DİYANET ELİNİ ÇABUK TUT DAHA ÇOK İŞİN VAR

DİYANET ELİNİ ÇABUK TUT DAHA ÇOK İŞİN VAR

Fetö Projesinin bir adımı olan “Kutlu doğum haftası” adı altında Hicri ay Rebiülevvel ayında bir gece ile yetinen Diyanet miladi takvimi esas alarak Nisan ayında bir hafta kutlanması bu kutlamanın da Fetö taraftarları ile hayata geçirilmesi büyük tepkilere yol açmıştı.

Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş’ un Hicri ayda kutlanması daha uygundur açıklaması,  memnuniyetle karşılanmıştır.  Temennimiz odur ki bu çağrı yerini bulur ve Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem gerçek doğum ayı olan Rebiülevvel ayında bir hafta değil bir ay kutlayalım. Evlatlarımızın ve gençliğin dimağlarına Kâinatın yüzü suyu hürmetine yaratılan efendimiz baş tacımız Peygamberimiz aleyhisselam’ın hayatı nakış nakış işlenir de toplum huzur bulur. İki cihan güneşi Peygamberimiz aleyhisselam’ın hayatını anlamak ve yaşamak Kurtuluşumuzun reçetesi bu değil midir? Kutlu doğum haftası ile ilgili Diyanet işleri Başkanı Gaziantep’tekonuşmasında “28 yıllık emek heba oldu” diyor. Üzülme Sayın Görmez bilakis sevinin siz bu fitneden kurtulamıyordunuz bu bahaneyle kurtuluyorsunuz, bu fitneye dur diyenlere teşekkür etmeniz ne güzel olur. Tercih sizin…

Diyanet’ in yapması gereken önemli işlerden biride acilen camilerden sandalyelerin kaldırılması. Mehmet Görmez’ e teşekkür ederiz bu konuda   “sandalyede namaz olmaz” açıklamaları var. Yeterli olmadı Başkanım imamların cemaate bu konuda söz geçiremediği aşikâr. Müftüler Cuma sohbetinde bu konuyu samimiyet ve ihlasla işleyecek cemaate anlatacak o günde sandalyeler dışarı çıkacak. Bunun zor bir tarafı olmasa gerek. Bu sandalyede namaz’ a cemaat o kadar alışmış ki gururla kılıyorlar, kendilerini farklılaştırıyorlar. Garibim bilmiyor ki namazları kabul olmuyor. Gençlerde dahi özenti var.  Sandalyede namaz kılanlara bakıyorum hepsi de dinç gayet rahat yürüyorlar. Bir gün camide yaşlı bir amca oturmuş ayaklarını uzatmış namazını eda ediyor. Namazı bittikten sonra yanına gittim maşallah ne güzel namaz kılıyorsun geçmiş olsun dizlerinde ağrımı var diye sual ettim. Ağrısı olduğunu ve ayaklarını uzatıp kıldığını söyleyince çok iyi yapıyorsun diyerek sevimli amcanın sakalını okşadım. Aman sandalyede kılma amca deyince, kılmam evladım sandalyede namaz mı olur cevabını duyunca ne kadar sevindim. Sandalyede namaz kılanlar için yazık diyerek üzüntüsünü belirtti. Rabbim bu şuurdakilerin sayısını artırsın.

Diyanet’in bir önemli işi de Namaz vakitlerinde ki temkin uygulamasının tekrar uygulamaya alınması…

Türkiye Takviminde temkin ne zamandır uygulanıyor bilgisini paylaşmak istiyorum

“ Osmânlı âlimlerinin en yüksek makamı olan (Meşîhat-i İslâmiyye)nin hazırladığı 1334 [m.1916] senesinin (İlmiyye sâl nâmesi) ismindeki takvim ile İstanbul Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin 1958 tarih ve 14 sayılı (Türkiye’ye Mahsûs Evkât-ı Şer’iyye) kitâbındaki usûllere göre hesâbladık.

İbâdetlerin vakitlerini tayin ve tesbit etmek, yani anlayıp anlatmak, din bilgisi ile olur. Fıkh âlimleri, müctehidlerin bildirdiklerini (Fıkh) kitâblarında yazmışlardır. Bildirilmiş olan vakitleri, hesâb etmek câizdir. Hesâb ile bulunanların, din âlimleri tarafından tasdik edilmesi şarttır. Bunlardan 1926 senesindeki Takvim-i Ziyâ’da diyor ki: “İşbu takvim, Diyânet İşleri Riyâseti Heyet-i Müşâveresi tarafından tetkik edilip, riyâset-i celîlenin tasdiki ile tab’ edilmiştir.”  1982 senesine kadar temkin uygulaması devam ediyordu. Müslümanlar asırlarca bu şer’i vakitleri esas alarak Namazlarını kılmışlar. Oruçlarına bu vakitlerde başlamışlardır. Neyi eksik gördünüz de  temkini  kaldırdınız. Siz Osmanlı âlimlerinden daha mı iyi biliyordunuz da bu temkini kaldırdınız?

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co