DERVİŞİN FİKRİ

DERVİŞİN FİKRİ

Dünya’ya geldik, bize dünyadan öğretiler sundular. Okumak, üniversiteyi bitirmek, işe girmek, evlenmek, çocuk sahibi olup onları da iş güç sahibi yapıp evlendirmek, sonra torunlarla el ele parklarda yürümek…

Eee, dünyaya geliş amacımız bunlar mıydı? Hani ahret hayatımızı nasıl tesis edeceğiz?

Kendi yaş dönemimden zaman zaman örnekler veririm. Kayabaşı Mahallesinde bir evin zemin katında, yaşı yetmişlerde olan Gudümü Hoca’da okuduk. Elinin de uzun bir sopa, oturduğu minderin altında yılanlı kuyu, asık suret bir hanım. Yanına varmaya korkardık. İnanın her gece rüyalarımda o yılanlı kuyuya atarlardı beni.  Oysa onun bize öğretilerinde sevgi olmalıydı. Biz şimdi öğreniyoruz ki, O’na bir adım yaklaştığımızda O(c.c) bize on adım yaklaşacak. Yere göklere sığmayan Rabbimiz sadece biz mümin kullarının kalbine taht kuracak.

Hani şair diyor ya; “Sen Allah’ı seversen, Allah seni sevmez mi? Ömrünce hizmet etsen o ecrini vermez mi? Hiç şüphe yok. Milyonlarca la ilahe illallah diyerek bu sözlere şahitlik yapıyorum. Şükürler olsun Allah’ım(cc)…

Sonra bizi okumadan uzaklaştırdı, o eskimeyen yazıyı öğrenemeden yüksek okulu bitirdik. Sonrası sorgulanacak bir dönem.

Hayatımı anlatacak falan değilim, ya şimdiki çocuklar ve gençler nasıl yetişiyor. Acaba kaç insanımız Yaratan Rabbimizi hakkıyla tanıyor?

NEREDEN BAŞLAMAK GEREKTİĞİNİ BİLMEK GEREK

Diyorum ki, Allah’ını hakkıyla tanımayan bir insan, ona nasıl layık bir kul olabilir!

Şunu söylemek istiyorum, keşke ilkokuldan önce bizlere Allah’ın sevgi ve hoşgörüsünü, merhametini, sabrını, gazabını, yüceliğini, gücünü, kudreti tini anlatsalardı…

Keşke diyorum, okuma ve yazmaya geçmeden önce işe Rabbimizi öğretmekten başlasak, ne bereketli olurdu!

Bir kardeşimiz bana yazmış, diyor ki; “İnsan, tamamen hür ve serbest olamaz. Zira insan kendi kendisine yeterli olan ve başkasına ihtiyaç duymayan bir varlık değildir. Böyle kendi kendisine yetersiz olan bir varlığın, tamamen hür ve serbest bırakılması; aslında onu başıboşluğa, şaşkınlığa ve belirsizliğe atmak demektir.

Bu sebeple insan, mutlaka bir rehbere bağlanmak, bir görüp gözetene inanmak ve kendisini şefkatle koruyanı bilmek ve sevmek ihtiyacındadır. Yaratılıştan getirdiği bu ihtiyaç tatmin edilmezse, bu sıfatları sonsuz olarak kendisinde bulunduran ve Vahit ve Ahat olanın yerine başkalarını koyar. Zira Bir’e aşkla bağlanmak öylesine şiddetli bir ihtiyaçtır ki, aslını bulamayan, sahtesine katlanmak mecburiyetinde kalır.

Bu yüzdendir ki tarih, akıllı insanlara yakışmayacak tapınmalardan bahseder.

İnsan, inancını taşıdığı bir Yüce’ye aşkla bağlanamazsa, kendi başına kalamaz ve Şeytan’a meyleder.

GÖNÜL BOŞLUK KABUL ETMEZ

Manevi varlığımızın gıdası, imandır. Ruhumuz, olumlu, ya da olumsuz, mutlaka bir inanca muhtaçtır. Var ve bir olana inanmazsa, yaratıkların binlercesini tanrı edinmek zorunda kalır.

Bir başka deyişle, Allah’tan uzaklaşan, otomatikman, bütün yaratıkları yaratıcı bilmek mecburiyetinde kalabilir. Bu sebepledir ki, bazıları, Allah’ın sıfatlarını ve isimlerini bazı insanlara, hatta cansız tabiata bile verebiliyorlar.

Dolayısıyla, dünya tarihi gösteriyor ki, Allah’tan kopanlar, insandan hayvana, bitkiden cansız varlıklara, putlara kadar çok çeşitli tanrılar edinmişlerdir.

“Bu durum neyi açıklıyor?”

“Demek ki, insanoğlu, Allah’sız olamıyor. Doğrusunu bulamayınca, mutlaka kendisine bir başka tapacak şey icat ediyor.

Şair ‘in dediği gibi;

“Beşerin böyle dalaletleri var

Putunu kendi yapar, kendi tapar…”

İşte bu ihtiyaç için, herkesin herkese, Rab’bimizi tanıtması ve sevdirmesi gerekir. Tabii ki, anne babanın çocuklarına Allah’ı anlatmaları, temel bir eğitim görevidir.

Çocuklarının gelişmekte olan iç dünyalarını sağlam ve tutarlı kılabilmek için başka bir yol yoktur. Çünkü Allah inancının boşluğu, başka hiçbir şeyle doldurulamıyor.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co