Doğruları söylemek

Doğruları söylemek

Doğruları kabul etmek !..
Atalarımız: “Her doğru her yerde söylenmez !” demişler..
Büyüklerimiz: “Seni dinleyen varsa konuş!” demişler..
Dost doğru söyler: ama karşıdaki kişiye çok acı gelir..
Doğruları kabul etmek zordur..
Kervanhan da geçtiğimiz gün Sami Kervancıoğlu ile sohbet ediyoruz, Ankara da bir Profesöre gitmiş, bir arkadaşı göndermiş.. hatıra binaen Hoca ilk gün 3 saat Sami beye ders vermiş ama Sami beyin bir kulağından girip diğerinden çıkıp gitmiş..
Çok güzel şeyler anlattı, sesini kayıt edebilseydim her zaman dinlerdim diyor ama güzel olduğunu bildiği halde tam anlatamıyor..
Ertesi gün geldiğinde ise : Hoca , Sami bey yanınızda 300 dolar veya karşılığı TL var mı ? dediğinde Sami bey : Hiç terettütsüz parayı verdiğinde : Hoca Ders süremiz 25 dakika tekrarını anlatmam not al,değinde, can kulağı ile dinlediğini ve not aldığını söylüyor..
Bedava balın bile tadının olmadığını bizlere söyledi..
Yani bir gün önceki bedava söylediklerinin hiçbir kıymeti abiyesinin olmadığı paralı olan bölümün ise çok tatlı olduğunu, bize uzun uzun anlattı..
Bugünlerde bize tüm partililer soruyor : Seçimi kazana bilir miyiz ?
Bu seçimde çok büyük fark atarız ? öyle mi diye soruyorlar…
Hayır dediğimiz zaman ise hopluyorlar.. eleştiriye gelmiyorlar..
Halbuki bir dinleseler biz kendilerine neler söyleyeceğiz..
Tabi bizim ki paralı olmadığı için kıymeti de yok..
Bundan sonra bizde ücretli konuşmamız gerekiyor.. o zaman sözümüm değeri olur.. 25 dakikalık konuşmaya Profesör 300 dolar aldığına göre bizde bir 100 dolar alsak hakkımızdır, bugünden sonra benim konuşmam ücretli olacaktır..
Doğruları söylemek her zaman iyidir ama, karşıda alıcı varsa iyidir.. aksi halde ters tepiyor.. bir ata sözümüz var ya : Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar!” diye..
İnsanlar iki yüzlü: adamın yüzüne gülüyorlar, yanında duruyor gibi yer alıyor, sonra arkasından küfür ederek : “ Ben bunlara oy vermeyeceğim” diyor..
Peki niye buradasın sorusunu sorduğumuz zaman: “İşimiz var, ihale var , iş alıyoruz, burada görülmemiz gerekiyor? “ diye ilave ediyor..
Partililerde bakıyor ki : Herkes kendilerinden oylar çuval çuval geliyor, seçimde sıkıntı yok.. aslında bu gördükleri hile ve aldatmadan başka bir şey değildir..
Akşam bir yerde oturuyoruz:
Biri oylama yaptı: A Partisine oy verecekler elini kaldırsın, B Partisine oy verenler elini kaldırsın, sonra aday üzerinde oylama yaptı.. sonunda ortaya çıkan ise: çok düşündürücü buraya yazsam yazımı okuyan havalara hoplar..
Bu benim gördüğümü Ak Partililerde , MHP’lilerde, CHP’lilerde SP ‘lilerde ve diğer partilerde görmüyor.. göremezler, göstermezler.. oysa burada insanların nasıl iki yüzlü olduklarının açık ve net kanıtları..
Bu oylamayı yapan ağabeyimiz: arada bir seni Metin Doğan ve Fatih Mehmet Erkoç çizdi, artık sen bunlara oy vermesinin ? değil mi ? ,” diyerek damarıma basıyor..
Ben cevap vermeyince: bu defa başka kanallardan girmeye çalışarak, damarden girmeyi deneyerek, bizden söz almaya çalışıyor..
Aslında görülen şu ki : onun derdi, Metin Doğan ile bizi kullanarak bir sıçrama yaptığını görüyorum.. bizi üzerine salıp kendisi kenardan bakmak ve gülmek istiyor..
Bugünlerde siyasiler işte bunları göremiyorlar..
At gözlüğü takarak doğru giden siyasilerimiz olduğu gibi , 31 Mart Pazartesi sabah biz nerede hata yapmıştık diyecekler ama iş işten geçtiğini görecek olanlar var..
Bugünden sonra konuşmam ücrette tabi..
Beni dinlemek isteyen öder ücretini dinler..
Bu seçimler öyle çantada keklik de değil zor bir seçim süreç , gaz verme iyi gidiyor, 13 Mart 2014 de gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan milletin gazını alır mi bilemiyorum bunu zaman gösterecek..
Sözün özü : Doğruları söylediğin zaman dostların kabul etmiyor..
Bedava sözün ise : hiçbir değeri yoktur..
Alıcı yoksa : konuşmanın da bir faydası yoktur..
İyi günler..
25 Şubat 2014

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co