Dikkat etmek gerek

Dikkat etmek gerek

DİKKAT ETMEK GEREK

Babadan kalma Pınarbaşı Osmandede civarında bir bağımız var, toprağı sevdiğim için müsait zamanlarda, özelliklede yaz aylarında oraya gidiyoruz.

Şu Parriot Füzeleri Maraş’a getirilmeden önce, bizim bağ evine hırsızlar girip duruyordu, alınan güvenlik önlemleri nedeni ile son 3 yılda bir defa hırsızlar geldi, sağolsunlar polisler o bölgeyi boş bırakmıyorlar.

Neyse bu konuda nereden çıktı demeyin, günlük görsel ve yazılı medyayı incelerken o da ne!  Bir haber  sitesinde patriotlerle ilgili haberi okuyunca şaşırdım kaldım.  Çünkü şehrimizi  de ilgilendiriyordu. Haber aynen şöyle;  “Almanya’da aylık yayınlanan kamu sektörü dergisi Behörden Spiegel, Türkiye’deki Alman Patriot hava savunma sisteminin kısa bir süreliğine hack’lendiğini iddia etti.

Dergiye konuşan Alman kaynaklar, Kahramanmaraş’ın Suriye sınırında konuşlandırılan Patriot ve iki radar ile altı ateşleyiciden oluşan sisteminin, “açıklanamayan” komutları uyguladığını söyledi. Dergini kaynakları bunun sebebinin sisteme girmeyi başaran bir hacker saldırısı olduğunu belirtti.

Alman Savunma Bakanlığı ise Die Welt gazetesine gönderdiği açıklamada, hacker saldırısının olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını ve böyle bir saldırının “son derece ihtimal dışı” olduğunu bildirdi.

İKİ İHTİMAL VAR

Behörden Spiegel’ın kaynakları ise hackerların sisteme girmek ve ekipmanı kontrol edebilmek için ancak iki olası yolu kullanmış olabileceğini söyledi.

Birinci ihtimal hackerların, füze kontrol sistemi ile ateşleyici arasındaki bilgi değiş-tokuşunu sağlayan, bu iki birim arasındaki bağlantıyı kuran Sensör-Ateşleyici-Enteroperabilite (SSI) sistemine girmeyi başarmış olması.

İkinci ihtimal ise hackerların füzelerin amaçlanan hedefe yönlendirilmesini sağlayan bilgisayar çipinin programını ele geçirmesi. Kaynaklar, Patriot füzelerinin boş çiplerinin Asya’da üretildiğini vurguluyor.

Haberin devamında uzmanlar; “hackerların haberde bahsedilen iki olası yolu kullanabilmeleri için operasyon sisteminden önemli bilgiler çalmış olmaları gerekiyor. Uzmanlar, Patriotların hacklenmesinin oldukça zor olduğunu ekliyor.

Eskiden İngiltere merkezli bir hacker olan, şimdi ise özel sektörde bilgisayar güvenliği danışmanlığı yapan Robert Jonathan Schifreen, askeri sistemleri hacklemeye “amatör” hacker gruplarının gücünün yetmeyeceğini belirtiyor…” deniyor.

Tabi benim aklım dönen dolapları ermez, fakat şahsen bir vatandaş olarak içime şüphe düştü. Acaba dedim.

Haber Milliyet gazetesinden alınmış, son söz olarak şöyle deniyor; “Laconicly şirketinin kurucusu olan Amerikalı güvenlik uzmanı Billy Rios’a göre ise asıl risk, sistem güncellemeleri sırasında oluşuyor. Rios, bu tip sistemlerin ancak güncellemeler sırasında internet ya da ağa bağlı olduklarını belirtiyor.

Diyeceğim şu ki, geçmişte bu ülke üzerinde sözde müttefikler çok oyun oynadılar, dikkat etmek gerekiyor.

Maraş tabiri ile ‘alavere-dalaverici’ çok.

Düşman bir iki değil, çok.

Ben inanıyorum ki, yetkililer ve ilgililer bu konuda bizden çok daha titiz davranıyorlar, dostun/düşmanın ayırt edilemediği şu günlerde perdenin arkasında dönen dolapları görmek gerekiyor.

İşte bizimkisi bir evham.

Ama oyuna da gelmemek gerek.

Tıpkı bir zamanlar Köroğlunun dediği gibi tüfek icat oldu, mertlik bozuldu.

Bizde diyoruz ki,  dijital silahlar çıktı, mertlik bozuldu.

Önceki gün bir televizyonda film izliyorum, düşman dediklerimiz bakın nasıl taktik değiştirmiş. Diyorlar ki; artık rakibi böl-parçala- yut yapmıyoruz, direkt yutuyoruz.

Hassas bir dönemden geçiyoruz ve dostumuzu-düşmanımızı iyi ayırt edip, birbirimize sım sıkı sarılmak zorundayız.

Yüreklerimiz toplu vuracak ki, bizi top sindiremeyecek diyor, selamlarımı iletiyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co