DİSİPLİNSİZ EĞİTİM ASLA

DİSİPLİNSİZ EĞİTİM ASLA

 

Hepimizin öğretmenleri ile özel hatıraları vardır. Şahsen, disiplin noktasında taviz vermeyen öğretmenlerin daha başarılı olduğunu, bizim üzerimizde ciddi katkıları olduğunu düşünenlerdenim. Ancak, disiplin edeceğim diye de haksız dayaklara da maruz kaldığımız oldu. O öğretmenlerimize de hakkımızı yine de helal ederiz, ancak yaptığının doğru olmadığını da her fırsattı dillendiririz. Mesela Galip Ç. Diye bir Türkçe öğretmenimiz vardı. Defterlerimizi ciltlememizi istedi, işin doğrusu babamdan para alamadığım için, defterimi gazete kağıdı ile çiltlemek zorunda kaldım. Ertesi gün, öyle bir tokat yedim ki, unutamam. Oysa bana neden ciltlemediğimi sorsaydım, inanıyorum ki o tokadı atmasına gerek kalmayacaktı….

Geçtiğimiz günlerde, Fatih Sultan Mehmet ile Hocası Akşemseddin arasında geçen, bir hikayeyi sizlerle paylaşmıştım. Fatih’in çocukluğu ele avuca sığmaz, biraz  da galibe padişah çocuğu olduğu için pek disiplin kurallarına uymayan biri olduğu için, 2. Murat ile hocası anlaşır ve hoca, babayı da döverek çocuğun güvendiği dallara kar yağdırırlar…

Bu gün de Fatih’in ikinci hocası Molla Gürani ile ilişkilerini sizlerle paylaşıp, sonra da konuyu bağlayalım inşallah!

 

ÇOCUK, ÖĞRETMENİNE SAYGI GÖSTERMELİ

Ahmet Anapalı, Pazar günü bu konuda bir yazı kaleme aldı. Tarihin o günkü yapraklarında yazıldığına göre; “Molla Gürani’nin Fatih ile tanışması ise, o daha Edirne’de ve sancağa çıkmadığı süre içerisinde gerçekleşti. Şehzade Mehmed’in okumaya başlama yaşı gelmiş olmasına rağmen dersler aksatıyor tembellik yapıyordu. 2. Murad’a yakın olan ulema Molla Gürani’yi hocası olması için tavsiye ettiler.

Zira Molla Gürani, uzun boylu heybetli ve sert tabiatlı bir kişi olmakla beraber taviz vermez birisi olarak kendisini tanıtmıştı. 2. Murad da Molla Gürani’nin Şehzade Mehmed’e ders vermesine ikna oldu. Ancak Molla Gürani de 2. Murad’da eğer şehzade sözünü dinlemezse onu dövmek için izin istedi. 2. Murad da Molla Gürani’ye eti senin kemiği benim deyip her türlü tasarruf için izin verdi.

Şehzade Mehmed, Molla Gürani’yi elinde sopa ile görünce onunla ne yapacaksın diye sordu. Molla Gürani’de eğer dersi iyi dinlemezse Şehzade dahi olsa kendisini döveceğini söyledi. Şehzade Mehmed bunu duyunca güldü. Bu, Şehzade Mehmed’in Molla Gürani’nin karşısında son gülüşü oldu. Zira Molla Gürani bunun üzerine elindeki sopa ile şehzade Mehmed’i öyle bir dövdü ki; Mehmed o günden sonra bir daha dersleri aksatmadı.

Şehzade Mehmet, 1451’de ikinci defa padişah olunca ölümü 1481’e kadar hocası Molla Gürani ile inişli çıkışlı ilişkileri oldu. Molla Gürani, Fatih’in en zor zamanlar geçirdiği İstanbul’un fethi arifesinde ve yıllarında en büyük desteği verdi. Çoğunlukta olan ulema, Şehrin fethine sıcak bakmamasına rağmen Molla Gürani, şehrin fethedilmesi için manevi olarak her türlü desteği verdi.

Molla Gürani ve Fatih’in arası Karamani Mehmet Paşa’nın vezir olması ile açıldı ve veziriazam olduğu 1477 tarihinden sonra bu ilişki artık kopma noktasına geldi. Çünkü, Nişancı olan Karamani Mehmed Paşa ile Fatih Sultan Mehmet bu tarihten itibaren meşhur Kanunnameyi hazırlamaya başladılar…”

Hikâye devam ediyor ancak ben burada konuyu toparlamak için keseyim.

 

SUÇ VE CEZA

Öğretmen ile öğrencisi arasındaki ilişkiler, sevgi ve saygı dengesinde olur. Zira çocuklar çoğu zaman, fırsat bulduğunda şımarıklık, yaramazlık, kendi ispat adına kuralsızlık gösterirler. Tabi göstermeyen, kurallara uyan çok değerli öğrencilerde vardır. Sözümüz, bu yavrularımıza değildir elbette. Bir çocuk, öğretmeni ve ebeveyni dışında kimsenin elini öpmez. Nedeni, her ikisinin de çocuk üzerinde büyük hakları vardır. Anne ve baba hakkını anlatmaya gerek yok, öğretmenin hakkı ise terbiyeci ve öğreten olmasından dolayıdır. Bu nedenle yavrularımız, öğretmenlerine saygı göstermeli. Göstermeyenlere de suç ve ceza orantısı gözeterek, gerekli ceza verilmelidir. Peki nedir bu ceza, nasıl olmalıdır?

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co