Dirimden korkmayacaktınız…

Dirimden korkmayacaktınız…

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in idamının üzerinden yarım asır dan fazla gün geçti…

Tarihi not: Adnan Menderes : “Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir..”

Türk Demokrasi tarihinin kara leke aldığı gün bugün 27 Mayıs 1960 ..

Başbakan Adnan Menderes ve Arkadaşlarını idam eden zihniyeti bu millet ,” 1984 de Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile kısmen silerken, 2002 de Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan ile kökünden silerek attı.

Merhum Başbakan Adnan Menderes: “Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir..” derken 1984 Özal dönemini, 2002 Recep Tayyip Erdoğan dönemini görmüştü.

Dirimden korkmayacaktınız…

‘”Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir…” dedi.. ve  17 Eylül 1961’de idam edilmeden önce bu satırları kaleme alan merhum başbakanlardan Adnan Menderes’in vefatının üzerinden 54 geçti. 27 Mayıs darbesinin ardından Yassıada Mahkemesi’nde hukuksuz bir şekilde yargılanan Menderes’i millet unutmadı.

Merhum başbakan ve iki bakanı, Topkapı’daki Anıt Mezar’da düzenlen  törenle dualarla anıldı..

1899’da Aydınlı varlıklı bir çiftçinin çocuğu olarak doğan Adnan Menderes, 1931 seçimlerinde CHP’den Aydın milletvekili seçildi. Atatürk’ün ölümünden sonra CHP genel başkanı olan İsmet İnönü’nün ‘üretim araçlarını devletleştirme’ faaliyetlerine karşı çıkan ve TBMM’deki en sert çıkışını ‘Çiftçiyi Topraklandırma Yasası’ görüşmelerinde yapan Menderes, muhalefeti nedeniyle 1945 yılında CHP’den ihraç edildi. CHP’den birlikte ihraç edildiği Celal Bayar, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan ile 7 Aralık 1945’te Demokrat Parti’yi kurdu. 14 Mayıs 1950’de yapılan seçimlerde DP yüzde 52,7, CHP ise yüzde 39,4 oy aldı. Menderes ardından girdiği 1954 ve 1957 seçimlerinden de birinci çıktı.

Menderes’in başbakan olarak tek başına iktidarda bulunduğu 1950-1960 döneminde Türkiye ekonomisi ortalama yıllık yüzde 7,8 oranında büyüdü. Dış politika açısından da birçok önemli çalışmaya imza atan Demokrat Parti hükümeti, 27 Mayıs darbesiyle iktidardan indirildi. Ardından Menderes ve DP yöneticileri için Yassıada Mahkemesi kuruldu. Yüksek Adalet Divanı tarafından yargılanmaya başlandı. Yapılan oturumlar her gece radyoda ‘Yassıada Saati’ programında halka duyuruldu. Menderes, aralarında ‘Örtülü ödenek davası’, ‘6-7 Eylül olayları’, ‘Vatan cephesi’ gibi 13 ayrı davadan yargılandı ve suçlu bulundu. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan, 16 Eylül 1961’de sabaha karşı, Menderes ise İmralı adasında 17 Eylül 1961’de saat 13.21’de idam edildi. Menderes, idam edilmeden önce yazdığı son mektubunda şu satırlara yer verdi:  “Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme ne kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen duam sizlerle beraberdir.”

Bugün aynı zihniyet : eline fırsat verseler ülkemizin yöneticilerini asmak için pusuda bekliyor.

Türk Demokrasisi adına utanç veren bir 27 Mayıs daha geride bırakıyoruz..

54 yıl geçti.. ama Zihniyet aynı

Bu zihniyetin yeniden hortlamaması için: Oylarınızı aklayınız..

Ak oylarla güzel günlere !

İstikrar devam etsin, Türkiye büyüsün, başka çaremiz yok

Başbakan Adnan Menderes ve Arkadaşlarına Allah’tan rehmet diliyorum, 54 yıl önce bugünleri gören bir başbakanın şehit başbakanın bugün anarken o cezayı veren ve verdinenleri lanetle kınıyorum..

İyi günler diliyorum..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co