Doğruları Söylemek

Doğruları Söylemek

Doğruları söylemek !..

Her doğruyu söyleye biliyor muyuz ?.. Yada susuyor muyuz ?.. mesele olanda burada ortaya çıkıyor !..

Hür, özgür ve bağımsız basın

İnsanlara hakaret etmeden eleştiren basın !

Bizde gelenek beğenmediğimize birine sözümüz hakaretle başlıyor..

Yazar- hakaret etmeden doğruları çok rahat yaza bilmeli..!

Mesele burada başlıyor : Bugün doğruları söylemek pek de öyle kolay olmuyor..

Yedi Güzel Adam : Kahramanmaraş’ta ilk çekilen dizimiz, ilk defa TRT 1 de böyle güzel bir diziye imza atıldı.. emeği geçenlere teşekkür ediyoruz..

Beklentimiz yüksek di, öyle de oldu….Yönetmen: Metin yazarı, Senaryo gereği belki böyle bir dizinin ilk bölümünü bizim izlediğimiz şekilde düşürmüştür.. Ama bundan sonra ki  izleyeceğimiz bölümlerde  inşallah bundan sonraki bölümlerinde Kahramanmaraş’ın tarihi konaklarını, tarihi ve turistlik yerlerini, görselliği ağır basan yeni restore ettiğimiz o güzel konaklarımızın dış görüntülerini göre biliriz diye umut ediyorum..

İnsanız hepimiz güzel görmek isteriz..

Biz güzeli severiz..!

Maraş Lisesi ve Kara Lise adı bu ama bunun içine güzelliğimizi , Kahramanmaraş’ın gelenek , görenek, genel kültürümüzü yerleştire biliriz..

Oyun içinde oyunda Dondurma yapımını, Tarhana yapımı, içli köftemizi, mimbar dolmasını, gelenek ve göreneklerimizi izleyicilerimize yansıta biliriz..

Dün değindim: Yedi güzel adam mı ? , Yetmiş güzel adam mı ? diye ..

Bu yazımız çok ses getirdi, Kahramanmaraşlı şair ve yazarları teşekkür için aradılar..

Karacaoğlan dan başlayıp, Vehbi efendi ile devam eden, ki Saray divanının dünyada bir tek ustası olan Vehbi efendi Osmanlı Sarayının divan edebiyatının ustası.. Aşık Mahsuni Şerif den Abdurrahim Karakoç ‘a kadar bizim bildiğimiz 300 üzerinde şairi olan bir il Kahramanmaraş.. Maraş şair ve yazarların başşehri..

Maraş’ta her ailede bir şair – bir yazar vardır..

Maraşlı söz ustasıdır.. sözleri doktorları bile ağlatır..

Maraşlı : Memur gelir kıvırtırsın köşeden/ zengin gelir kırılırsın neşeden/ öte kaçma bizim garip eşe den / boynundaki kire bakıp da doktor bey !.. diye doktora yazdığı reçete ile dokturu ağlatan bir şehirdir maraş..

Sözümüzün başına dönüyoruz: Basın özgür ve hür olmalı, hür olmak, başkasına hakaret etmek değildir.. doğru bildiğini doğruları doru yerde söylemektir..

TRT 1 de yayına giren yedi güzel adama uzun soluklu başarılar diliyorum, ancak film metin yazarı, senaryo yazarı, yönetmeni, oyuncuları Kahramanmaraş’ın kültür ve gönül adamları ile bir araya gelirse içeri film çok değişeceğinden eminim..

Kıymetini bilemesek de Belediye de çalışan Mustafa Önyurt ağabeyimiz var, onun fikir ve düşüncesini okumak gerekiyor..

Bu şehrin yazarı var, çizeri var, hakkı hakka vereni var, onlarla oturup bir sohbet etmemiz gerekiyor..

Söyledim ya : Yedi Güzel Adam mı ? yetmiş güzel adam mı ?  mesele burada bunu görmek gerekiyor..

Kahramanmaraş filmciler için bağ kir bir bölge : çok filme konu var, çok çekilecek film var ama mesele olan bunları görüp ortaya çıkarmaya bakıyor..

Mesele Kahramanmaraş meselesi ona sahip çıktığımız gün iş biter biz bunun için yazıp çiziyoruz, umarım, TRT 1 film ekibi yazılarımız okur da Kahramanmaraş kültürünün neyi var neyi yok, nasıl yararlana biliriz diye sorar umudundayım..

Televole kültürünün dem yaptığı bugünde : Edebiyat – yedi güzel insan ‘ı kabul ettirmek kolay bir iş değil Allah yolunu açık eylesin diyorum.

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

“Doğruları Söylemek” için bir cevap

  1. ERDAL SAATCİOĞLU dedi ki:

    Hacı Bekir kardeşim birinci bölümün tekrarını seyrettim.Seninde belirttindiğin gibi biraz durgun buldum.Bu makaleyi senaryoyu yazanada okutmalı dikkate alınırsa seyir zevki yükselir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co