Doğru,“Öğrenciler dini dersleri tercih etmelidirler”

Doğru,“Öğrenciler dini dersleri tercih etmelidirler”

Kamimder ve Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Yunus Doğru, anne ve babalara, ilkokul 4. sınıf, ortaokul ve lisede eğitim gören çocukları için seçmeli ders olarak “Temel dini bilgiler”, “Hazreti Muhammed’in (SAV) hayatı”, “Kur’an-ı Kerim” ve “Arapça” derslerini tercih etmelerini önerdi.

Kamimder ve Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Yunus Doğru, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde 4. sınıf, ortaokul, lise öğrencileri için en önemli konuların başında seçmeli derslerin geldiğini söyledi.

Dernek olarak her alanda söz sahibi olmaya ve yaptıkları çalışmalarla gençleri geleceğe taşımaya gayret ettiklerini dile getiren Yunus Doğru, “Genç yavrularımızın din, ahlak ve değerler dünyamızdan kopmaması adına temel dini bilgiler, Hz. Muhammed’in (SAV) hayatı, Kur’an-ı Kerim ve Arapça derslerini tercih etmeleri hususunda onları teşvik etmeliyiz. Çünkü ahlaklı bir toplumun yolu ahlaklı bireylerden geçer. Ahlak eğitimi ise Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatından örneklerin etkili ve cazip biçimde teşvik edilmesiyle mümkündür” dedi.

Doğru, öğrencilerin temel ibadet olan namazı kılabilmeleri ve örnek insan Hz. Muhammed’in hayatını öğrenerek, onu daha iyi tanıtmalarının ancak küçük yaşlarda alınan eğitimle gerçekleşebileceğini belirtti.

SONY DSC

SONY DSC

Öğrenciler tarafından seçmeli olarak alınan bu derslerin,  onların İslami konularda daha etkin bilgi birikimine sahip olmalarına, dini sadece akademik ve teorik bir ders olarak değil,  bizzat hayatın içinde yaşanması gereken bir değer olarak anlamalarına katkı sağlayacağını ifade eden Doğru, şunları kaydetti: “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı güvenli şekilde geleceğe taşımak için sahip olmaları gereken medeniyet tasavvurunu inşa etmemiz gerekiyor. Bugün okul sıralarında kendilerine sunulan bilgileri tertemiz bir zihin ile özümseyen genç dimağlar sayesinde hayalini kurduğumuz medeniyet tasavvuruna ulaşacağız. Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın, her bir gencimizin manevi dinamiklere sahip olması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz” dedi.

Son olarak Anne ve Babalara hitap eden Doğru, “Bir neslin kaderini bir önceki nesil belirler. Sizler, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed(sav)’in Hayatı, Kur’an-ı Kerim ve Arapça derslerini seçmekle sadece bir ders seçmiş olmuyorsunuz; aynı zamanda çocuklarımızın ve milletimizin geleceğini de seçmiş oluyorsunuz. Seçmeli derslere bu hassasiyetle bakmanızı rica ediyorum ve unutmayalım ki geleceğin inşası gençliğin ihyasıyla mümkündür” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co