DAVA ADAMI

DAVA ADAMI

 

İnsanca yaşamak için, insan evlatlarına ihtiyaç vardır. Hani deriz ya(Efendimizin dilinden); “ Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır. İşte, o gür seslere bu günlerde daha fazla ihtiyaç var gibi geliyor bana.

Dava adamı olmak ya da; “Gurkun cücüğü güzün sayılır!” diye bir yazı kaleme almıştım. Orada, dava adamı olmak için önce adam olmak gerek!” cümlesini sizlere nakil etmiştim.

CHE; “ Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir.”  Der.

Demek ki, önemli olan inandığın gibi yaşamaktan geçiyor. Çünkü diğeri münafıklık olur. Yani hem dava adamıymış gibi davranıp, hem de zoru gördüğünüz ‘pır’ kaçmak insan evladına yakışmaz. Açılım biraz:

“Bu günü kadar ismini duyduğumuz birçok dava adamı vardır.

Onlar çile insanıdırlar.

Pek ortada da görünmezler.

“ Dava adamı gibi birçok güzel özelliği taşımak için hep önde ve lider pozisyonda olmak gerekmez. Bulunduğunuz her noktada, neyi hedefliyor ve tahakkukunu istiyor ve o uğurda mücadeleyi, eylem ve söylem bütünlüğü içinde yapıyorsanız konu tamamdır. Bu bazen bir vakıfta, dernekte, STK’da, bazen de siyasi bir teşekkülde ve hayatın her noktasında olabilir.

Birde yaratıcının hükümlerini, beşeriyetin huzur ve mutluluğu için hasreden, gecesini gündüzüne katan, risk alan, irade ve kararlılıkla her türlü kınamaya karşı etkilenmeden,  Hakkın rızasını kazanmak için var gücüyle çalışanlar vardır. Bu uğurda gayret gösterenlerin başı ve sonunda yer alanların farkı yoktur. ‘ Onun ‘ rızası için her şeye değer. Yeter ki söz ve icraatlar aynı olsun.

Dava adamlığı yalnız sözle de olmaz. Zor, meşakkatli ve dikenli bir yolculuktur. Bazen hiç ummadığınız, yıllarca beraber çalıştığınız insanlar da size kulp takar, engel çıkarabilir.

Mefkûre ve inancınız, bütüncül bakabilme kabiliyeti sizi hep zinde tutar.

Genelde;

Yalnızdırlar, çizgileri sabittir, yaranmak uğruna çizgisinden sapmazlar, yapmacık, esnek ve gevşek değildir, nettir, dürüsttür, yüreklidir, dili ile içi birdir, herkese aynı değildir ve kimsenin oyuncağı olmazlar.

Hâsılı, herkesin anlayamayacağı kadar da ‘zor’ insanlardır.

Sayıları da çok değildir.

 

SÖZLERİ KILDAN İNCE KILIÇTAN KESKİNDİR

Aliya İzzetbegoviç, son dönemin dava adamlarından birisi. Der ki; “ Bizde zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz!

Söz açık, her Müslüman dava adamı olmalı. Çünkü dava adamı değilsen, zulüm ile mücadele edemezsin.

Dava adamı olmak için dediğim gibi bir ülkenin lideri olmanız da gerekmiyor. İşte 15 Temmuz’da tankların önüne yatan yiğit. Hele köprüdeki o hanım kardeşimizin duruşu, Allah onlardan razı olsun. Bir milletin kaderini değiştirmeye vesile oldular…

Bizim tarihimizde dava adamı çoktur. Allah’ın dinini yeryüzünde yaymak, yani iyiliği yaymak için yola çıkmış her insan dava adamıdır bana göre. Evet, kimimiz biraz aktif, kimimiz biraz pasif olabiliriz.

Şu anda, sınır boylarında nöbet tutan askerden daha büyük dava adamı var mı? Onun başında ki komutana da, askere de kurban olayım….

Çocuğunu askere gönderirken, kına yakan anneye. Oğlu şehit olduğunda ne mutlu bana diyen babalar işte onlar dava insanıdır.

Evet, milli olmak gerekiyor.

Adam gibi adamlar yetiştirmek gerekiyor.

Bunun içinde insana yatırım yapılmalı…

Bu konuda söylenecek çok şey var, daha adam olmayanları konuşmadık. Neyse….

Hadi kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co