Dershaneler Okul Olur mu ?..

Dershaneler Okul Olur mu ?..

Dershaneler Okul Olur mu ? ..

Dershanelerle ilgili olarak biri başbakan Recep Tayyip Erdoğan : yanlış bir bilgi verdi bunun üzerine 3 yıldan beri devam eden Dershaneler kapanacak sözü yine gündeme geldi.

Uzun süredir dershanelerin kapatılıp kapatılmayacağı tartışılıyor. Bazı kesimler dershanelerin ihtiyaç olduğunu, bazıları da dershanelerin kapatılması kararını destekliyor.     Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershanelerin kapatılması konusunda son tarihi verdi ve tartışmalara noktayı koydu. Dershaneler okul olacak. Yada kapanacak ama nasıl ?

“Dershaneler 2016 yılı itibariyle özel okula dönüşecek.”

Bakan Avcı, dershanelere 2014 yılı itibariyle dershane ruhsatlarının yenilenmeyeceğini,3 yıl içinde okula dönüşeceğini böylece de Dershanelerin  kapanacağını söyledi.

Avcı, “Özel okul kriterlerini karşılayanlar özel okula dönüşecek, karşılamayanların hazırlanması için de 3 yıl süre verilecek, bu süre zarfında açık lise statüsünde eğitim verebilecekler” dedi.

Mesele de burada : Dershaneler Açık Lise veya Açık Okul mu , Yoksa Eğitim Kooperatifimi ? olacak ?.. yada Anadolu çocuklarının önü kesilecek.. Dershane arka bahçesinde çok mesele var ama bugün yazılamıyor !..

Bakan Avcı, basında yer alan iddiaların aksine ‘dil, KPSS veya sürücü kursları ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmayacağını da sözlerine ekledi. Bunlar aynen devam edeceklerdir diye de ilave etti.

Bakan’ın konuşmasından satır başlarını çıkardım..

Dershane Müdürü veya Sahibi arkadaşlarıma : bu yazımızı iyi okusunlar !..

Önümüzde ki Seçenek, şunlar iyi dikkat edin !..

Eğitim Kooperatifi

KPSS ve Dil kursu(İçinde tüm dershanecilik faaliyeti bulunan)

Merdiven altına inme..

Bahçesi olan Dershanelerin Okul olması- Olmayanlar ise : Açık Lise olacak ve Dershane gibi ders vermeye devam edecek..

2016 yılı yani önünüzde 3 yıl var: o zamana kadar köprünün altından çok su akar çok karar değişir , ben bu kararında değişeceğine eminim…Dershanelerin adı değişecek ama kapanacağına inanmıyorum..

Dershane olmazsa ne olur ?…

8 Yıllık kesintisiz eğitim , Anadolu çocuklarının önünü kesti, İmam Hatip Liselerini kapatacağız derken, Anadolu da köy kemsinden lise bitiren öğrenci sayısı bir elin parmakları kadar bile yok..

Son 10 yıldan beri ise : Bu açığı Dershaneler kapatmakta, köy çocuklarının Üniversiteye gitmesini sağlamak için bire bir eğitimle çocuklara bir üniversite kapası açıyorlardı. Belli ki bu Derin Devleti rahatsız etti, Dershanelerle bu kapı yeniden kapanıyor..

4 yıl köyünde okuyan çocuk, sonra orta okul için bir 4 yıl daha köyünde okuyacak, sonra şehre geldiğinde bu çocuğun lise okuma şansı yoktur..

Ben bugüne kadar binde bir görülse de okuyanı görmedim.. Diyelim İHL yatılı girdirdik, bu çocuk liseyi bitiremez, öğretmenlerin himmeti ile liseyi bitirmesini sağladık, bunlar açık öğretim’e bile giremezler.. çünkü temel yok..

Dershaneler bu temeli veriyordu, şimdi onları kapatıyoruz !..

Dershaneleri mi kapatıyoruz, yoksa Anadolu Çocuklarının okuma hakkını elinden mi alıyoruz ?..

70-80 kişilik sınıflarda,” Ali topu at- Suna İp atla “ ile geçen 4 yıl sonunda bizim çocuklar , orta okulda okuyamaz, lise de okuyamaz ! Üniversite hak getire , bir birimizi kandırmayalım..

Türkiye deki sistem ve Derin Devlet Yapısı : Anadolu Çocuklarının okumasını istemiyor, bizde bunun önünü kesmek için Dershaneleri ve yardımcı yayınları yasaklıyoruz diyelim , kelime tam yerine oturur..

Bize : Hizmetçi, tarlada amele, apartmanda kapıcı, Bakkal’a çırak,belediye de çöpçü, inşaat da el altı, hamal , askerde Mehmetçik gerek biz bunun için Dershaneleri kapatıyoruz diyelim kelime doğru olacaktır..

Bir yandan 12 Yıllık kesintisiz eğitim diyeceksin, onlarca sınav koyacaksın, sonra da daha fazla eğitim almanızı yasaklıyoruz diyeceksiniz ? bunun neresi mantıklı biri bana göstersin..!

8 yıllık eğitimden önce Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesinin 13 bin öğrencisi vardı, bunların tamamına yakını Üniversiteye gider, Doktor, Hakim, Savcı, Mühendis olur o tarih de Kahramanmaraş ÖSS de 17 sırada idi, 8 Yıllık Eğitimden sonra Kahramanmaraş İHL öğrenci bulamaz oldu, meslek okulları kapandı, Kahramanmaraş eğitimde 72 sıraya geriledi.. Kesintisiz eğitime Dershane faktöründe kaldırırsak 81. Sıra bugünden hayırlı olsun..

İyi günler
16 Kasım 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co