DİRİLMEK ÖLÜLER İÇİNDİR

DİRİLMEK ÖLÜLER İÇİNDİR

 “Her elini sıkana dost, her canını sıkana düşman olma.”

Diriliş dizisi, yayına girdiği ilk günden itibaren izleyici rekorları kırmaya devam ediyor. Her Çarşamba, erkekli, kadınlı, hatta çocuklar bile televizyonun karşısına geçiyor, bu diziyi izliyor. Hatta ağlayanlar, ihanet karşısında küfredenler olduğunu biliyorum. Sizin anlayacağınız Anadolu halkı bu dizinin tam müptelası oldu desek yanlış olmaz.

Oysa bu bir film, nede olsa gerçek değil. Ancak, senaryosu tarihimizden alındığı için, her fikirdeki insan kendini buluyor bu dizide.

Dizinin en ilgi çeken yönü ise yaşanan ihanetler. Tabi bu millet Anadolu’da yaşamanın bir bedel istediğini bilir.

Bu dizide bana göre müthiş bir algı var bu aldı pozitif diye düşünüyorum. Diziyi izleyen herkesimden insan, bugünü de düşünüyor. Dün ile bugünü kıyaslıyor ve iç düşmanın, dış düşmandan bin beter olduğunu söylüyor.

Ancak tarihi gerçekleri biliyoruz. Bu millet asil! “Vatanı, milleti ve devleti, ailesi ve hayatını dizayn eden Allah ile bağını canlı tutan, dinini korumak için şehit olmayı fazilet sayar ve her zaman yeniden doğacağını bilir.

Kendine göre değerleri vardır. Yüce davası için can vermeyi şeref bilir, vatan, din, at, avrat ve silah onun için kutsal değerleridir ve şehitlik de şereftir!

 

AT /AVRAT-SİLAH

Yazar Ömer Kaya kardeşimiz geçtiğimiz hafta zannederim dört bölümden oluşan; “ At-avrat-silah” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazısında; “ Bu üçlemesiyle bu milleti iç içe geçen vatan-din-devlet üçlemesini yeniden güncelleyerek tanımlaması” gerek diyor ve ekliyor:

Türk milletini tekrar bilimin, teknolojinin, askerliğin, finansın, hukukun, bilişimin, astronominin, diplomasinin, yönetim bilimlerinin, estetik ve insani cesaretin zirvelerine taşıyacak girişimleri yapmalı.

“At” bağlamında dünya gerçeklerini kavrama ve anlama, “Avrat” bağlamında ailenin yeniden en sağlam dayanak noktamız olarak inşa edilmesi ve “Silah” kapsamında çağdaş milletleri geride bırakacak bilimlerle donanmış olmak için tüm hazırlıklarımızı yapma zamanıdır.

Dünyanın yeni bir evreye girdiği şu zaman diliminde yapılabilecek en önemli iş, moral değerlerimizi yeniden elden geçirerek güncellemek ve zamanın gerektirdiği kavramlarla yeni bir ruh vermektir.

 

ASLI-HU/NESLİ HU!

Bugün İslam olsun olmasın tüm mağdurların yardımına koşan Türk devleti ve milleti, 1923’te tüm dünyaya nasıl örnek olduysa bugün de insanlığın haysiyetini kurtaracak ve insana “insan” olma vasfını tekrar iade edecek konumdadır ve bu konuda çok önemli aşamalar kat etmiştir. Bu bağlamda hepimize ilk düşen görev, iç ve dış politika yaparken partisel mülahazalardan mümkün olduğu kadar sıyrılarak milli ve evrensel bir siyaseti, diplomasiyi, etiği ve insani değerleri ortaya koymak, dünyanın gıpta edeceği seviyeyi inşa etmektir.  Bunun yolu da ortaya ciddi projeler, yeni fikirler, stratejiler, ekonomik ve finansal yaklaşımlar ve ürünler, bilimsel araştırma ve keşifler, icatlar ve gerçekten rafine akıl ürünü siyasi yöntemler bulabilmekten geçmektedir. Bunun için zemin de ailemizin, milletimizin, devletimizin, Allah’tan başkasından yardım istemeyecek ilahi bir asaletle teçhiz edilmesidir. Unutulmamalıdır ki ilahi asalete sahip değilseniz bireysel asalet ve değeriniz de yoktur.  At-avrat-silah üçlemesi çok asil bir kültür, tarih, etik, hak, adalet, temizlik ve Allah bilincinin çarpıcı bir formülüdür. Vatan-din-devlet yani millet formülü de ailemize, milletimize, coğrafyamıza, tarihe ve insanlığa ve tabii ki Allah’a karşı sorumluluğumuzu hatırlatan en önemli değerler manzumesidir. Türk milletini tarihin yıldızı yapan bu değerlerimizin yeniden ihyası ile yeni bir medeniyeti inşa edebiliriz.”

Tabi bu ülkümüz için, insana yatırım yapmak gerek.

İş dönüp dolaşıp, şuurlu yetişmiş insan gücüne gelip dayanıyor. Yeni bir nesil, bu asımın nesli olsa gerek. Akif’imiz öyle diyor;   “Asım’ın nesli… Diyordum ya… Nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek…” Diyeceğim şu ki, bu millet hiç ölmedi, belki narkozlandı diyebiliriz. Bu nedenle, dirilmek ölüler için kullanıldığına göre, biz yeni bir dizide buluşmamız gerekiyor. O dizi ise Asımın Nesli olmalı.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co