döndüre biliriz..

Kahramanmaraş halkının buna ihtiyacı var !

Yunus Emre camii yanında yöresel ürünler satılıyor, mesela bunu hafta sonunda Cumartesi Pazar veya Cuma akşamı, Cumartesi, Pazar günü Trabzon Bulvarı üzerinde yapa biliriz..

Görülen köy kılavuz istemez demiş ya atalarımız: Dondurma Festivali fotoğrafı bize çok şey anlatıyor göre bilenler görmüştür..

Hani maraş oyuncaklarının satıldığı  Maket Maraş evlerinin biraz daha genişini yaparak, bunları buraya getirip yan yana düzlemesi işi bittiğinde toplayıp götürmesi bir saat bile almaz..

Ürünlerini ucuza satmak isteyen esnafa belli bir kira bedeli karşılığında iki günlüğüne verilerek hemen her türlü ürünün satışa sunulduğu bir panayir havasına büründürmek mümkün..

önemli olan her şeyi bahane ederek: bir etkinlik yapmaktır..

Bunun adı Festival olur, tanıtım günü olur, helvacılar günü olur , bilmem çörekçiler günü olur önemli olan bir etkinlik yapmaktır..

Bunu yaparken de şehrimize yabancı girdirmeye çalışmalıyız..

Gazianteplinin söylediği gibi : “Biz bize pişirip , biz bize yiğelim ağam ” demiş ya biz öyle yapmamalıyız, öncelik komşu illerimizden başlamak üzere herkesi davet etmeliyiz..

İlk yapılanı eleştirisen: çok konu çıkar , ama önümüzdeki yıllarda çok daha güzelinin yapılacağını düşünüyorum..

Mesele olan bir işe başlamaktır: başladığın zaman yüzde 50 biter demektir. Kahramanmaraş Dondurma Festivali böyle başladı umarım üzerine yenilikleri ilave ederek büyümeye devam eder diyorum..

Bu bizim tanıtım aracımız olmalıdır..

Dondurma Festivali ile şehrimizi tanıtmalı, Türkiye dondurma pazarına nasıl sahip oluruz onun hesabını yapmak gerekir..

Yapılan güzeldir.. emeği geçenlere teşekkür ederiz..

Devamını : Dondurma Makinaları ve Pastane malzemeleri Fuarı ile taçlandırarak devam etmemiz gerekir..

Yani aynı tarihde bir de Fuar yapmamız gerekli ki Dünyanın dört bir yanından dondurma makinaları yapan firmalar bu fuarda yerini almalıdır..

iyi günler

 





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co