Diziler

Diziler

DİZİLER VE TOPLUMSAL DEĞERLERİMİZ

Televizyon dizileriyle tanışmamız, çeyrek asrı geçti.  TRT’nin ilk televizyon yayını 31 Ocak 1968 günü siyah beyaz olarak gerçekleşmiş. Başta tek kanal iken sonradan TRT1, TRT2… gibi çeşitli TRT kanalları oluşturuldu. Renkli televizyona geçiş 1980’lerde gerçekleşti. Daha sonraki yıllarda ise özel televizyon kanalları bir biri ardı sıra açıldı.

Tabi televizyonun oturma odalarımızdaki baş köşeye yerleşmesinden sonra, gerek haberleri ve gerekse dizileri ile hepimizi ekran başına topladı.

Kimi zaman beğendiğimiz dizilere kilitlenirken, kimi zaman toplumun değerleri ile örtüşmeyen yayınlar ve programlarda oldu.

Son birkaç yıldır güzel diziler yapıldı, Diriliş bunların başında geliyor, Çarşamba günlerini iple çekiyoruz, gerçi dizide sündürmeler başladı ama yinede izliyoruz. Çünkü bizim tarihimizi, bizi anlatıyor.

Şimdi TRT Abdulhamit Han’ı anlatan yeni bir diziye başladı, doğrusu onu da merakla bekliyoruz. Bakalım, bizlere ne verecek? Ancak bu ülkede yaşayan her kişi ve kurumun, toplumun değerlerini korumak gibi bir vazifezi var…

 

AİLEDE DEPREM

Neyse galibe girişi biraz uzattım, şu evlilik programlarına değinmek istiyorum. Toplum tepkili nitekim Ailenin güçlendirilmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi hedefiyle kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bazı televizyon kanallarında yayınlanan evlilik programlarını mercek altına almış. Yapılan araştırmalara göre halkın yüzde 79,1’i bu programların Türk aile yapısını bozduğuna inanıyor.

Geçen yıla göre RTÜK’e şikâyet sayısı yüzde 12 artan evlilik programlarının yayından kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmaları devam ederken; bu programların zararları Meclis Araştırma Komisyonunun raporuna da yansıdı.

Araştırmaya göre halkın yüzde 79,1’i evlilik programlarının, Türk aile yapısı ve evlilik ilişkilerini olumsuz etkilediğini, yüzde 14,5’i ise olumsuz etkilemediğini düşünüyor.

Yine, araştırmaya göre bu tür programların izlenme nedenleri arasında ilk sırada yüzde 45 ile merak geliyor, onu yüzde 35 ile mahremiyetin deşifresi, yüzde 20 ile eğitimsizlik, boşluk ve ilginçlik izliyor.

Türkiye gazetesinden Damla Peker’in haberine göre, evlilik programlarının olumsuz etkisi olduğunu düşünenlerin gerekçesi ise, bu tür yayınların topluma yanlış örnek olması, şov amaçlı olması, reyting uğruna mahremiyetin gözler önüne serilmesi ve adaylara eş seçimi gibi konularda eğitim verilememesi.

Bir bilgi daha; Yaş gruplarına göre bakıldığında ise 25-34 yaş grubunun yüzde 84,8’i, 35-44 yaş grubunun yüzde 85,5’i, 45-54 yaş grubunun yüzde 81,1’i ve 55 ve üstü yaş grubun yüzde 80,2’si bu tür programların Türk aile yapısını ve evlilik ilişkilerini olumsuz etkilediği düşüncesinde.

 

PEKİ İZLEYENE NE DEMELİ

Okumayan toplumlar izlerler. Çünkü izlemek kolaydır. Evet, Medya çok önemli, kitleleri iyiye ve güzele yönlendirme gibi önemli bir görevi var.  Bunun için proğramlar Toplumun değerleri ile alay etmemeli, yıkıcılık yapmamalı. Ancak izleyenlerde kumandalarını kontrol ederek  bu tip proğramlara tepkilerini koymalı diye düşünüyorum.

Her gazete, her televizyon kanalı, her dergi, her radyo, her internet sitesi, kasıtlı olarak yapsa da, yapmasa da, temel görevi olan “bilgi ve haber aktarma” sırasında kamuoyunu  doğru biçimlendirme işlevine, yapmalı. Bunu yaparken, toplumsal değerlerimizi, kültürümüzü, inancımız, ülkümüz  hesaba katmalı ve  bu değerlerimizle  doğru orantılı proğramlar yapmalıdır.

Emre Kongar Medyanın Sorumluluğu başlıklı makalesinin sonunda şunları yazmıştı; ”  Türkiye’de bireylerin ve toplumun değer yargılarını biçimlendiren en önemli kurum medyadır.

Bu nedenle, ailenin de okulun da önüne geçen medyanın, bu toplumsallaştırma işlevini yaparken çok dikkatli ve sorumlu davranması gerekmektedir.

Medyayı sürekli eleştirirken, olumlu davranışları da alkışlamak gerektiğini unutmayalım”

Zannederim hepimiz bu bakış açısına katılırız.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co