Din hizmetleri

Din hizmetleri

DİN HİZMETLERİ VE YENİ HACILARIMIZ

 

Kurban Bayramı’nı ihya ettik,  bu yıl daha az trafik kazası oldu, bu toplumsal bilinç oluştuğunu göstermesi açısından önemlidir…

Bu arada her yıl hacca giden ve orada can veren canlarımız olurdu, çok şükür bu yıl o da olmadı. Çünkü gerekli tedbirler alındı. Rabbimde bizleri kazadan beledan korusun. Galiba bilinçleniyoruz…

Şunu söylemek istiyorum, kul tedbiri almak zorunda, sonrasında ise takdir Rabbimizindir…

Bayramda küsler barıştı mı bilmiyorum, çünkü insanların daha az iletişim kurduğunu gözlemledim. Artık küçükler büyüklerin ellerini öpmüyor. İnsanlar bayramı tatil olarak görmeye başladı.

Oysa, bu bayram AF ve BAĞIŞLANMA BAYRAMI biliyorsunuzdur. Hacılar kutsal topraklarda hacı olup, affa layık olurken, bizde burada onları taklit ederek affa uğruyoruz. Bunu inanıyoruz…

Bu konularda imam hatiplere görevler düşüyor. Manevi dünyamızı daha canlı tutma adına, inşallah din görevlilerimiz daha aklif olurlar.

Din görevlileri deyince, geçtiğimiz ay içerisinde Diyarbakır Ulu Camii İmam Hatibi Osman Yağmur terör örgütlerine karşı korkmadan, doğruları söylemesini hatırladım.

Hatırlayalım; “Diyarbakır Ulu Cami’de cuma namazının ardından yaşanan olayla ilgili konuşan imam hatip Osman Yağmur, “Terörü biz lanetlemez isek, toplumun önderleri hocaları olarak yanlışa karşı dik durmaz ve yanlışı halka anlatmaz yada bu yapılan katliamları, cinayetleri biz lanetlemezsek kim lanetleyecek” diye sormuştu.

TERÖRE KARŞI DİK DURMAK MECBURİYETİNDEYİZ

Terör bu gün ülkemizin en önemli sorunu ve çözümü birlik ve beraberlikten geçiyor. İşte hocamızın bu konudaki açıklamaları; “Burada da camide her zaman söylediğimiz gibi bu terörü biz lanetlemezsek, biz bu teröre karşı dik durmazsak, toplumun önderleri hocaları olarak yani biz yanlışa karşı dik durmaz ve yanlışı halka anlatmaz yada bu yapılan katliamları, cinayetleri biz lanetlemezsek kim lanetleyecek? Değil mi? Onun için lanetlemek mecburiyetindeyiz” diyen Yağmur, sözlerini şöyle sürdürdü:”Halkın hakikati görmesi lazım. Yani harfleri ne olursa olsun. Alfabetik olarak 3-5 tane harfi bir araya getirirsiniz, şu örgüt bu örgüt dersiniz hiç önemli değil. Kimisi din kisvesi altında bu millete yıllarca zulmetti. Kimisi de dil kisvesi altında bu millete zulmediyor ve hala da zulmetmeye devam ediyor ve halkı da hipnoz ediyor. Halkımızın da bir kısmı bunun farkında değil”

Önümüzdeki günlerde ciddi manada protestolar, yürüyüşler olabileceğini söyleyen Yağmur, “Belki tepkisel açıklamalar olabilir, belki halk sokaklara dökülebilir belli olmaz. Çünkü bu gidişat ciddi anlamda halkı rahatsız ediyor. Yani hem psikolojik olarak, hem dini, hem imani, hem bu katliamlar, hem bu cinayetler rahatsız ediyor insanları” diye konuştu.

SİYASETİ HUTBEYE ALET EDİYOR DEMESİ NE KADAR CAHİL OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

“Bunun için halkın bu olayları karşı tepkisiz kalacağı kanaatinde değilim, ki bugünkü olayda da gördüğümüz gibi… Yani oradaki densiz birisinin kalkıp siyaseti hutbeye alet ediyorlar demesi ne kadar cahil olduğunu gösteriyor” diyen Yağmur, “Zaten her müslümanın hayatında siyaset vardır. Siz siyaseti dinden ayıklayamazsınız. Ne siyaseti evden, ne camiden, ne çarşıdan asla soyutlayamayız. Yani siyaset toplumun, hayatın ta kendisidir” dedi.

Yağmur şu sözlerle tepkisini dile getirdi:

“Yani siyaset kavramını algılama ne kadar yanlış düşünebiliyor musunuz? Adam bir katliam yapıyor, cinayet işliyor siz o katliamı ve cinayeti lanetliyorsunuz birisi de orada çıkıyor diyor ki camide siyaset yapılıyor. Ya siyasetse bu siyasetin alasını yapacağız tabi ki. Bu siyaset değil. Bu tamamıyla toplumun yarasının, sıkıntılarını dile getirmektir.

Bugün bir ilim adamı olarak, kendimi ve diğer arkadaşları söyleyeyim eğer bu olaylara tepkisiz kalabiliyorlarsa imanlarını yenilesinler. Bakın ağır bir cümle kullanıyorum. Yani eğer bu olaylara karşı tepkisiz kalıyorsak, tepkimizi göstermiyorsak, onların karşısında haykırmıyorsak ve halkı da bu noktada haykırın demiyor zulme karşı direnmiyorsak, başta kendimi söyleyeyim imanımı yenilemem lazım.

Kesinlikle bu nokta iman zafiyeti var demektir. Onun için her şerde bir hayır var diyelim. Nasıl ki 15 Temmuz darbesinde halkımızın uyanışına vesile olduysa, birleşmesine vesile olduysa hiçbir siyasi parti gözetmeksizin herkes bir araya gelebildiyse, malum ki bu olayla onlar bizi ayrıştırmaya çalışıyorlar, onlar bizi bölmeye çalışıyorlar ama bu olayla inanıyorum ki bizi daha çok pekiştirecek, daha çok bizi kaynaştıracak daha çok kardeşliğimizi pekiştireceği kanaatindeyim”(Kaynak: Haber10)

Bakınız imamlar, öğretmenler, gazeteciler, sivil toplum örgütü temsilcileri birer kanaat önderidirler. Bunlar susmayacak ve doğruları(ülke adına) savunacak…”Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değil mi? Bana da bazı yakın dostlar bu konulara girme diyorlar. Neyse  hayırlı cumalar.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co