Dağlı: “Değerli öğretmelerimizin ellerinden öpüyorum”

Dağlı: “Değerli öğretmelerimizin ellerinden öpüyorum”

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, “Bu kutsal mesleğe gönül vermiş, toplumların devamlılığının ve ilerlemesinin temel taşlarından olan, çocuklarımızı emanet ettiğimiz değerli öğretmelerimizin kalem tutmayı öğreten ellerinden saygıyla öpüyorum” dedi.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatımızın her alanında olduğu gibi eğitimde de büyük bir öngörü ve çabayla, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız konusunda rehberlik ettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Dağlı, Öğretmenler Günü’nün, Büyük Atatürk’e 24 Kasım 1928’de, Bakanlar Kurulu’nca “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanın layık görüldüğü tarih olduğunu anımsattı.

Toplumlarda birbirinden farklı meslekler olduğunu ve bunların kuşaktan kuşağa en doğru ve sağlıklı şeklide aktarılmasında öğretmenlerin büyük rol ve önemi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dağlı, şöyle devam etti:

“Eğitimin temelinden başlayarak, meslek edinmeye kadar geçen sürede öğretmelerimizin fedakârca çabaları, bizlerin ve çocuklarımızın yetişmesinde en büyük güçtür. Büyük Atatürk’ün ‘Öğretmenler!… Cumhuriyet fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir’ şeklinde ifade ettiği ve özellikle de bizim gibi sağlık sektörü profesyonelleri yetiştiren üniversiteler için öğretmelerin değeri ve önemi asla göz ardı edilemez.

Bizleri büyük emeklerle yetiştiren, haklarını ödeyemeyeceğimiz, hepimizin çocukluğumuzdan başlayarak, meslek yaşamımıza kadar kalbimizde ve düşünce sistemimizde büyük yer kaplayan birbirinden değerli öğretmelerimizin bu vesileyle Öğretmen Günü’nü bir kez daha kutluyor, ellerinden saygıyla öpüyorum.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co