Değiştiremediklerimiz

Değiştiremediklerimiz

Uzun süredir gazeteye gelememiştim, arkadaşları özlemişim. Yerel gündemi ancak internet sitelerinden takip edebiliyorum. Gündemi herkes yakından takip ediyor. Ediyor ama kimsede sonucu değiştiremiyor. İşte siyasetteki hareketlenmeye bakın, kim ne tahminler yapmıştı, sonunda birçoğumuzun tahmini tutmadı. Yine dershaneler ile ilgili yazılıp, çizildi, hatta neredeyse bir haber bülteninin tamamını bu konuya ayıran medya kuruluşları oldu, yine sonuca yönelik değişen bir şey olmadı.

Yılların eğitimcisiyim, derse çalışmayan çocukları değiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz, neredeyse hiçbiri değişmedi. Ancak değişmek isteyenleri değiştirme imkanı olabiliyor.

Şunu söylemek istiyorum, kader enteresan bir konu, bu konuda bir çok insan yazıp-çizmiş, fikirler yürütmüş. Hatta bu konuda Efendimize(sav) sahabeler sorular yönetmiş. Peygamberimiz bazı açıklamalar yaptıktan sonra, kaza ve kader konusunun fazla düşünülmemesi gerektiğini söylemişler. Sizin anlayacağınız, ‘hayat bir tiyatrodan ibaret, senaryonun önü ve sonu belli, bizler ancak rolümüzü yapıyoruz” tabi yapabilenleri tebrik etmek gerekiyor. Ya yapamayanlar.

Çocuktum, sonra öğrenci oldum, askere gittim, evlendim, baba oldum ve meslek hayatım devam ediyor. Kendimle ilgili rolümü iyi yapıp yapmadığımı doğrusu bilemiyorum. Tabi takdiri benim dışımdakiler yapacak.

Acaba diyorum, her kes kendi rolünü iyi yapsa, bazı şeyler değişir mi? Bence meselenin özü buruda saklı!

ROLÜNÜ İYİ OYNAMAK GEREK

Kader noktasında Rabbimiz herkese bir rızık vermiş, ömür vermiş v.b Yani bizim için sahne hazırlanmış, dekorlar bile hazır. Ancak kulluk rolünü iyi yaptığımızı söyleyemiyorum.

İnsanlığa bir bakın Allah için, kan içinde yüzüyor.

Bir yanda köşklerde ben senden daha fazla kebap yedim, yada eğlendim gibi gereksiz yarışmalar yapılırken, diğer yanda yoksullar.

Anne ve baba haklarını gözetmeyenler, eş hakkını baş tacı edenler, çocuklarını ihmal edenler, boşananlar, boş gezenler v.b

Yani yarın öbür dünyada Allah aşkına biz nasıl hesap vereceğiz.

Yediğimiz içtiğimizin acaba ne kadarı helal.

Konuşuyoruz, ha bire gereksiz gereksiz, dedikodu, gıybet nereye kadar?

Ama haksızlık etmeyelim, herkes kötü değil.

Geçen bir camiye gittim, hoca efendi hafızlara yardım yağdığını söyledi. Yani çok şükür hayır severlerimiz var.

Gelelim, saadete bu dünya imtihan dünyası hep söylenir, ancak kabirde bile gözümüz açılmıyor.

Yüzlerce insan yanımızdan çekip öbür dünyaya gitmiş, yine uslanma bilmiyoruz.

Özetle, değiştiremediklerimizle uğraşmak yerine, gelen değiştirebileceklerimizle uğraşalım.

Ne dersiniz?

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co