DOĞRU TERCİH ÜZERİNE

DOĞRU TERCİH ÜZERİNE

Geçtiğimiz hafta sonu üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklandı. Dershaneler derece yapan öğrenciler üzerinden tanıtımlarını yaptılar. Gözler şimdi tercihlere çevrildi. Bu konuda birçok köşe yazarı ve eğitimci düşüncelerini yazıp çizdiler, eh yılların eğitimcisi olarak bize de bu konuda laf düşer diye düşünüyorum.

Hemen ifade edeyim ki, hayatta herkes kendi tercihlerinin sonucunu alır. Bu nedenle doğru tercih çok önemlidir.

Bizim üç numarada bu yıl inşallah üniversiteye adım atacak, hem bir baba, hem eğitimci olarak doğru tercihin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili acizane tavsiyelerde bulunacağım,  inşallah gençler ve ebeveynler bizleri dikkate alarak doğru tercih yaparlar.

Öncelikli şunu ifade edeyim, doğru tercih puana göre yapılan tercih değildir. Çocuğumuz yüksek puan almış olabilir, bu puanla bütün okullara kayıt yaptırma imkânı da bulabilir; ancak biz büyükler çocuklarımızı yönlendirirken, kesinlikle onların ilgi alanlarını, ilgi ve istidatlarını, kişiliklerini, karakterlerini hesaba katarak tercih yapmak durumundayız.

Kendimden bir örnek vereyim, oğlum eşit ağırlıkçı, gidebileceği okullarla ilgili (dershanelerden aldığımız tercih kılavuzlarına bakarak) alanları belirliyoruz. Hukuk, Eğitim Fakülteleri, Kamu Yönetimi, Uluslar arası ilişkiler, İktisat, İşletme, Turizm, İç Mimarlık, v.b gibi okullara gidebiliyor. Aldığı puana bakarak bir sıralama yapıyorum. 10 puan üzerinden başlıyorum tabiî ki. Sonra çocuğumun teknik resim kabiliyeti olduğunu bildiğim için farklı bir arayışa giriyorum. Bakıyorum karşıma Tekstil Tasarım diye bir bölüm çıkıyor. Bölüm ile ilgili araştırma yapıyorum, iş imkânlarını bakıyorum. Okulun kadrosuna, yurt imkânlarını da araştırdıktan sonra bir numaraya bu bölümü yazıyorum. Sonra Kamu Yönetimi, uluslar arası ilişkiler, iktisat, işletme yazıyoruz.

Oğlum ve ailemle birlikte bir masaya oturuyor, içinden bazı okulların üzerine çizgi atıyoruz. Yakın iller bizim tercihimiz oluyor. Eeee bütçe önemli. Her ay en az 750 TL çocuğa para göndermemiz gerek. Kahramanmaraş Sütçü İmam olsa dahi iyi olur diye düşünüyoruz. Sonra haftaya başlayacak tercihe kadar, listeyi demlenmeye alıyoruz.

ARTIK DEVLETTE İŞ İMKÂNI ZOR!

Tercih ettiğimiz okulların imkânları, kadrosu önemli, düşünüyoruz, mezun olduğumuzda çocuğumuz ne yapacak. Çünkü devlette artık iş bulma dönemi kapandı. (Tıp ve bölümleri hariç). Bu gün aranan bölümlerin yarın ki geleceğini de hesap etmek gerekiyor.

Bir başka çocuğum danışmak için bana geliyor, öğretmenliği tavsiye ediyorum, genç bana diyor ki, “ Mehmet amca ben sabırsız biriyim, öğretmenlik yapamam, bir de sınıf öğretmenliğinin geleceği pek parlak değil, şu anda üniversiteler 26 bin sınıf öğretmeni mezun veriyor. Bekleyenler uzun kuyruklar oluşturmuşlar, iki bin civarında atama yapılıyor. (Çünkü 4+4+4 ‘ geçilirken norm fazlılığı hesap edilemedi ) o halde bu bölümün atanma durumu çok zor. KPSS’de 84-85 puan üzerinde almak gerekiyor. Sen rehberliği düşün diyorum. Rehberlik alanından mezun olanlar daha rahat iş buluyor. İlgisini çekiyor. Rehberlikçiler 65-70 puanla atanıyor.

İKİ YILLIKLAR KÜÇÜMSENMEMELİ

Üniversite okumak elbette ayrıcalık, dört yıllığı bitirmek iki yıllığa göre daha da güzel, ancak iş imkanı en önemli olanı.

Bunun için iki yıllık çok güzel bölümler var, sağlık alanında açılan bu bölümleri gözden kaçırmamak gerekiyor.

Sonuç olarak, insan eğitim gördüğü okulların derslerini severek okumalı, yani tarihi meraklı bir öğrenci için Tarih Bölümünden daha güzel bir okul olamaz. Bunun gibi, önemli olan mutlu olmak ise, severek okuyacağımız bir bölüme yönelmek gerekiyor. Çünkü hiç kimse sevmediği bir yemeği yiyemez, yese bile, affedersiniz kusar.

Bununla ilgili çok örnek verebilirim, zoraki Tıp yada Hukuk Fakültelerine giden öğrencilerin ya okullarını bıraktıklarını, yada on senede mezun olduklarına şahit olduk.

Biz anne ve babalara çocuklarımızı doğru yönlendirmek düşüyor. Peki ben ne görüyorum, çoğu anne ve baba kendi gerçekleştiremedikleri ideallerini çocukları üzerinden gerçekleştirme yanlışlığına düşerek, yanlış okul tercihi yaptırıyorlar. Bu da sonunda yanlış olarak tekrar kendilerine dönüyor. En başta ne dedim, her kes kendi tercihlerinin sonucuna razı olur. Hem maddi, hem manevi… Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co