DOĞRULUK ZORDUR(HİKÂYE DENEMESİ)

DOĞRULUK ZORDUR(HİKÂYE DENEMESİ)

 

Yıllar önce oğlum ile birlikte Ceyhan Nehri kıyısına balık avlamaya gitmiştim. Su kenarında avlanma yasağı olduğunu dair gördüğüm bir levha dikkatimden kaçmadı.  Zafer o zaman ilkokulu gidiyordu, ancak duyarlı bir çocuktu. Birlikte yazıyı okuduğumuzda, ne yapacağımız şaşırmıştık!

Spor olsun, temiz hava alalım diye çıktığımız bu yolculuğun başlamadın bittiğini düşünen Zafer: “ Baba hadi eve dönelim! Çünkü yasak var, yasak da yarın bitiyormuş,  sonra tekrar geliriz” dedi.

Bunun üzerine ona dedim ki: “Nasıl olsa, balık tutamayacağız, gel iki olta atalım, tutarsak da bırakırız. Dedim ya mesele spor olsun…”

Bunun üzerine, oltalarımızı hazırladık. Güneş, batmak üzereydi. Bulutlar güneşi kapatmıştı. Ancak, simsiyah bir bulut sanki bana kızıyormuş gibi bakıyor, şekilden şekle giriyordu.

İnanın ürperdim…

Fakat aldırmadım, oltaları yine attık. O da ne! Çok geçmemişti ki, hiç beklemediğim kadar büyük bir balık yakalamıştım.

Zafer,  bu manzara karşısında büyük bir sevinç çığlığı atıverdi, çünkü o güne kadar ilk defa balık tutuyorduk.

Balık çırpınıp duruyordu, ne yapacağımı bilemedim.  Oğlum ile göz göze geldik. Birkaç defa balığı suya atmak istedik babam, vazgeçer gibi oldu…

Benin içimi bir korku sarmıştı, yaptığımız yanlıştı. Babama tekrar baktım, o da zannederim anlamıştı.

Oğlum bana tekrar yasağı hatırlattı.

Sonra balığı suya bıraktık.

Çok sevinmişti.

Eee can bu!

Nasıl sevinmesin ki, can çok tatlıydı…

Oğlum : “ Baba, doğrusunu yaptık dedi.

Babam bana bakarak: “ Bak yavrum, bugüne kadar sana hep dürüst ve doğru olman gerektiğini, kanunlara ve adetlerimize bağlı kalmanı öğütlemiştim. Eğer, bu balığı tutup, yasağı delseydim. Sana öğretilerimin anlamı kalmayacaktı.

Büyükler çocuklara örnek olmalı ki, çocuklar da onları model almalı. Birimiz yanlış yaptığında, diğeri doğru da ısrar etmeli.

İnşallah, hep doğruyu seçeriz!

Nasıl olsa, daha çok balık tutarız, tutamazsak da parasıyla alırız.

Babam haklıydı, zaten bende öyle istemiştim. Ancak biraz balığı sevseydim iyi olurdu diye söylendim…

 

HAYAT DEVAM EDİYOR

Aradan yıllar geçti, Zafer artık büyümüş,  iş adamı olmuştu. Aradan geçen yıllar onu hiç değiştirmemişti.

Onun işini doğru yapması, etrafı ile barışık alması, adaletten yana olması, insanları savundukları değerlere göre desteklemesi, tüm şehir halkının dikkatini çekiyordu…

Bir gün kendisine bir gazeteci gelip, başarısının, hikâyesini anlatmasını istediğinde: “Babamın öğretisini tekrar ettim, yıllarca unutamadım, ne zaman bir yanlış yapacak olsam, onun bu öğretilerini hep zihnimde tutup, hayatımın prensipleri haline getirdim.

Hayatım boyunca yanlış yapmamaya çalıştım, babam bana oğlum, bir konuda karar vereceğin zaman, hep doğruyu seç, çünkü herkes seçiminin sonuçlarını alır!

Sizin anlayacağınız hayat tercihlerinizin bir sonucudur.

Hepimiz bazen doğru ile yanlış arasında kalırız. Hani bilirsiniz, bir nalıncı keseri hikayesi vardır, bizde menfaatlerimizi ön plana çıkartıp, ‘hep ben’ dememeliyiz. Karşıdaki insanların, hatta canlılarında haklarını korumamız gerekiyor….

Dikkat edin, din güzel davranışların bütünüdür. Bu nedenle bir Müslüman olarak bizlerde örnek aldığımız Efendimizin(sav) gösterdiği doğru yolda yürümeliyiz.

Evet, hikayemiz böyle, zannederim ana fikri üzerinde durmaya da gerek yok. Bu bir denemeydi, umarım beğenmişsinizdir.

Kalın sağlıcakla

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co