Dijital Basın!

Bu haber 26 Şubat 2019 - 9:24 'de eklendi ve 213 kez görüntülendi.

Haberleşme ağı o kadar hızlı ve yaygın hale geldik ki : bugün bir çok gazete kapandı bir bölümü ise kapanmakla yüz yüze geldi.
Dünya da nüfusumuza göre : Okumada 74 sırada idik, sanıyorum dijital basın- Sanal medya veya internet ortamı ile okuma oranımız son verilerle yüzün üzerine çıkmıştır.
Gazetelerimize sahip çıkmamız gerekiyor !
Ne olacak demeyin, bir gazeteye abone olun, her eve her iş yerine bir gazete girsin..
Cep telefonu ile dijital basın dünyasında geze bilirsiniz ancak, sanal alem o kadar güvenilirde değil çok fazla bilgi kirliliği var, algı operasyonu var, milletimizi yönlendirme var, çünkü ne yazarsan yaz bir sorumluluğu yok.. yazanın kesesine kar kalıyor.
Gazete – Dergi- Kitap ancak öyle değil.
Yazarın adı var, basıldığı yer var, Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıttı var, hepsi belgeli .. sorumlusu var var oğlu var..!
Gazetelerimize sahip çıkalım
Özellikle Mahalli gazetelerimize sahip çıkalım..
Abone olarak destek verelim..
Ne olur iş yerimize bir gazete girsin !
Okuyalım, bilgimiz artsın, kitap okuyalım görgümüz , genel kültürümüz artsın..
Devletimizin Resmi Gazetesi : artık kağıt olarak basılmıyor, Dijital Gazete olarak ilgili kurumlar tarafından internet üzerinden alınıyor..
Diyeceksiniz : Resmi gazeteyi kim alıyor , okuyor, Adliye başta olmak üzere resmi kurum ve kuruluşlar alarak yeni çıkan kanunları takip ediyorlar…
Türkiye genelinde çıkan : Yaygın Medya- gazeteler, dergiler..
Birde illerimizde veya ilçelerimizde çıkan : Mahalli – yerel gazeteler !
Eskiden Ulusal Gazete, Mahalli Gazete kavramı vardı.. bugün biz onu kaybettik.. Nasıl mı ? , Ben Kahramanmaraş’ta sözde yerel bir gazeteciyim, bu yazmış olduğum köşe yazım veya hazırladığım haberlerimiz internet üzerinden dünyanın her yerinde okunmaktadır.
Bırakın Türkiye dünyaya açıldık, bu sebeple ben basın da yerel veya yaygın , yada ulusal basın mahalli basın kavramını bitiriyorum. Basın basındır.. yazılan her yazı dünyanın her yerinde okunmaktadır..
Sevgili dostlar !…
Biraz öz eleştiri yapmak gerekirse : Biz gazeteciler de kendimizi yenilememiz gerekiyor.. Dijital Basın sektörün nereye gider bilemiyorum ama mutlaka bu alanda yerimizi almamız gerekiyor.. olanı değil, perdenin arka tarafını haber yapmamız gerekiyor..
Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve hızına yetişemediğimiz gibi, o kadar hızlı akış sağlıyor ki , bir süre sonra yeni teknolojiyi büyük veya sihir gibi görmeye başlayacağız..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor: Vatandaşın bilgisayarı bu konuşmayı yazıya çeviriyor, hemde imla kurallarına uygun halde yazıyor.. sana okumak ve ilave yapman veya çıkarma yapman kalıyor..
Büyük kasetli Teyiplerle kayıt yapar.. saatlerce o konuşmayı çözer bir kişi yazar iki kişi okur düzeltirdi.. Cumhurbaşkanı İstanbul vardığı halde biz konuşmasını halen yazıp bitiremezdik oysa bugün o daha sahneden inmeden konuşması yazılmış oluyor..
Hava alanına gitmeden ise yazı internet ortamını da yayına giriyor..
Haberleşme bu kadar hızlandı ama okuma oranımızda bir bu kadar aynı hızla gerilemekte sadece bakıyoruz, ama okumuyoruz..
Okuma alışkanlığının temeli gazetedir.. Dergidir, Kitaptır..
Her evde bir kütüphane olmalı, her eve bir gazete girmeli, dergi girmeli insanlarımız artık okur hale gelmelidir.
Bu sebeple : Gazeteci arkadaşlarımız “Gazetene sahip çık!” kampanyaları yapıyorlar bu kampanyaya destek vererek herkesin bir gazeteye abone olması gerekiyor..
Okuyan bir Türk Milleti olarak : önce gazetemize, dergimize, kitaplarımıza, dolayısı ile yazarlarımıza sahip çıkarak okur- yazar hale gelmeliyiz..
Okumayan bir nesil : geleceğini göremez..
Okumalıyız, yazmalıyız, yorum yapa bilmeliyiz..
Bu sebeple herkesi gazetesine sahip çıkmaya ve gazetesini okumaya davet ediyorum..
Okuyalım, iyi okuyalım dostlar..
İyi günler

Bekir Doğanbekirdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr