Doktorum Nerede ?

Doktorum Nerede ?

DOKTORUM NERDE?

Sanatçı şarkısında; “ Oynatmaya az kaldı, doktorum nerde?” diye sorguluyor ya, biz de bu gün doktorlarımızı biraz öveceğiz, biraz da sorgulayacağız!”

Öncelikle ifade edeyim ki, vazifesinin hakkını veren doktorlarımızın önünde düğmemi ilikliyorum, ancak insan sağlığına kıymet vermeyenleri de eleştirmek doğal olarak hakkımız, bu da biline diyorum. Her canlı gibi biz de geçen hafta sonunu hastalandığımız için, tatilimizi hastanelerde geçirdik. Tekrar ediyorum, doktorluk çok kutsal bir meslek. Bir canlının yarasına merhem olmak, acısını hafifletmek, hele hela ameliyat gibi çok ciddi operasyonları başarıyla yapmak bu mesleği kutsallaştırıyor. Ama her meslekte olduğu gibi bu meslekte de işinin hakkını vermeyenler maalesef bulunuyor.

Kahramanmaraş artık büyük şehir, nüfusu milyonla ifade ediliyor, dolayısı ile hastanelere her gün yüzlerce, hatta binlerce insan şifa bulmaya gidiyor. Gerek geçen hafta göz polikliniğinde ve gerekse bu hafta sonu acilde yaptığım tespitlerde doktorların ve diğer sağlık elemanlarına yaşadığı zorlukları gördüm. Tabi ihmallerini de…

İsmini vermek istemediğim bayan göz doktoruna gözümdeki kızarıkla gittim, filmler çekildi, bana bir göz damlası verip gönderdi. Tansiyonun var mı dedi? Yok dedim, çünkü daha önce hiç tansiyonum yükselmemişti.

Daha sonra özel hastaneye gittiğim de ki aradan 4 gün geçmişti, doktorumun yakın ilgisi ile tansiyonumun yükseldiğini öğrendim. Bayan göz doktorunun tansiyonumu ölçmeden beni aceleyle göndermesi karşısında bu yazıyı kaleme almak zorunda kaldım.

Sana yine de doktor diyeceğim, çünkü insanların hata yapan varlık olduğunu kabul edenlerdenim. Ben size geldiğimde tansiyonum muhtemelen 18-20 arasındaymış, yanınızdaki hemşireye tansiyonumu öçtürmeniz gerekmez miydi? Nitekim Pazar günü hastaneye iki defa gitmeme rağmen, tansiyonumu düşüremediler. Bu arada ben Allah göstermesin felç geçirseydim, sizin vicdanınız nasıl rahat edecekti.

Şunu söylemek istiyorum, doktorların işi elbette zor! Ama bir o kadar da hassas, bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış kadar sevap alırken,  ihmal edenlerde tam tersi durumdadır.

Görevini yapan doktor, hemşire bütün sağlıkçılara halkım adına teşekkür ediyorum. Ancak mesleğin getirdiği alışkanlıklar karşısında vicdanını, cüzdanına saklayanları da Allah’a havale ediyorum.

TIP FAKÜLTESİNİ KAZANMAKLA BİTMİYOR

Burada mesleğin zorluklarını da bilmiyor değilim, bakın bir arkadaşımın kızı tıp fakültesinde okuyor,  bana anlattıkları şu, fakülteyi kazanmak işin başı,  Tıp fakültesini kazanmakla hiçbir şey bitmiyor, Tıp fakültesi demek bir ömür demek

Talep gören bir meslek olduğu için üniversite sınavında iyi bir puan almak zorundasınız. Bunun için iyi bir ortalama ve çok çalışmak gerekir.

Üniversitede tıp fakültesi kazandınız tebrikler zorlu 6 yıl sizi bekliyor. Diğer fakülteler gibi tıp fakültesi 4 yıl değil tam 6 yıldır.

Ailenize maddi manevi yük olursunuz. Harçlar ve eğitim masrafı yüksektir. 6 yıl boyunca yurtta kalamazsınız eve çıkmanız gerekir.

Dersler zordur, pek çok ders için sabahlamanız ve grup çalışmasına katılmanız gerekir.

Teorinin yanında pratiklikte gerektirir.

Okulu bitirince Uzmanlık yapmak istersiniz; çünkü uzman olmazsanız pek çok zorluk yaşarsınız ki şimdi ona girsek çıkamayız.

Uzman olmak için Tus denilen sınava girersiniz

Bunun içinde yine çalışır dershaneye gider ilk yılda kazanamazsanız ikinci yıl yine girersiniz.

Tus girdiniz puanınız nereye yeterse ve o sene hangi bölümde ne kadar kontenjan açılırsa puanınızda yetiyorsa oraya girersiniz.

Süpersiniz Tusu kazandınız..harika istediğiniz yere girebiliyorsunuz..girdiniz.. Çileniz bittimi sanıyorsunuz hiç sanmıyoruz..

%90 gittiğiniz yeri beğenmeyecek ve yeniden sınava gireceksiniz yada bölüm değiştirmek isteyeceksiniz. Nöbet-Nöbet-Nöbet ve yazı devam edip gidiyor…”

Evet, doktorlukta, diğer mesleklerde zor, zorlukları var farkındayız, ama bu meslekler dediğim gibi çok kutsal. Bin bir dua ediyoruz sizin için, ancak insan sağlığı da ucuz değil, lütfen biraz daha titiz olun, Rabbim sizde daha fazla razı olacaktır inanıyorum. Keşke demeyin. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co