Dahilek Nidasıyla Sığınmak

Dahilek Nidasıyla Sığınmak

DAHİLEK NİDASIYLA SIĞINMAK…

Bu yazımda gündem dışı bir yazı kaleme aldım.

Tek sığınağımız olan yüce yaradana Allâh-ü Teâla’ya sığınmak her an her dakika, her saniye O’na sığınmak. Dünyanın keşmekeşliğinden materyalist olmuş, uyuşmuş beyinlerin akıl almaz oyunlarından O’na sığınmak. Dünyada Müslümanlara yapılan zulümlere bir şey yapamamanın ızdırabıylayanarken zalimleri şikâyetimizle Rabbimizin kapısında olmak.

Ülkemizde terörizmin acımasızlığıyla civan gibi şehitlerimizi Hakk’a yolcu ederken onların cennette olmaları için yüreklerdeki kor ateşin yangını ile edilen dua’larla bizleri yoktan var eden Mevla’mıza sığınmak.

Var mı başka sığınılacak yer? Yok deyişinizi duyar gibiyim.

Toplumun huzursuzluğunun tek sebebi bitmeyen arzularının, tek gayelerinin madde akımının çarkına kapılmış başıboş kalışın sebepsiz yaşayışın, diğer bir ifade ile gayesiz amaçsız hiçbir amacı olmayan boş bir yaşantının, zavallılığının peşinde koşmak.

Oysa ki; bütün bu mutsuzluğun tek ilacı her şeyin maliki olana sığınmak.

İçtimai hayatımızda her insanın çeşitli sıkıntıları olabilir, inanın bana samimiyetle sığındığımız zaman Rabbimiz sebepler yaratıyor. Biz yeter ki hulus-i kalp ile o’na sığınalım.

Şu unutulmamalı ki hiçbir şey O’nun kapısındaki huzuru veremez. Dünyanın geçici olduğunu, fani dünyanın sonunda bir hesap gününün olduğu idraki toplum üzerindeki etkisini ne kadar çok gösterirse, toplum düzeninde o kadar etkili olur.

Ne zaman ki bir hiç oluşumuzun farkına vararak O’na yönelip O’na sığınmak şuuru idraklerimizde yer yaptığı an içtimai hayatımız mutluluğa yelken açmış olacaktır.

Zaman zaman yaşantımızda değişkenlikler olabilir. Daraldığımız, buhranlar yaşadığımız sıkıntıların peşpeşe gelip bir girdap oluşturduğu anlarda girdabın ağır ağır seni içine çektiği anlar yaşanılabilir böyle anları yaşayan biri olarak tek çarenin dahilek diyerek kapısında olmak O’na sığınmak şah damarımızdan daha yakın olan Rabbimize tam teslim olmak O’nun kapısından başka gidilecek yerin olmadığını beynimize yazmak; öyle yazmalıyız ki bir daha çıkmayacak şekilde işte tam sığınmak, tam teslimiyet budur.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

“Bütün varlıkların hülasası, özü olan insan eğlence için, oyun için, yiyip içmek gezmek, yatmak keyif sürmek için yaratılmadı. Kulluk vazifelerini yapmak için, Rabbine itaat, tevazu, kuvvetsizliğini, ihtiyacını göstermek O’na sığınmak ve yalvarmak için yaratıldı.”

O kimseyi kapısından boş göndermez.

Öyleyse haydi hep beraber dahilek nidasıyla O’nun kapısında olalım…

Dahilek dahilek dahilek…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co