DERYA’DA BİR DAMLADA BİZ OLSAK

DERYA’DA BİR DAMLADA BİZ OLSAK

“İnsanı insan yapan bedeni değil ruhudur,Ruhu ruh yapan aklı değil kalbidir, Kalbi de kalp yapan hisleri değil niyetidir” Nevzat Tarhan

Kabe özlemi mü’minin kalbinde hiç bitmez. Öyle ya, kim Allah’ın(cc) evine misafir olmak istemez ki! Bu nedenle de her yıl, yüzbinler, milyonlar o kutsal topraklara koşarlar…

Bu özlemden dolayı olsa gerek, dün sabah namazından sonra, Kabe’yi televizyondan izledim. Suud hükümeti, tavaf alanını iki katı genişletmesine rağmen, mü’min seli öyle bir akıp gidiyordu ki, sanki toplu sema gösterisi vardı.

Tabi insan o selin bir damlası da ben olayım istiyorsunuz.

Konuyu, hac mevsiminin kıymetini bilmeye getirmek istiyorum.

Evet, zilhicce ayındayız, yarından itibaren hacı adayları Müzdelife ve oradan da Arafat’a gitmek için yola çıkacaklar.

Perşembe günü, Arafat’ta milyonlar topluca vakfe yapıp,günahlarından temizlenip hacı olacaklar, bizlerde burada onları taklid edeceğiz, inşallah o aftan bizde yararlanacağız. Bu nedenle bu fırsata dikkat çekmek istiyorum.

MANEVİ FIRSATLAR

Maddi fırsatlar yakalamak için fırsatlar kollarız, tabi ki manevi fırsatları da iyi değerlendirmek gerek. Cuma Günleri, Kadir Gecesi, Üç aylar, Seher vakitleri, gecenin geç saatlerinde namaz kılmak gibi anlar vardır. İşte o anlardan biri de Arafe Günüdür.

Bir arkadaş anlatmıştı,  diyor ki Arafe Günü haccı ve arafatı yeniden hatırlamak için, oruç tutarım, sonra bağa gidip ihram elbisemi giyip, hacılarla beraber vakfe yaparım. Af diler….

Sonra bayram sabahı da tıpkı şeytanı taşlar gibi, namazımı kılıp, kurbanımı keserim. O mübarek topraklarda yaptığımın aynısını burada yaparak, hac anılarımı tazelerim…

Rabbim nasip eder, bir damla da aşkın gözyaşı gelirse, benden mutlu insan olmaz, inanın o gün öyle hafiflerim ki, bunu her yıl yaparım, herkese de tavsiye ediyorum…

 

DÜNYEVİLEŞMEDEN UZAKLAŞMAK

Evet, ahir zamanı yaşıyoruz. Madde daha ön plana çıktı. Nasıl çıkmasın ki, herkes, herşeyi madde ile ölçer oldu.

Ölümümüz ve hayatımız madde üzerine kurulmaya başladı.

İyilik, yardımlaşma, dayanışma v.s gibi insani özellikler unutulur oldu, ancak böyle bayramlarda hatırlıyoruz, eş ve dostları.

Oysa, fakirler, yoksullar, yetimler, mücahitler, müslümanlar hatta tüm dünyadi ki mazlumlar bizlerin yardım elinin uzatılmasını bekliyor.

İşte şu günler, hem kendimiz, hem ailemiz hemde müslümanlar için fırsat günleri.

Hani derler ya; “Ne verin elinle, o gider seninle!

Şu anda nice insanlar hac özlemi ile yanıyor(imkanları birleştirip umreye gönderebiliriz), nice insanlar bir lokma ekmek bekliyor, işsizler, evsizler, hastalar, yetimler velhasıl ihtiyaç sahiplerine tam da yardım eli uzatmak zamanı.

 

VEREN EL ÜSTÜNDÜR

Allah’a(cc) her gün milyonlarca defa şükür etmemiz gerek, çünkü veren el olmuşuz. Hadis-i Şerif’de; “Veren el, alan elden üstün!” buyurulur.

Bunun için veren el olmaya devam edelim.

Teşvik ediyorum, vicdan sahiplerini, çünkü kendim için istediğimi, mü’min kardeşim içinde istemek zorundayım.

Rabbim kimseyi yokluk, hastalıkla imtihan etmesin, çok zor! İşte bu zorluğu paylaşmak adına, insan olmak adına, müslüman olmanın gereği, yardımda yarışalım.

Bayramı bayram gibi yaşamak adına, birbirimizi Allah için sevelim.

Dua edelim, askerimize, emniyet mensuplarına, hastalara. Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co