Derin Devlet Ak Partiyi Kullanıyor mu ? 2

Derin Devlet Ak Partiyi Kullanıyor mu ? 2

TBMM Yasa çıkarır, kanun çıkarır : Hakim ve Savcılar bunu uygular !

Bir memur hakkında soruşturma yapılacaksa : ilin valisinden izin alınması gerekir..

Devletin üst kademe yönetimi: Cumhurbaşkanı, Valiler, Kaymakamlardır..

Hükümet Üyeleri : TBMM ülkeyi kanun çıkarır yönetmelik çıkarır atanmışlar da ülkemize merkezi hükümetin kanun ve yönetmelikleri ile yönetirler..

Ama Türkiye de bu böyle değil, bizde eline yetki geçiren ihtilal yapmaya kalkar..

Olağanüstü durumda geçici olarak hukukun askıya alınması… Şimdi ona benzer bir durumdayız. Halbuki modern anayasal rejimlerde, sıkıyönetim hukuksuz yönetim demek değildir, yine hukuk çerçevesinde yönetimdir. Sadece hukukî güvencelerin öngörülen ölçülerde kısıtlanabileceği rejimlerdir.

Devletin yatak odası vardır..

Dış işleri bakanlığı, İç işleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı devletin yatak odasıdır. Buradan dışarı bilgi sızmaz..

Ama Türkiye’in yatak odası Taksim meydanına çıktı..

Oysa : Adana da Polis – Pareler yapı savcı hakim ve polisi devletin kuruluşu MİT ‘in yatak odasına giriliyor..“Paralel Devlet Yapılanmaları” diye bir tanımlama yapıp bunların hassasiyetle takip edilmesi talimatı verdi.

Dış güçlerin beslediği derin devlet yapısı ülkemiz üzerinde oyun oynamaya devam ediyor ama bunu biz göremiyoruz..

Bu, Türkiye’deki devlet pratiği açısından alışılmadık bir durum değil. Yine devletin düşmanı olarak tanımlanan grupların, devletçe kovuşturulmasıyla, takip edilmesiyle karşı karşıyayız. Bu, Türkiye’deki devlet anlayışının AK Parti döneminde de değişmediğini gösteriyor.

İktidar oluyorsunuz ama mülktedir olamıyorsunuz..

Derin Devlet diyor ki : Ben sizinle top gibi oynarım.. var mı ihtirazın ? hemen Polis, Asker, Hakim, Savcı STK kafanda celladın kılınıcı gibi sallanıyor..

AK Parti başlangıçta demokratikleşme adımları attıysa da son 2-3 yılda bunların hepsini geri almaya dönük bir eğilim içine girmiş görünüyor. Bunun başka bir anlamı da AK Parti artık fabrika ayarlarına dönmeye başladı olarak görülüyor.. olsa da derin devlet ak partiyi kullanıyor..

Türkiye’nin sivil aktörlerin devletle özdeşleşmesini, devlet gibi düşünmeye başlamasını,¨devletlu¨ hale gelmesini anlatmak için kullanıyorum ben bu deyimi. AK Parti de fenafil devlet oldu. Devlette eridi, yok oldu, onunla entegre oldu.

Dünya da demokrasinin bir tarifi ve tanımı da yoktur..

Demokratik barışçı muhalefetin bütün araçlarıyla kullanılması lazım. Belki yeni siyasi oluşumlara ihtiyaç var. Ama çok kötümser olmayıp şöyle de düşünebiliriz. AK Parti bu dönemi bir şekilde atlattığında kendini toparlayabilir.

1 Kasım seçimleri bunun için bir milattır..

Başlangıçtaki durumuna dönmese de şu anki imajını bir ölçüde düzeltebilir. Demokrasiye yeni bir katkı beklemiyorum. Gerginliği azaltıp yavaş yavaş normal bir sürece geçebilir. Ve bu muhtemeldir.

Derin Devlette rağmen : Halkımız huzur ve güven istiyor, ekonomi güven istiyor.. bugün güçlü olmak zorundayız..

Bu kadar emniyet müdürünü kısa sürede görevden almak, savcıların hakimlerin yerini değiştirmek normal şartlarda toplumda çok ters karşılanır. Ama “Devletimiz o kadar büyük bir tehlikeyle karşı karşıya ki! Çeteler tarafından içten fethedidi. Hatta bu uluslararası bir komplonun parçası¨ derseniz o kadar ters karşılanmaz. Zaten bu epey bir zamandır planlanıyordu, normal şekilde yapılamayacaktı. Olağanüstü hal ilan edimesi lazımdı. Böyle birşey de olabilir.

18 Nisan 2015 de Almanya’ya gittiğimizde biz bu planın bir parçasını orada görmüş ve yaşamıştık..

Cemaatin tasfiyesi kimin planı peki?

Cemaat epey zamandır devlet tarafından düşman olarak kodlanmıştı. Ben AK Parti devletleştikçe bu rolü üstlenmeye başladı diye düşünüyorum. AK Parti devletin bir projesini gerçekleştiriyor şu anda.

Kendi adına olduğu kadar devlet adına da hareket ediyor, belki derin devlet de diyebiliriz buna. Ama Derin Devlet Türkiye’nin hiçbir zaman kalkınmasını istemez..

İstemedi de : Her zaman bir A bir B planı vardır.. onu uygular biz oyuna gelmeyelim birlik olalım, güçlü olalım.. 1 Kasım da hükümetin güçlü çıkması gerekiyor..

Derin Devletin istediği 1 Kasım seçimleri sonrasında Ak Parti CHP hükümeti kurdurmaktır..

İyi günler

Devamı yarın

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co