Doğan; “Dozu kaçırıyoruz, Diplomasi dilimiz yok!”

Doğan; “Dozu kaçırıyoruz, Diplomasi  dilimiz yok!”

Ali Doğan; “Dozu kaçırıyoruz, Diplomasi dilimiz yok”

SONY DSC

  1. Hükümet’in  Bakanlarından Devlet eski Bakanı ve Anavatan Partisi Kahramanmaraş Milletvekili  Ali Doğan, Kahramanmaraş’ta Pazar bazı basın mensupları  ile sohbet etti. Türkiye gündemine dair soruları cevapladı.

Kahramanmaraş siyasetine damga vurmuş ve yaptığı hizmetlerle halka adından söz ettiren ve halk tarafından sevilen  Devlet eski Bakanı Ali Doğan  Yapılan operasyonlar hakkında ; “Biz dozu kaçırıyoruz, dış politikada ise diplomasi dilimiz yoktur” dedi.

 

SONY DSC

MADO Evinde  ANAP ‘ın o dönem İl Başkanı Mustafa Nazan Öncül, İlçe Başkanı Akif Çaylıoğlu ve ekip arkadaşları ile Pazar günü sabah kahvaltısında bir araya gelen eski Devlet bakanı Ali Doğan,  Kahramanmaraş’a gelirken kimseyi rahatsız etmeyelim diyorum ama sağolsun arkadaşlar  sizi çok özledik bira araya gelelim diyorlar. Bizlerde bu gün dostlarla bir araya geldik. Ben herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan   Ali Doğan’ın ufkunda Siyaset var mı sorusuna Ali Doğan: “ 10 yıl Kahramanmaraş’ta siyaset yaptım, 10 yılda ülker’de görev yaptım. 20 yıl işimden uzak kaldım. 37 yıl önce kurduğum mütevazi sigorta şirketimde çalışıyorum.  Benim bir şeyim yok, bizim zamanımızda siyaset yapmak öyle kolay değildi. 10 yılda 5 ev sattım ve harcadım, emekli maaşı ile geçinecek durumda değilim çalışmak zorundayım” dedi.

Kahramanmaraş’ta Ali Doğan sevgisi hiç bitmiyor,  o günkü ekip her zaman yanınızda yer alıyor sorusuna Ali Doğan: “ Bizim yüreğimiz yüzümüzde, böyle geldik böyle gidiyoruz.Biz insan ayrımı yapmadık. Siyasetçi seçildikten sonra rozetini bırakmalı. Biz bunu yaptık. Kişilere değil Kahramanmaraş’a projelerle hizmet ettik. Bu ekip de öyle yaptı. Bugün bu samimiyet böyle oluşuyor.

Allah var il başkanıma , kimseye haber etme, ben Doktor Faruk Atlı ile Mustafa Tekinşen hocamın kızı ile oğlunun düğüne gelip gideceğim dedim, arkadaşlarımız bizi görmezlerse özlüyor ve kırılıyorlar diye bugün bir araya geldik. Çok dar kapsamlı tuttuk. Diğer ekip arkadaşlarımdan özür diliyorum. Bu sevgi muhabbet bundan ” diyerek o günkü ekiple ilgili anılarını anlattı.

SONY DSC

SONY DSC

Kahramanmaraş’a göletler, Sağlık Ocakları, Baraj, göletler,  alt yapı ve üst yapı çalışmasında ANAP ‘ın büyük hizmet verdiğini belirten Doğan: “ İstanbul’ da 20 yıl Maraşlılar Derneği Başkanlığını yaptım, Kahramanmaraş’la hiç bağım kopmadı. Sonra 10 yıl siyaset yaptım. 10 yıl Ülker’de çalışırken buraya Süt Fabrikası kurdurdum kardeşlerim burada bağımız devam ediyor” dedi.

Kahramanmaraş gelişmiş bir şehir mi ? şeklindeki soruya Ali Doğan şöyle cevap verdi; “Gelişmekte olan bir şehir mi bunun kraterleri var.   Ben söylemiyorum, İstanbul Sanayi Odası rapor yayınlıyor. Bu raporda Kahramanmaraş  60 sırada.  İki üç fabrika kurmakla gelişmişlik olmuyor.  Şehirlerin gelişmişliğini gösteren  ölçüler var, Sağlık, sanat, eğitim, Turizm, ulaştırma, tiyatro, park, yeşil alan, sosyal hayat gibi bir çok kriter var. Sadece iki fabrika ile gelişmişlik olmuyor.  Hukukla, Adaletle, Basın Özgürlüğü ile olur” dedi.

SONY DSC

SONY DSC

15 Temmuz’daki tartışmada ne yaptınız  sorusuna ise şöyle dedi;  “Sigaraya başladım.

Çok uzun uğraşı ve tedavi sonucu sigarayı bırakmıştım. 15 Temmuz da evdeydim, tek başıma oturuyordum, Hanımın yiğeni Fransa’dan aradı. Türkiye de darbe oluyormuş dedi.

Televizyonu açtım,  doğru olduğunu gördüm. Uzun süre mücadele ile sigarayı bırakmıştım. Sokağa çıkarak bir sigara aldım ve yeniden sigaraya başladım.

Ben tüm darbeleri gördüm. 12 Eylül Darbesini en ağır faturasını ödeyenlerden biriydim.

Darbe Başarılı olsa Suriye ‘ den beter olurduk. Bizim milletimiz bunu görmesi gerekir.. Ancak bazen dozu kaçırıyoruz.

Bizim   ülkemizin doz ayarı sıkıntısı var.

Doz diye bir şey var, biz dozu kaçırıyoruz..

Devlet Başkanlarımız  diğer  Devlet Başkanları ile konuştuktan sonra çıkıp biz şunları konuştuk demiyor. Bizim arkadaşlarımız bir bakıyorsunuz iç politika ile dış Politikayı birbirine karıştırıyor. Diplomatik dile ihtiyacımız var.

 

Bir kişi ile ziyadesi ile dost olma, yarın düşman olabilirsiniz. Bir kişi ile ziyadesi ile düşman olma yarın dost olabilirsiniz yüz yüze bakamayacak söz söylemeyiniz.

Dozu kaçırmayalım. Doz çok önemli ancak : suçlularda cezasını çeksin diyorum.

1991‘den beri Kahramanmaraş’tan milletvekili adayı oldum. Cemaat bize hiç yardımcı olmadı. Niye olmuyorsunuz demedim. yardım da istemedim. Mesafeli durdum.  Bugün bakıyorum Sayın Cumhurbaşkanını söylediği gibi at izi it izine karıştı. Bunun acilen ayrıştırılması gerekiyor.

FETÖ okuluna giden herkese soruşturma açarsak, yakında, bakan milletvekili, memur, esnaf kimse kalmayacaktır.

Türkiye ‘nin diplomatik dile ihtiyacı var.

Kopenhag kriterleri, çok önemli. Türkiye de her şey televizyon kameraları önünde konuşuluyor bu yanlış, uslup yanlış dil yanlış dostu düşmanı ayırt edemiyoruz..

Benimle mezara gidecek çok devlet sırrımız var. Bugün bakıyorum devlette sır diye bir şey kalmadı. böyle bir devlet düzeni yanlıştır.

Devletin mahrumiyetleri var, bugün biz ölüde ağlamasını bilmez, düğünde oynamasını bilmez kişilerle yürümüyor. bu yanlıştır.

Ölünün başında ağlayalım, düğünde oynayalım.. Devlet Diplomasi dili olmalı,” diye konuştu.

Kahramanmaraş’ın güçlü milletvekillerine ihtiyacı var. Siz güçlü bir milletvekili idiniz bunu nasıl sağladınız sorusuna ise şöyle,cevap verdi;

.  “Kuru kuru Milletvekili olursan bir iş yaptıramazsın. Maraş Yurdunda 5 bin öğrenci yetiştirdim. Ben Ankara’ya bir geldim ki bu çocukların her biri Bakanlıklarda çalışıyor.  Biz küçük dokunuşlarla  bazılarını  şef yaptık, müdür  yaptık, Genel Müdür yaptık.Biz şunu biliyorduk devlet nereden yönetiliyor. Hangi kaynağı nerden bulacağız. Hangi Daireden onaylanacak. Bunları biliyorduk Bir gün bir baktık Doğalgaz planlaması yapılmış. Doğalgaz, Kayseri’den  Adana’ya, Adana’dan Mersin’ e gidiyor. Oradan İskenderun’a ve sonra Kahramanmaraş’a. Bu çok uzun sürerdi. Gittim Bakanlığa, Koca bir harita var. Haritanın arkasına orda bulunan çubuğu taktım. Harita salonun ortasına düştü. Herkes kaçtı. Haritanın camları kırıldı. Harita paramparça oldu. Sonra bizim dediğimiz oldu. Ara sıra da babayiğit olmak gerekir. Doğalgazı buraya aldık. Buradan Gaziantep ve Adana’ya gitti” dedi.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co