Dedeoğlu; “Yolsuzluk dosyası kapatılmak isteniyor”

Dedeoğlu; “Yolsuzluk dosyası kapatılmak isteniyor”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, İl Binasında düzenlediği basın toplantısında,  Meclis Yolsuzluk Komisyonu’nun çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Dedeoğlu; “AK Partili 4 eski bakanla ilgili TBMM’de yürütülen yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına ilişkin, “Bu hükümet, bu komisyon dosyaları çalışmamıza, kamuoyuna bilgi vermemize müsaade etmemektedir. Ben bir komisyon üyesi olarak süresi dolmak üzere olan soruşturma komisyonun çalışmalarına devam edip etmeyeceğini bilmiyorum. Dosyaları hazırlayan savcılar görevden alınmıştır. İktidar partisi bu dosyaların üzerini kapatmak istemektedir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce iktidar partisinin komisyonu çalıştırmadığını öne süren Dedeoğlu: “Cumhuriyet döneminden beri gerek milletvekilleri gerek bakanlar arasında bu gibi olaylar olmuş ve meclis kürsüsünden okunmuştur. Orada bulunan bütün milletvekilleri bu dosyaları inceleme yetkisine sahip olmuşlardır. Ne yazık ki Adalet ve Kalkınma Partisi bu fezlekelerin basına yansımasını, komu oyunun bilgilendirmesine müsaade etmemiştir. Bu iktidar, başından beri bu dosyaları ve içindeki bilgileri komu oyuyla paylaşmayıp gizlemektedir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bu komisyonu çalıştırmamıştır. Bunun başka açıklaması yoktur.” Dedi

 

Çok sayıda partilinin de katıldığı basın toplantısında konuşan  Dedeoğlu; “Hem ülkemizin hem de Kahramanmaraş’ın sorunları giderek artmaktadır. Hükümet bu sorunlara çözüm bulmak yerine başka işlerle uğraşmaktadırç, AK Partili 4 eski bakanla ilgili TBMM’de yürütülen yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına ilişkin, ” Hükümet, komisyon dosyaları üzerinde çalışmamıza, kamuoyuna bilgi vermemize müsaade etmemektedir. Ben bir komisyon üyesi olarak süresi dolmak üzere olan soruşturma komisyonun çalışmalarına devam edip etmeyeceğini bilmiyorum. Dosyaları hazırlayan savcılar görevden alınmıştır. İktidar partisi bu dosyaların üzerini kapatmak istemektedir. Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ile Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarını incelemek üzere meclis çatısı altında 9 Temmuz’da kurulan soruşturma komisyonun resmi toplantısı yapılmadan görev süresi önümüzdeki birkaç gün içinde dolacak. Komisyonların kurulma ve çalışma ömrü 2 ay.  Bu süre birkaç gün sonra dolmaktadır. Daha komisyon resmi toplantısını bile yapamamıştır. Meclis başkanı eğer müsaade ederse, tabi ki önce komisyon başkanın müracaat etmesi lazım. 2 ay daha uzatma yetkisi vardır. Komisyon başkanı bu yetkiyi talep edeceğini beyan etti, ancak eder mi? etmez mi? bu dosyaların incelenmesi için meclis başkanı süreyi uzatır mı? Uzatmaz mı? Onu da hep birlikte göreceğiz.

 

HÜKÜMET DOSYALARI KAMUOYUNDAN GİZLİYOR

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce iktidar partisinin komisyonu çalıştırmadığını öne süren Dedeoğlu: “Cumhuriyet döneminden beri gerek milletvekilleri gerek bakanlar arasında bu gibi olaylar olmuş ve meclis kürsüsünden okunmuştur. Orada bulunan bütün milletvekilleri bu dosyaları inceleme yetkisine sahip olmuşlardır. Ne yazık ki Adalet Ve Kalkınma Partisi bu fezlekelerin basına yansımasını, komu oyunun bilgilendirmesine müsaade etmemiştir. Bu iktidar, başından beri bu dosyaları ve içindeki bilgileri komu oyuyla paylaşmayıp gizlemektedir. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bu komisyonu çalıştırmamıştır. Bunun başka açıklaması yoktur.” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin soruşturma komisyonun kurulmaması için büyük bir mücadele verdiğini kaydeden Dedeoğlu, baskılar sonucu kurulan komisyonun 64 gün boyunca AKP’li komisyon üyelerini beklediğini anımsattı. Komisyonun başkanlık divanında muhalefet partilerine yer verilmediğine dikkat çeken Dedeoğlu şöyle konuştu: “İktidar partisi bu komisyonun kurulmaması noktasında 6-7 ay çok büyük bir mücadele verdi. Baskılar neticesinde önergeler birleştirilerek araştırma komisyonu kuruldu. Kurulduktan sonra 64 gün komisyona üye verilmeyerek bekletildi. Başkanlık divanı olarak ilk toplantı hemen yapıldı, muhalefet parti milletvekiline komisyonun başkanlık divanında hiçbir görev verilmedi. Komisyon başkanından, basın sözcüsüne kadar hepsi iktidarın kendinden oldu. Bu ne demektir? ‘Bu komisyonu 7 ay sonra kurduk, soruşturmayı kendi iç bünyemizde yaparız’ felsefesiyle hareket ettiler” dedi.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co