Dershane gitti- Evhane geldi !..

Dershane gitti- Evhane geldi !..

Dershane gitti.

Evhane geldi !..

Bu yazımı : Sakin, sessiz, huzur içinde bir oda da okuyunuz !..

Biz kişileri değil: Kurumları cezalandırıp hüküm veren bir devletiz..

Milli Selamet Partisi, Milli Nizam partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisini kapattık.. kapattık ta ne oldu ? Kuruma ceza verince fikir öldü mü ?

O fikir ve düşünce : Ak Partiyi çıkardı 13 yıldan beri ülkeyi yönetiyor..

Ak Parti hükümeti çok güzel yaptığı hizmetler var !.. bunları saymak için bir kitap yazmak gerekir, ancak eğitim ve Dershaneler konusu Ak Partinin karnının yumşak yeri !

Fetullah Gülen Cemaati ile mücadele edeceğim derken, Türkiye deki 4 bin 500 civarındaki dershaneye kapan emrini verdi. Parti kapatmakla bunun ne farkı var !..

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Dershanelerin dönüşümü kapsamında 2 bin 206 kurum dönüşüm için başvuru yaptı. Bunlardan 2 bin 174’ünün müracaatı kabul edildi. 118’i resmen başka bir kuruma dönüşmüş ve faaliyete başlamış durumda. 104 temel lise, 3 Anadolu lisesi, 2 okul öncesi eğitim gibi, toplamda 1 tane de ilkokul var” dedi.

Bugün için 104 Dershaneye resmen okul izni verilirken, 2 binden fazla dershane bekliyor, bir o kadarı ise hiç müracaat etmedi..Anayasa mahkemesini bekliyor..

Bakanın dünkü açıklaması bu !..

Türkiye deki 873 bin öğretmenimiz çok iyi bilir ki : 30 kişilik bir sınıfa aynı dersi anlattığı halde, sınıf da 3-5 kişi çok iyi anlar, 10 kişi yüzde 50 anlar, 10 kişi yüzde 25 anlar geriye kalanlar ise çok zor anlar ek ders verilmesi gerekir..

Herkesin anlama kabiliyeti bir değil, Allah herkesi farklı yaratmış, Devlet okulları veya özel okulların yanına ek ders şart anlamayan çocuklara defalarca aynı konuyu anlatmak gerekiyor.. anlatacaksın ki anlasın !..

İlk okul öğretmenleri çok iyi bilirler: aynı gün derse başlayan çocuklardan bir bölümü 3 ay sonar okumayı söker bir bölümü 4 ay sonra bir kısmı ise okul bittiği halde 1. Sınıfdan ikinci sınıfa geçtiği halde okumayı sökemez !..

Bazısı ise : benim gibi ilk okulu 10 yılda bitirir yine okumayı sökemez ama sonra bir kırılma noktası ile okur yazar konumuna gelir.. bunun örneklerini çok görmüşüzdür.. bu da ne demektir.. Ek ders ve dershane şart !..

Bu genel bilgiden sonra şuraya geliyorum:

Anayasa Mahkemesi ne der bilemiyoruz ? ama :

Kapanan Dershanelerin yerine: Evhaneler kuruldu bile !..

Komşumuz Ramazan ağabey var, oğlu Üniversite sınavında bayılmış dolayısı ile barajı bile aşamamış, aslında iyi bir öğrenci Mühendislik fakültelerine gidecek bir çocuk , okulu, yani lise bu yıl bitiyor, şimdi biz ona dershane aramaya başladık..

Dershaneler dönüşüm lisesi için başvurmuş öğrenci kayıt almıyor..

Bu gencin ders alarak Üniversite sınavına 2016 hazırlanması gerekiyor.. çözüm çözüm derken, aynı konumda olan 10 aile öğretmen tutarak, bu işi bir evde çözme kararı almış Ramazan ağabeyin oğlunu da oraya dahil ettik..

Dershaneler: Kamera sistemi ile gözetlenen, öğretmen ve hizmetli çalıştıran, güvenli bir ortamda eğitim veren , devlette KDV ve gelir vergisi veren kurumlarken, dershaneleri kapattık ama 2 yıldan beri devam kapatma söylemi: Eğitimi Merdiven altı eğitim soktu  ve evhaneler devreye girmeye başladı.

Erkek çocukları için neyse de : bir evde genç bir kızla genç bir öğretmeni baş başa ben düşünemiyorum ? düşünen varsa !.. sonucuna katlanır..

Kayıt altında olmayan: evhaneler de : fuhuş, içki, sigara, başta olmak üzere her türlü kötülük olur, çünkü sorumlusu yok.. bunun sorumlusu da eğitimi merdiven altına gönderen kişilerdir..

Hükümet: Dershaneler konusunda geri adım atarak mutlaka yeni düzenleme ile dershanelerin açılması gerekir..

Bu yazımı kesip saklayın 2023 yılına gelmeden Türkiye de Dershaneler yeniden açılacaktır.. ben idda ediyorum, Dershaneler yeniden açılacaktır..

Evhanelerde: Merdiven altında hamile kalan kız çocuklarının haberlerini bir süre sonra gazetelerde okumaya başlarsınız..

Uyuşturucu, fuhuş , alkol ve her türlü rezilliğin haberlerini bir süre sonra okumaya başlarsınız, bütün bunlardan sonra : Hükümet yeniden özel eğitim ve kurslara kapıları açmak zorunda kalacaktır..

Belki adı : Dershane olmayacaktır.. Özel Eğitim Kurumu Olacaktır.. ama bir süre sonra yeniden açılacaktır..

Sen devletsin, denetle , bırakıp kaçmasın diye banka teminatını al, yanlış yapan müdürü , öğretmeni yakala hapse at ama kuruma ceza vermek yanlıştır.. Dershane bir ihtiyaç, bunu kapatırım demek kadar saçma bir uygulama olamaz..!

Bir sürücü trafik kazası yaptı: o zaman cezayı araca verelim, sürücü serbest aracı ezerek yok edelim !.. aracı ezelim, kıralım.. böyle bir  mantık olamaz , olmamalı 2023 giden Türkiye bu olamaz.. 2023 Türkiye’si teknoloji ve uzay alanında yarışmalıdır..

Sözün özü : ben idda ediyorum, bu yazımı kesip saklayın Dershaneler 2023 varmadan yeniden açılacaktır.. çünkü bir ihtiyaçtan doğmuştur.

Onun için : Kurulu düzeninizi dağıtmamanızı tavsiye ederim..

Belki adı dershane olmayacak ama özel eğitim, özel takviye kursları kendiliğinden yeniden gelecektir..

Bugün ücretsiz kurs verenler var , buna da yasak diyemezsiniz ya !

Bir çok eski dershane :”Ben ücretsiz takviye kursu vereceğim” diyor buyurun yeni şekli ile dershanelerimiz, evhanelerimiz geliyor bile.. Allah ömür verise 2023 den önce dershanelerimizi yeniden açacağız..

İyi günler

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co