Dereyi görmeden paçayı sıvamak

Dereyi görmeden paçayı sıvamak

Çok hızlı tepki gösteriyoruz, sonra pişman olacağız bakın benden söylemesi !..
Bizde bir ata sözü var : “ Dereyi görmeden paçayı sıvamak !..
Akif Arslan: “Atalar işi yokmuş hep laf söylemişler,” der… ya demesine de öyle olsa !..
Ama atalar hep haklı çıkıyorlar..çünkü biz çok hızlı tepki gösteriyoruz.. doğru olan da tepki gösteriyoruz , olmayana da tepki gösteriyoruz..
Türkiye de bir bir yalan söyler: sanal medya , internet ile bırakın Türkiye dünyanın ömür ucundaki Türk bunu konuşmaya başlar o da oradan tepki gösterir niye tepki gösterdiğini de bilemediği için her şeye tepki göstererek kızmaya devam eder.. çünkü biz kızan tepki gösteren bir toplum olduk..
Bugünlerde : Partilerde aday adayı yarışı var, yada bir ilçe için çıkan aday var, hemen ona tepki gösteriyoruz: “Bundan başkan olmaz!” diye ilave ediyoruz..
Peki Belediye Başkanı adayının bir tarifi var mı ? ..
Ya o adam kim oluyor ki ! : ondan belediye başkan adayı olsun !..
Bizim adayımızı belediye başkanı adayı yapmadı ya : bu parti bitti !..
Hani şu internette tıklama rekoru kıran, televizyon da haber olan, sonra dizi filmlere bile konu olan : “Bas git oğlum bak !” filmi var ya işte onun gibi.. adam diyor ki , bizim adayı göstermediler ya bunlar bitti !..
Onlara gününü göstereceğiz
Haydi be : bas git işine !”
Neyse kızıyoruz, hem de ne kızma, “ Ulan seni maf ederim”
Asarım , keserim, yemedi mi ? : “Ulan seni mahkemede süründürüp öldür mü !”
Biz kızarız tepki gösterip, bunun yaparken de fincancı katırlarını ürkütürüz.. hızımızı alamazsak : Yüz yüze bakamayacağımız hakaretleri , küfürleri yaparız.. ya sonra ?..
Bir gazeteci bir konuda eleştiri yapmış: Eline sağlık diyen üç beş kişi arar.. haklı bulur, oysa yanlış bir söz çıkmışsa çok fazla kişi arar ve tepki gösterir, sebebini de sormaz..
Hırsla kalkan zararla oturur sözü meşhur dur..
Öfkesine : gem vuramayan kişilerle cezaevleri doludur !..
Eleştiriden mutlaka ders almak gerekir..
Bir dost bana : “Bu ne biçim göbek !.. Kilo ver !..” diye söyledi..
Söyleme şekli hoşuma gitmedi, çok kızdım kalbini kırdım.. ama adam haklı, ayakkabımı giyemiyorum, çoraplarımı giyemiyorum, lavabo ihtiyacımı rahat gideremiyorum, rahat bir uyku çekemiyorum.. üstelik de 35 kilo fazla yük taşıyorum..
Biz peki efendim diyemedik.. çünkü eleştiriye hazır değiliz..
Kendim için söylediğim sözler umuma mahşerdir.. biz eleştiriye hazır olalım..
Önceki gün akşam bir yemekteyiz: Bizim masadan biri :”Benim resmimi çekmen ismimi yazman, ikide bir söylenip duruyor.. aklı sıra takva sahibi olduğunu söylemek istiyor.. bende tepem attı: “korkuyorsun niye geldin gelmeseydin ! “ diyerek tepkimi ortaya koydum..
Oysa baş üstüne efem diyerek geçire bilirdik. Kızmaya ne gerek vardı..
Biz kızmasında , sevmesini de bilmiyoruz, hoş görü sahibi değiliz..
Kendimi ön plana atıyorum kimse üzerine alınmasın diye ama şunu da açık ve net söylemek istiyorum ki : Bizim adam olmamız için 3-5 fırın ekmek yememiz gerekiyor..
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, oysa acı söz ken sahibine zarar verir.. diyen atalarımız bugün ile dün arasında bağlantıyı çok güzel kurmuşlar..
Dün gitti, bugünü yaşıyoruz, Yarın olmaya bilir ?
Dün gitti, getirmek mümkün değil !..
Bugün yaşıyoruz, ne yaparsak o bizim için bir kar olarak görülüyor..
Sabaha çıkarmıyız , çıkmaz mıyız onu bilemiyorum, yarın bizim için olmaya bilir.. onun için biz bugüne bakalım, bugünü yaşıyoruz, yarın olmaya bilir..!
Sevgili dostlar bir birimizi sevelim: sevelim ki sevgi çiçekleri her yeri kaplasın, aksi halde bir birimizin eksiğini ararsak sürekli : Kedi , köpek misali didişir dururuz !..
İyi günler…
17 Aralık 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co