Devlet Adabı ve Görgü kuralları !..

Devlet Adabı ve Görgü kuralları !..

Devlet Adabı ve Görgü kuralları !..

Sözüm herkese: aynaya bakın !..

En küçük bir ilçe müdürünün makamına vardınız, Müdür bey sizlere saygısından dolayı, buyurun efendim, şöyle oturun diyerek makamını gösterir..

Ama : Müdüre teşekkür edilerek masa önündeki koltuklara oturarak devlet terbiyesi aldığınızı göstermeniz gerekir..

Bu gelen konuk: Müdürün sicil amiri ise, o müdürde makamına oturmaz, misafirinin karşısına oturur, bu bir devlet görğü kuralıdır.. Devlet Terbiyesidir..

Kimse üzerine alınmasın: örnek : Dulkadiroğlu Kaymakamı, Dulkadiroğlu ilçe nüfus müdürüne ziyarette gitti.. Müdür bey, makamından kalkar, hoş geldiniz sayın kaymakamım diyerek kapıda karşılar yukarı odasına alır, yerini gösterir..

Devlet Terbiyesi içinde yetişen o kaymakam: asla nüfus müdürünün makamına oturmaz, geçer öndeki koltuğa oturur, Devlet Terbiyesi ve devlet adamı olma yolunda yetişen Nüfus müdürüde, Kaymakamın karşısıda makama oturmayı haya eder ve gelir kaymakamın karşısına oturur, çayını kahvesini içirir görüşecek konuları görüştükten sonra kapıya kadar yolcu eder.. devlet terbiyesi bunu gerektirir..

Veya bir başka örnek: Kahramanmaraş’ta devletin temsilcisi en büyük mülki amirimiz Valimiz Şükrü Kocatepe, örnek Valimiz Rektörümüz Fatih Karaaslan’a ziyarette gitti.. Rektörümüz gün görmüş, Devlet Terbiyesi ile yetişmiş bir insan, devlet adamı, ne yapar..

Vali beyi kapıda karşılar yukarı odasına alır, buyurun sayın valim şöyle oturun diye makamı gösteri..

30 yıllık tevlet terbiyesi ile yetişen valimiz teşekkür ederek, buyurun siz makamınıza oturun der ön tarafa bir koltuğa oturur..

Rektörümüz de gün görmüş , devlet tercübesi olan insan, oda vali beyin karşısındaki koltuğuna oturur ve çay – kahve bahane, sohbetten sonra yeniden kapıya kadar uğurlar..

Hatırlayın !..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Kahramanmaraş’a gelmişti Valilik makamını ziyaret ediyordu, Vali bey makamı gösterdi..

Başbakan : “ Orası sizin makamınız sayın valim ben şöyle şuraya oturayım diyerek geçip yandaki koltuğu oturdu.. Vali Bey ve vekillerimiz de yanına oturdu, o günü herkes hatırlar..

Başbakan RecepTayyip Erdoğan diye bilirdi. T.C. Başbakanı benim istediğim yere otura bilirim der ve makamada oturudu.. ama oturmadı.. çünkü onunda engin devlet adamlığı vardı..

Hatırlarsınız: sonraki dönemlerde yeni yetme bakanlar geldiğinde valinin makamına oturdu , bazıları ise oturmadı.. işte burada devlet adamı olma ortaya çıkıyor.. Devlet Terbiyesi ve görgü kurallarını bilmek ortaya çıkıyor.. İnsana saygı ortaya çıkıyor..

Bizim Serdar Erdoğanyılmaz , sürekli yazar: Görgü kuralları, davet adabı , nezaket kuralları diye ama kimse okumuyor galiba ki.. devlet kurallarını bilen yok..

Özellikle yeni müdürlere,  belediye başkanlarına sözüm:  önce devlet adabını bir bilene sorun öğrenin..! ayıp değil..

Devlet terbiyesi ile yetişen, Kaymakam, Vali, Bakan, Başbakan hiç bir zaman geçip sizin makamınıza oturmaz! Oturamaz.. çünkü görgü kurallarına ters, bu bir densizlikdir..

Örnek : Göksun ‘a bir bakan geldi, Kaymakamlık , Belediye, Polis ve Jandarma ziyareti var.. sizler makamınızı onlara teklif ettiğinizde geçip oraya oturmaz, bunun bir cahillik olduğunu bilir.. öndeki koltuklardan birine oturur, aynı şekilde sizinde makama oturmanız, çok abesdir.. sizde konuğun karşısına oturacaksınız, veya oturacak yer kalmadı ise ayakda duracaksınız.. çünkü o bir amirdir..

Her yerin bir düzeni vardır..

Kural ve gaideleri vardır..

Bunlara uymamız hepimiz için çok güzel olur, bir birimize saygı göstermemiz çok güzel olur, herkes bulunduğu yeri bilmelidir..

Sayın Valim Şükrü Kocatepe : “ Geç müdür bey makamına otur !, yada geç başkan makamına otur diye bilir ama siz asla oturmayın, bu bir nezaketsizliktir. Bu sizin cahilliğinizi gösteri.. siz vali beyin karşısına oturun.. kalabalık geldi oturacak yer yoksa ayakda durun !.

Bunun adına makama saygı derler, bir birimize saygılı olmayı öğrenmeliyiz.. Müdürlük ve Genel müdürlükten gelmeyen bu kuralları bilmeyeler olabilir.. ama öğreneceğiz, makama saygıyı göreneceğiz , o zaman bir birimizi çok daha iyi anlarız..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç : 20 daire başkanı atayacak, Genel Sekreter ve yardımcılarını atayacak.. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç , daire başkanlarını ziyaretinde , veya bir ilçe ziyaretinde belediye başkanları makamını gösterecek Fatih başkan: Asla o makama oturmaz, nezaket kuralı gereği makamın önündeki koltuklara oturur, ama daire başkanı ve ilçe belediye başkanı da nezaketini göstererek, başkanın karşısına oturması gerekir.. Devlet Terbiyesi bunu gerektirir , görğü kuralı bunu gerektiri.. bizden söylemesi..

Iyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co