Dershaneler Eğitime Devam Edecek

Dershaneler Eğitime Devam Edecek

Lise son sınıf ve Mezun öğrencilerle 100 bin çalışanı ilgilendiren karar Anayasa mahkemsinden

“Dershaneler Eğitime devam “

ANAYASA Mahkemesi (AYM), binlerce öğretmeni ve öğretim kurumunu yakından ilgilendiren 1 Eylül’de dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı dün oyçokluğu ile iptal etti.

AYM’nin iptal kararını yarın Resmi Gazete’de yayımlayarak açıklaması bekleniyor.

Kararın gerekçesi ışığında 1 Eylül’de dershaneler kapanmayacak, dershaneler eğitim hizmeti vermeye devam edecekler. 1 Eylül’den itibaren okul olma hakkına kavuşmuş olan dershaneler mağduriyet oluşmaması için yine okul olarak devam edebilecekler. Okula dönüşmemiş dershaneler de mevcut hallerinde kalabilecekler. Gerekçeli kararın hemen yayımlanmasında da mağduriyetlerin önlenmesi amaçlandı. AYM’nin oy çokluğu ile alınan kararda şu noktalara dikkat çektiği öğrenildi:

“Anayasa’nın 13. maddesi hak ihlallerinde hangi durumlarda sınırlanacağını belirtmektedir. Bu yasa bu sınırlara uymamaktadır. Aynı şekilde 42. maddesi eğitim ve öğretim hakkının özgürce kullanımını sağlamaktadır. Yasanın bu maddeye de aykırı olduğu görülmüştür. Çalışma özgürlüğü, girişim hakkını düzenleyen 48. maddeye de aykırılık görülmektedir.

Kahramanmaraş’ta Dershaneler Devam

Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı resmi gazetede yayılanmasından sonra Kahramanmaraş’taki faliyet gösteren Dershanelerin eğitim ve öğretime devam edeceğini belirten KARDERBİR Başkanı İbrahim Gülsu,” Kararı bekliyoruz, karardan sonra yeniden kayıt yapmaya başlayarak dershanecilik faaliyetlerimize devam edeceğiz,” dedi.

Kararla birlikte : Kahramanmaraş Dershaneler Birliği yönetim kurulunu toplayarak basın bir açıklama yapacaklarını, okula dönüşmek için yapılan müracatların ne olacağını bilemiyoruz, kararı bekliyoruz, ama Dershane eğitimi devam edecektir,” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co