Diş tedavisinde nereden nereye!

Diş tedavisinde nereden nereye!

Geçmişten günümüze, diş tedavisi ve İmplant yapımında gelinen noktayı, hekimler ile konuştuk.

 

Eski çağlardan bu yana insanlar eksik dişlerinin yerine çeşitli restorasyonlar yapmışlar. Bunun en eski örnekleri kemik parçalarının, başka kişilerin dişlerinin boşluk alana uyumlanıp yerleştirilmesi şeklinde olmuş. Daha sonra köprü şeklinde restorasyonlar, hareketli protezler, kemik içi ve mukoza altı implantlar şeklinde geliştirilmiş. Günümüzde daha da teknolojinin ilerlemesiyle artık doğal dişlere daha çok benzeyen dişler yapılmakta. Bizde diş yapımında, son gelişmeleri  Kahramanmaraş Özel Alp Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinden Diş Hekimi Alper Sarı’yı sorduk.

 

 

İmplant nedir?

İmplant herhangi bir nedenden dolayı kaybedilen dişlerin, fonksiyon ve görünüşünü tekrar kazandırmak amacıyla, kişinin çene kemiğine yerleştirilen, kişinin vücuduna uygun olan malzemeler kullanılarak yapılan, yapay diş kökü olarak adlandırılmaktadır.

İmplant muayenesinde nelere bakılır? Tedaviye uygun olup olmadığınız ortaya çıkması için implantların yerleştirilecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek hekimin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır ve gerekiyorsa doktorunuzdan izin alınabilir.

 DİŞ TEDAVİSİNDE GELİNİN NOKTA (2)

İmplant tedavisi nasıl uygulanır?

İmplantlar; cerrahi bir prosedürle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemenin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterlidir. İmplant tedavisi ve diğer tedavilerde önemli olan sizin rahatlığınızın ve huzurunuzun sağlanmasıdır.

 

 İmplant tedavisi ne kadar sürer?

İmplant ameliyat için bir gün yeterlidir. İkinci aşaması yani protez aşaması için 2-4 aylık bir süre beklenmelidir. Artık teknolojinin ilerlemesiyle aynı gün implant yapılıp üzerine geçici restorasyon yapılabilmektedir. Bu da size iyileşme süresinde konfor sunmaktadır.

 

Her hastaya implant yapılabilir mi?

Genel sağlık durumu iyi, büyüme gelişme çağını tamamlamış olan hastalarda kemik yapısı uygunluğu

panoramik röntgen filmiyle değerlendirildikten sonra implant yapılabilir.

 

Diş çekilmesi sonrası implant yapılabilir mi?

Eğer diş çekildikten sonra kemik miktarı yeterliyse implant yapılır, yeterli kemik yoksa kemik tozu ile

implant desteklenir.

 

Dental implantların temizliği önemli midir?

İmplantlar yapıldıktan sonra öncelikle verilen antibiyotik, ağrı kesici ve gargaralar uygun bir şekilde

kullanmalıdır. Ameliyattan sonra ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir. Dişler düzgün fırçalamazsa, çok fazla sigara içiliyorsa, diş hekimi kontrolüne düzenli gidilmiyorsa implantlar da zarar görebilir.

 

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler genellikle titanyum gibi metallerden yapılmıştır ve bu maddeler canlı vücudu için en uyumlu metallerdir. Vücut bu metallere karşı bir antijen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

 

İmplantların başarısı garantili mi?

Ağınıza giren ve sizin kontrolünüz altında olan hiçbir şey için garanti vermek mümkün değildir. Diş hekimi ve hasta implantlara iyi bakamaması sonucu komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra sigara içen ve alkol kullanan hastalarda implantların başarısını etkilemektedir.

 

İmplantların ömrü ne kadar?

İmplantlar ağızda uzun yıllar sorunsuz kalabilir. Ömrü birçok etkene bağlıdır. Bunlardan en önemlisi hastanın sağlığı ve bakımıdır.

 

İmplant için 3 boyutlu görüntülemenin önemi nedir?

Dental implantolojide güvenli bir şekilde planlama ve yerleştirme yapabilmek için 3 boyutlu görüntüleme ve protetik restorasyon yapabilen cihazlar geliştirilmiştir. Bunun anlamı implantların konumu, boyutu, sayısı ve hastanın bitmiş protezi bilgisayar ortamında hazırlayabiliyor demektir. 3 boyutlu görüntüleme yöntemiyle hastanın kemik genişliği, kemik kalitesi, implant yapılacak alanın önemli anatomik yapılara uzaklığı, hangi implantın ne kadar uzunlukta ve hangi açıda yerleştirileceği tespit edilir ve hekim tarafından ayarlanır. Artık yeni teknolojiyle bilgisayar ortamında ayarlanan veriler cerrahi kılavuzlarla hasta ağzına aktarılır. Bu şekilde daha kontrollü ameliyatlar yapılabilir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co