Derslik Sayımız Artıyor Ama

Derslik Sayımız Artıyor Ama

Geçen hafta içerisinde Şirikçi Petrol’ün açılışına davet edilmiştik. Sayın Valimiz Kocatepe’de açılışı geldi. Biraz şaşırdım! Çünkü kendisi açılışlara gelmeyen birisi, biliyoruz. Sonra niçin geldiğini açılış konuşmasında bizlere aktardı. Şirket yetkililerinden ilimize bir okul yapmalarını istediler. İnşallah bu arzusunu ilgili firma yerine getirir, kentimiz güzel bir okula daha kavuşur.

Yıllardır ilimizde derslik sayısının azlığına dikkat çektik. Her sınıfta 60-70 kişi okuyor, eğitim başarımız bu nedenle düşüyor v.b anlattık, Şükrü Kocatepe valimiz şehrimizi atandığında sevindik. Çünkü kendisinin bir eğitim dostu olduğunu biliyorduk. Gittiği her ilde bu konuda çalışmalar yapmış, daha çok bu yönü ile tanınıyordu. Nitekim Kahramanmaraş’ta da aynı çalışmasını sürdürdü. Şimdi kalabalık sınıflarda ders vermiyoruz. Ciddi bir rahatlama oldu. ‘GO’ Petrol Pazarlama Şirketi de valimizin istediği gibi bir okul yapar ve rahatlamayı sürdürürüz. Çünkü daha ilimizin çok sayıda yıkılıp yapılması gereken okulları var. Bu okulun yapılması için Ali ve Muhammet Şirikçi kardeşlere de görevler düşüyor. Bekliyoruz.

HAVA SICAK, ORUÇ ZOR!

11 Ayın Sultanı mı desem, nefsimizin terbiyecisi mi desem, ruhi hastalıklarımın ilacı mı desem, siz ne derseniz deyin, mübarek Ramazan ayına çok şükür ulaştık…

Tabi Temmuz ayı boyuncu oruçlu olacağız, 18 saate yakın aç ve susuz kalacağız, kolay olmayacak. Nefsimize gem vurmak hiç de kolay değil. Ancak oruç tutmanın Allah katındaki değerini düşündüğümüzde, kendi adıma Ramazan ayının yaklaşması bana büyük heyecan veriyor. Kâbe’ye, Mescidi Nebeviye yaklaştığımda da aynı heyecanı duyuyordum.  Oruç ile Âşık, Maşukuna sevdasını riyasız olarak  anlatma fırsatına kavuşacak.

HZ. Ali, “ Sıcakta oruç tutmayı çok sevdiğini anlatır. Sıcakta oruç tutmak beni yaşama bağlıyor mealinde sözler söyler.

Orucun sevabı sınırsızdır biliyoruz, bu nedenle Müslüman kardeşlerimiz evde çocuklarını Ramazan’a hazırlamalı. Sofralarımız misafirsiz kalmamalı.

Fakir, yoksul ve muhtaçlar, özellikle misafirimiz olan Suriyelilere kucak açmalıyız, onların duasını almalıyız.

Elbette misafir ağırlamak kolay değil ancak, Rabbimiz inşallah bu mümin kardeşlerimizi kucak açtığımız için bize rahmet edecektir.

OĞUZ PAKÖZ’ÜN YENİ KİTABI ÜZERİNE

Oğuz Paköz, son kitabının imza günü için Dedeoğlu Konağında, kitap dostlarını bir araya getirdi. Sağ olsun nezaket gösterip bizleri de misafir etti. Çok istememe rağmen katılamadım. Ancak, bu değerli Maraş Sevdalısı ağabeyimiz için bir şeyler yazma gereği duydum. Öncelikle davetine icabet edemediğim için bizi affetsin diyorum.

Sayın Paköz’ün renkli bir kişiliği var, hayat hikâyesini de bizlerle bağ evinde paylaşmıştı. O, birikimlerini kendini biriktirmedim, ait olduğu Maraş halkı ile paylaştı. Sadece kitapları ile bizi buluşturmadı, iki ayda bir çıkarttığı Alkış Dergisinde  yazar ve çizerleri buluşturdu. Öyle kitap ve dergi çıkartmak kolay değil. Fedakarlık ister.

Şunu söylemek istiyorum, Oğuz Paköz gibi, edebiyatımıza yatırım yapanları ayakta alkışlamamız gerek. Geçen de yazdım, Şairler şehri Kahramanmaraş’ın her evladı bir güzel adamdır. Oğuz ağabeyimizde adam gibi bir adamdır.

ALPERENİN BAĞINDA

Yaz geldi, Maraşlılar bağlara(yaylara) çıktılar. Yazar ve eğitimci Cevdet Alperen hafta içinde bizleri Kekik Yaylasındaki bağına davet etti. Yanımızda dershane müdürleri ve bazı gazeteciler de var. Bağda çay içilirken, söz dönüp dolaşıp eğitime geldi. Dershaneler kapanacak mı, devam mı edecek. Yeni özel okullara hangi teşvikler verilecek v.b.

Gördüğüm şu, eğitim yatırımcıları bir arayış içinde, zannederim yakın zamanda birkaç yeni şirket okul yapımına başlayacak. Ataklar yapılan girişimler yeterli değil gibi geliyor bana. Özel okullaşmayı hep savundum ancak bunu yapmak için el birliği, güç birliği gerekiyor. Maraşlılarında en zayıf olduğu konu budur diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltin, her şeyde olduğu gibi bu konuda da inşallah geç kalmayız. Haydi hayırlısı.

Ramazanı şerifiniz ve yapacağınız işler hakkımızda hayırlara vesile olsun.

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co