Demba ba

Demba ba

Demba ba

Ömer Faruk Şirikci !..

Önceki gün bir düğündeyim: tahmin ediyorum 3 yaşında bir çocuk,”Dem baba! Dem baba “ diye tempo tutmuş oynuyor !..

Önce ne dediğini anlamadım: sonra kulak verdim ki Beşiktaşlı Futbolcu Demba ba ‘ın iyi bir taraftarı olmuş, sevimli mi sevimli bir çocuk..

Biraz sohbet ettik: Dedenin adı ne diyorum, çocuk “ Baba “ diyor, çünkü evin içinde kendinden başka herkes dedesine “ baba “ dediği için oda baba diyor.. burasını anladım..

Peygamberimizi, Allahımızı sordum : maalesef , Beşiktaşlı futbolcuların tamamını isim isim biliyor ama dedesini, nenesini, emsinini , dayısını bilmiyor..

Üzülerek eve gittim: Vay bizim neslimiz ne hale geldin diyerek çok üzüldüm..!

Pazar günü sabah kahvaltımızı yaptık, hanım ve çocuklarla Sultan Abdulhamithan camiine “Yedi yaşındayım namaza başlıyorum” çocuk şenliğine aile boyu iştirak ettik..

Demba ba ve Ömer Faruk Şirikci hoca efendi !..

Ne alaka diyeceksiniz, bir futbolcu bir hoca !..

İşte tam burada : Ömer Faruk Şirikci hoca efendiye bin kere değil milyon kere teşekkür etmemiz gerekiyor..! yavrularımıza Allah dedirtti..

5 yaşındaki Bera ağabeyin elinden tuttuk camiye geldiğimizde bizi : Onikişubat belediyesi minikler mehter takımı karşıladı..

Yaşları sanıyorum en fazla 8 olan minikler bizi öyle bir karşılama töreni yaptı ki : Kendimi Cumhurbaşkanı gibi his ettim.. bir ara heyecana kapıldım, Suriye’ye savaşa bile gitme duygularım kabardı..

Yürüyüşüm bile camiye girerken değişti.. bir Osmanlı olduğumu hatırladım..

Tahmin ediyorum 10 bin kişilik Sultan Abdulhamithan camide Anne ve babaları çıktığımız zaman 3 bin üzerinde minik yavrumuz camiye gelmişti.. yarısı kız yarısı erkek..

Düğündeki çocuk gibi : Dem baba  dem baba “ Demba ba” demiyorlardı ama Allah diyorlardı, Peygamber diyorlardı.. anne ve babalarını dedelerini çok iyi biliyorlardı..

7 yaşında ilk defa kendi yaşları ile namaz kılmak üzere : saf tutan çocukları: Anne ve Babaları camii duvarına yaslanarak, göz yaşı içinde izlediler..

İmam çocuk, müezzin çocuk, dua eden çocuk, kur’an-ı kerim okuyan çocuk , böyle olunca :” Türkiye daha ölmedin, gelecekten umut karım,” diyerek akşamki üzüntümü unutu verdim.. hele o kızımızın duası kulaklarımda çınlıyor halen..!

Namaz, dua, sonra camii bahçesinde eğelence, Büyükşehir, Dulkadiroğlu, Onikişubat Belediyesinin kitap , bisiklet, yiyecek, içecek ikram hediyeleri ile camii bahçesini bir anda panayır ‘a çeviren çocuklar gönüllerince eğlendiler..

Buradan: Ömer Faruk Şirikci hocama bir kere daha teşekkür ediyorum, büyük bir organizasyon ‘a imza attı, büyük bir tören hepsinden önemlisi bu kadar yavruya bu kadar hediye ve ikram ile camiinin sevdirilmesi çok önemli.. Çocukların camiye gelmesi önemli..

Fransız ünlü fizikci Antonie Henri Becguerel: ölüyor, hatta ayak bölümü ölmüş, son nefesini veriyor, yanındakiler 12’nin kare kökünü sorduğunda ölürken: 144 diyerek ölüyor..

İnsan neyle meşgul olursa ölürken de maalesef ki onunla ölüyor: Demba ba diye büyüyen çocuk ölürken, Demba ba diye ölecek, Allah – Kur’an Peygamberimiz diyen yavurumuz ise son nefesinde Allah diyecek..

Bu gece Berat Kandili !

Demba ba diyerek yavrusunu elinden tutup futbol sahalarına koşanlar, bugün aynı öz veriyi gösterip, yavrusunun elinden tutup camiye gele bilecek mi ? ..

İşte olaya bu cep den baktığımızda : Ömer Faruk Şirikci hocama bir kere daha teşekkür ediyoruz, Berat Kandili öncesinde böyle güzel bir organize yaptığı için..

Bazı sapıklar var: Çocuk camiye gider mi ? derler..

Çocuk : Camiye gitmezde !, Futbol maçına mı ? gider ! düğüne mi ? gider !, top oynamaya mı? gider !.. Çocuk her yere gider ama camiye gidemez mi ? zihniyeti karşısında bir kere daha alkışlıyorum..

Facebook da bir çocuk soruyorlar: Üzümü yersin, pekmezi içersin, sirkesini içersin,  peki niye şarap içmezsin ?

Çocuğun cevabı: İneğin, sütünü içersin, etini yersin, yoğrduğunu yersin, peki niye bokunu yemezsin ?  diye soruyu soran adama soru ile cevap veriyor..

Mesele olan burada: Çocuklarımıza doğru bilgileri , iman bilgilerini, hısım akrabalarımızın isimlerini , öğretmemiz gerekiyor..

Gençlere soruyorum: Emisini, dayısını, halasını, yakın akrabalarını isimlerini bilmiyor, tanımıyor ama, tüm futbolcuların, dizi oyuncularını, şarkıcıların isimlerini biliyor..

Yediş yaşındayım namaza başlıyorum, benim için çok önemli bir proje Türkiye de bir ilk bunun devam etmesinden yanayım..

Türkiye yayılmasından yanayım..

İyi ve güzel olanı alkışlayalım..

Çocuklarımıza: Demba ba yerine : Allah diyerek konuşmayı öğretelim..

Bu vesile ile: Bugün akşam idrak edeceğimiz Berat Kandilinizi tebrik ediyorum, mutlu kandiller diliyorum, Berat kandilini de beratınızı alan kullardan olmanızı diliyorum.

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Demba ba” için bir cevap

  1. EMRULLAH BALBABA dedi ki:

    Hissiyatımızı gönül katarak kaleme alan Bekir DOĞAN kardeşimize saygı ve muhabbetler olsun. Şükür ki derdi aynı olan hissiyatı hassasiyeti aynı olan insanlarımız var. Beraetimiz mübarek olsun. Alemi İslamın birliğine beraberliğini müslümanların izzer ve şereflerinin ihyasına yeryüzündeki tüm zulmün bertarafına vesile olur inşallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co