Daha ibret almadınız mı ?

Daha ibret almadınız mı ?

DAHA İBRET ALMAZ MISINIZ?

Siyasetin sıcaklığından galiba sosyal hayatın sıcaklığını görmüyoruz! Siyaset  yapmamız yasak olduğu için biz sadece kentimi yönetmeye talip olanlara başarı dileklerinde bulunabiliyoruz…

Tabi ki mülk Allah’ın o mülkünü dilediğine veriyor.  Servet, çocuk, eş, akıl, makam ve mevki bunların hepsi mülküdür. Allah(cc), ne verirse versin, hayırlısını versin diyor, tekrar adaylarımıza hayırlı olsun diyorum.

Gelelim saadete. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, sosyal hayatımızda çalkantılar meydana geliyor. Bir yandan ekonomik seviyemiz artarken, diğer yandan buna paralel olarak da sıkıntılar çoğalıyor. Eskiden özel arabalar yoktu,ayda yılda bir kaza haberi duyardık, şimdi neredeyse her dört kişiden birine otomobil düşüyor, böyle olunca da ölenler ve sakat kalanlar arttı.

Eskiden annemiz bulaşıkları külle yıkardı, şimdi ki gibi çeşit çeşit deterjanlar yoktu, tabi bu kadar hastalık da yoktu.

Şimdi asrın hastalığı stres var. Doyumsuzluk denen hastalığın virüsü yayılıyor. Tüketim toplumu olduk. Kapital ana hedefimiz oldu.

Her şeyi anlıyorum da, çocuk istismarı bize yakışıyor mu? Dolandırıcılık, terör, hırsızlık, boşanma, israf, yalan, dolan, hile-hurda… Ya bu kelimeler bizim lügatimize sonradan girdi.

BİZ BÖYLE DEĞİLDİK

Fransız Seyyah Dö Lora, 16. YY’da İstanbul’u anlatırken, hapishanelerimizde 3 kişiyi gördüğünü, bunlarından Müslüman tebaadan olmadıklarını söyler.

Bakın biz kilit nedir bilmezdik.  Çünkü güven toplumu olmuştuk. Şimdi üç kilitli kapı yetmiyor, bir de dışarıdan ikinci kapıyı yaptırmaya başladık, yakın da içerden üçüncü kapıyı da yapmaya başlayacağız.

Boşanmalarda tabi ki erkek kadar kadınlarda sorumludurlar. Ama unutmayalım ki, yuvayı dişi kuş yapar. Kadınlarımıza bu konuda önemli görevler düşüyor. Bunun için kız çocuklarımızın iyi yetiştirilmesi gerekiyor. Kızlarımız, güvenilir inanmış insanlar olmalı. Başka? Zina etmemeleri, çocuklarını öldürmemeleri, gıybet yapmamaları ve işi işlerde Peygamberimizin emirlerine karşı gelmemelidirler. Bu durum u Kur’an bize bildiriyor.

Bunun için eşler birbirine sadık olmalı, sevgi ve saygı temelli, sorumluluklarını yerine getirebilin gençler yetiştirmek zorundayız.

Peki biz ne yapıyoruz. Test ve tost çocukları yetiştiriyoruz. Bunun için sınava dayalı sistemden, her çocuğun ilgi, istidat ve yeteneklerine uygun yönlendirmeye dayalı bir eğitim sistemi üzerinde durmalı.

ÇAĞIN ÖTESİNE HAZIR OLMALIYIZ
Geçen hafta yazdığım gibi müfredatı da çağın ötesine uygun yeniden hazırlamalıyız.

Bakınız yeni bir araştırma sonucunu sizinle paylaşayım.
Araştırma ve incelemeye dayalı bir sistemimiz olmadığı için yeni icad yapamıyor muşuz. Ne bekliyorduk! Fen Lisesine giden kaç çocuğumuz Fizik, Kimya yada Matematik’ten yeni projeler yapıp, yeni buluşlara imza attı? Vardır ama çok az!

Sözü sosyal olaylar bağlamında bir yere getirmek istiyorum. Kahramanmaraş gibi muhafazakar bir kentte bu kadar çok boşanma düşündürücü değil mi?

Aileler dağılıyor, binlerce insanın banka borcu varmış. Madde bağımlısı olan çocuklarımız için sahi bir şeyler yapıyor muyuz?

Sizce biz kıyamete doğru gidiyor muyuz? Diye bir soru sorsam ne dersiniz. Evet, bindik alamete, gidiyoruz kıyamete.

Bence bu eğitim sistemini tümden sorgulanmalı ve bize göre bir sistem kurmalıyız. Dünya gerçekleri ile örtüşen, çağdaş demiyorum, çağın çok ötesini gören bir sistem kurmadığımız sürece böyle kör topal yolumuza devam edeceğiz gibi görünüyor.

Tamamen karamsar değilim, elbette ülkemde çok güzel şeyler oluyor, ancak gerçek güzellik bence madde de değil, mana da aranmalı. Ne  dersiniz katılır mısınız?

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co